Smetana na vaření

Smetana na vaření patří mezi jeden ze základních druhů smetan, na které můžete v obchodech s potravinami narazit. Víte ale, čím je smetana na vaření specifická, jak se v kuchyni používá, kolik obsahuje tuku a jak se liší od jiných druhů smetan?

SmetanaNa pultech obchodů narazíte na celou řadu smetan, které se liší obsahem tuku. Mezi nejrozšířenější druhy patří tzv. smetana na vaření, která ale paradoxně nemusí být pro použití v kuchyni tak dobrá jako jiné druhy smetany. Pokud si budete vybírat smetanu na vaření v obchodech, sledujte především množství obsaženého tuku. Čím více tuku smetana obsahuje, tím je poctivější a naopak. Smetany označené přívlastkem na vaření obsahují obvykle jen 12 % tuku.

Aby se mléčná tekutina mohla nazývat smetanou, musí mít alespoň 10 % mléčného živočišného tuku. Smetana na vaření tak balancuje takřka na hranici. Je řídká, dietnější a šlehačku z ní neuděláte. Označení smetany je tak jedním z reklamních triků obchodníků. Když přece svůj produkt pojmenují na vaření, musí spotřebitel naletět na to, že se hodí na vaření více než jiné druhy.

Dejte přednost smetaně s vysokým obsahem tuku

Pokud se chystáte vařit a je pro vás důležitá plná chuť a ideální konzistence, vždy sáhněte po smetaně s vyšším obsahem mléčného tuku. Tzv. 30% smetana se obvykle označuje jako smetana na šlehání, má hustou jemnou konzistenci a skvěle chutná. Nemusíme samozřejmě připomínat, že čím kvalitnější a tučnější smetanu pořídíte, tím bude dražší. Vždy si ale uvědomte, že tak s nižším obsahem tuku je ve skutečnosti jen zředěnou smetanou, proto může být levnější. Cena rozhodně neodpovídá kvalitě.

Jakou smetanu na vaření používat

Chcete použít smetanu na vaření, ať už pro zahuštění polévky či přípravu omáčky? Nekupujte smetanu označenou jako na vaření, to zaprvé. Zadruhé si pořiďte smetanu s dostatečným obsahem tuku. Jak se říká, tuk je nositelem chuti a u smetany to platí dvojnásob. Na trhu seženete velmi kvalitní až 40% smetany. Jsou samozřejmě dražší. Pokud při vaření budete chtít ušetřit a potřebujete použít větší množství smetany, smíchejte zmiňovanou 40% s levnou 12% smetanou reklamně označovanou jako „na vaření“. Získáte smetanu dobré konzistence u středním obsahu tuku cca 26 %, což je pro běžné vaření už ucházející.

Jak se chová smetana a vysokým obsahem tuku

Při vaření se smetany s vysokým obsahem tuku chovají očividně rozdílně než smetany s nižším obsahem. U vysokoprocentních smetan nehrozí, že by se vám při tepelné úpravě srazily. Při vaření nízkoprocentní smetanou je takové riziko poměrně vysoké, takže musíte pokrm neustále kontrolovat a udržovat na správné teplotě.

Je jen na vás, jakou smetanu na vaření použijete. Vždy myslete na to, že čím vyšší obsah tuku, tím bude výsledná chuť pokrmu plnější a že označení „na vaření“ je pouhým reklamním trikem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno