Fazole adzuki

Fazole adzuki patří k méně známým druhům luštěnin. V Japonsku přitom patří mezi nejpopulárnější, jsou lépe stravitelné než jiné luštěniny a obsahují řadu prospěšných látek, včetně fosforu, také podporují funkci ledvin.

Fazole adzuki se ve velké míře pěstuje na území Východní Asie a v oblasti Himalájí. To je také důvod, proč v našich končinách není příliš známá a populární, oproti tomu je základní potravinou v Číně, Koreji i Japonsku. Fazole adzuki můžeme poznat na první pohled, fazolky jsou malé, podlouhlé, mají tmavě červenou barvu. Ve srovnání s jinými druhy fazolí je chuť nasládlejší a výrazná. Díky vysokým výživovým hodnotám jsou adzuki fazole populární mezi vegetariány, do svého jídelníčku by je však díky obsahu zdraví prospěšných látek měl zařadit každý.

Obsah látek

Fazole adzuki jsou ve srovnání s jinými typy luštěnin lépe stravitelné, obsahují velké množství vlákniny, vitamínu A a B2. Jsou také bohatým zdrojem minerálů, např. zinku, draslíku, vápníku, železa či fosforu.

Vliv na zdraví

Pokud máte rádi luštěniny, ale trápí vás jejich nadýmání, vyzkoušejte právě fazole adzuki. Jsou lépe stravitelné a nezpůsobují plynatost. Známý je jejich pozitivní vliv na funkci ledvin. Hodí se tak pro všechny, kteří trpí záněty ledvin či dalších onemocnění, spojenými právě s ledvinami. Jak jsme uvedli, fazole adzuki obsahují poměrně vysoké množství fosforu. Fosfor je látkou, která prokazatelně bojuje s pocitem únavy. Pokud se tak cítíte neustále unavení, konzumací těchto fazolek to můžete napravit.

Adzuki fazole v gastronomii

Použití adzuki fazolek je vskutku pestré. Zajímavé je, že v Japonsku a dalších asijských zemích se vaří společně s rýží. To je dáno tím, že se vaří prakticky stejnou dobu. Krásně barevné fazolky tak zpestří vzhled i chuť rýže samotné. Adzuki fazole však můžeme využít pro přípravu kaší, pomazánek nebo nádivek, pro svou oříškovou chuť jsou obzvláště dobré do nejrůznějších salátů. Adzuki si můžeme také naklíčit a pochutnávat si na klíčcích.

Fazole adzuki, označovaná také jako červená sója, patří mezi nejchutnější, nejvýživnější a nejzdravější luštěniny vůbec. Je proto velká škoda, že v našich jídelníčcích zdaleka nemá své pevné místo. Dokonce může být obtížnější fazole adzuki zakoupit, minimálně v běžných obchodních řetězcích to může být problém. Pokud si však dáte se sháněním těchto fazolek práce a připravíte si z nich chutný pokrm (receptů existuje spoustu), budete s výsledkem jistě spokojeni. Je pak jen na vás, rozhodnete-li se pro přípravu fazolové polévky, chutné kaše nebo nějakého tradičního japonského pokrmu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno