Co je miso pasta

Zatímco v Japonsku je miso pasta známá již po tisíce lit, u nás si svou slávu teprve získává. Patří přitom mezi nejlepší přírodní probiotika a skvěle chutná.

Miso pasta patří mezi základní suroviny, které se v japonské kuchyni používají. Vyrábí se fermentací sójových bobů, rýže a mouky. Na trhu můžete narazit na miso pasty různých barev, a to v závislosti na délce fermentace jednotlivých surovin. Setkáte se tak s miso pastou víle barvy, ale také červené až černé. Čím tmavší miso pasta je, tím delší proces fermentace proběhl.

Obsažené látky

Miso pasta obsahuje celou řadu zdraví prospěšných blahodárných látek. Je bohatá na obsah proteinů, vitamínů i minerálů. Obsahuje především důležitý vitamín B12, který může chybět především u vegetariánů. Také díky tomu si miso pasta získala velkou oblibu právě v řadách vegetariánů a veganů. Miso pasta obsahuje rovněž enzymy či aminokyseliny.

Miso pasta a vliv na zdraví

Miso pasta je stále populárnější i v Evropě a Americe, a to především pro blahodárné účinky na lidský organismus a také pro skvělou chuť. Konzumací pasty posílíme svou imunitu, přispějeme ke správné látkové výměně, podpoříme trávicí trakt či preventivně ochráníme organismus před vznikem srdečních chorob. Podle mnohých výzkumů konzumace miso pasty ponáhá pohlcovat těžké kovy, vyrovnávat tlak a stimulovat funkci slinivky a žlučníku. Její použití je rovněž vhodné při kožních problémech, vyživuje pokožku a omlazuje ji.

Druhy miso pasty

Už jsme uvedli, že v obchodě narazíte hned na několik druhů těchto past, které se liší svou barvou. Čím tmavší miso pasta je, tím je více fermentovaná, ale rovněž výraznější. Pokud tak zkoušíte miso poprvé, dejte přednost bílé, která je méně výrazná a nasládla. Naopak tmavší varianty miso pasty jsou silnější a výraznější.

Použití miso pasty v kuchyni

Pokud otevřete některou z japonských kuchařek, na miso pastu určitě narazíte. V japonské kuchyni se velmi často používá jako nepostradatelný dochucovací prostředek polévek, odtud také slavná miso polévka. Miso pastu však hojně uplatníme i v naší kuchyni, hodí se pro přípravu nejrůznějších marinád a dresinků. Vaše steaky či saláty tak získají naprosto nový rozměr. Nebojte se experimentovat, pokud však máte tmavší miso pastu, s dávkováním to nepřehánějte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno