Vitamín B12: Účinky a obsah v potravinách

Vitamín B12, nazývaný také jako kobalamin, je součást známého B komplexu, tedy série vitamínů B. Vzhledem k tomu, že jej obsahují zvláště živočišné produkty, je jeho nedostatek jednou z největších potíží vegetariánů a veganů, kteří musejí hledat náhražku v umělých výživových doplňcích. Pro náš organismus je tento vitamín zkrátka nezbytný – a my si dnes povíme, proč tomu tak je.

K čemu slouží vitamín B12 a jaké jsou jeho zdroje?

Kobalamin je třeba zejména pro správnou funkci krvetvorby, červené krvinky by bez něj totiž nebyly schopny plnit svoji funkci a předávat tak kyslík buňkám. To je snad ten nejvíce diskutovaný a nejdůležitější význam tohoto vitamínu. Máme jich však ještě mnohem více – kobalamin se zároveň podílí kupříkladu na syntéze DNA a správné funkci nervového systému. Jeho pravidelná dávka zlepšuje paměť, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a neměla by chybět zejména těhotným a kojícím matkám. Rovněž podporuje růst v dětském věku, trávení a údajně zlepšuje boj kuřáků s rizikem vzniku rakoviny plic.

A kde kobalamin najdeme? Jak již bylo zmíněno v úvodu, obsahují jej zvláště živočišné produkty, a to zejména:

  • Mléko
  • Vejce
  • Sýry
  • Maso, vnitřnosti
Pro ilustraci si uveďme i malou ukázkovou tabulku s obsahem vitamínu B12 ve 100 gramech potraviny:
jehněčí maso 2, 9 mikrogramů
vejce 2, 8 mikrogramů
sýr 2 mikrogramy
jogurt 1, 2 mikrogramů
mléko 0, 45 mikrogramů

Nedostatek či nadbytek vitamínu B12

Doporučenou denní dávkou kobalaminu jsou 2, 4 miligramy denně a v podstatě můžeme říci, že se jím předávkovat nelze. Jakýkoli nevyužitý nadbytek se totiž přirozeně vylučuje či hromadí v játrech, kde je uložen a slouží jako zásoba. Přirozenější je však dávkování pravidelné a přirozené, tedy beze snahy o tuto funkci. Nadměrnou dávku navíc mohou pocítit citlivější jedinci i formou lehké kopřivkové reakce.

Naopak nedostatek vitamínu B12 bychom pravděpodobně vnímali více intenzivně – projevuje se chudokrevností, nechtěným hubnutím, zhoršením paměti i celkového psychického výkonu. Pociťovat přitom můžeme časté mravenčení v končetinách a viditelným znakem je v tyto chvíle výrazně červené zabarvení našeho jazyka – nejdříve je postižen pouze hrot a při rozvoji onemocnění již jazyk celý.

Chudokrevnost je třeba v každém případě řešit s patřičným odborníkem, který nám doporučí vhodné doplňky stravy a pomůže sestavit jídelníček. 

Potížemi s nedostatkem vitamínu B12 trpí zejména vegani, kteří nepřijímají jakékoli živočišné produkty. Samozřejmě probíhají rozsáhlé výzkumy a snahou společnosti je nalezení co nejlepší přirozené náhrady. To jde ale jen velice těžko a tak se vegani musejí v současné době smířit s tím, že je třeba kobalamin přijímat v podobě umělých doplňků stravy. Při větším nedostatku i injekčně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno