Injekce vitamínu B12

Vitamín B12, nebo také kobalamin, je snad přímo nezbytností pro správnou funkci krvetvorby. Krom toho má ale ještě mnohem více významů a mnozí se na něj obrací v okamžicích, kdy chtějí vyřešit nějaký zásadní zdravotní problém. Chcete přibrat, vylepšit vlasy či nehty? Jste vyčerpaní a nevíte, co s tím? Řešením může být právě vitamín B12, a to třeba v injekčním podání. Pomoci může, ale také nemusí…

K čemu je třeba vitamín B12 a jak jej naše tělo získává?

Vitamín B12 se velice významně podílí na syntéze DNA a ATP, krom toho je však také nezbytný pro funkci nervového systému.

Jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost, jinak nevysvětlitelné hubnutí, zhoršení paměti a celkově i špatnou duševní výkonnost. Obvykle se nedostatek vitamínu B12 pozná podle častého třasu a mravenčení v končetinách, k příznakům však patří i výraznější zčervenání a lesk jazyka. Ten je rovněž na povrchu zcela vyhlazený, a to kvůli tomu, že nám při nedostatku vitamínu B12 mizí papily.

Doporučenou dávkou vitamínu B12 jsou přitom pouhé 2, 4 mikrogramy denně, nejde tedy o nějakou závratnou dávku. Problémy s příjmem jsou přitom docela časté, a to nejvíce u veganů. Zdrojem kobalaminu jsou totiž zvláště živočišné produkty – a to, mimo jiné, třeba mléko, sýry, vejce, maso a vnitřnosti.

Pokud se nám podaří dosáhnout správného přísunu, mělo by naopak dojít ke zlepšení naší paměti, výraznější koncentraci. Rovněž tato vyváženost slibuje snížení rizika vzniku srdečních chorob. Stejně tak je třeba zmínit, že je vitamín B12 součástí preparátů sloužících k léčbě onemocnění jater, slinivky břišní a střevních orgánů.

Injekční podání vitamínu B12

Vitamín B12 lze podávat ve formě různých potravinových doplňků, tedy v tabletách. Mnozí však mají v tomto případě problém se vstřebáváním, a tak často není jiné cesty, než injekčního podání. To je popisováno jako poměrně bezbolestná varianta, alespoň u té spokojenější většiny pacientů. Nutno však podotknout, že injekce vitamínu B12 musí předepsat lékař, a to na základě jeho posudku. A komu jsou obvykle injekce kobalaminu předepisovány?

Injekce vitamínu B12 lze využít zvláště k nabrání hmotnosti, a to mimo jiné i proto, že mají zvyšovat chuť k jídlu. Mohou tak být tedy součástí léčby anorexie. Rovněž velmi pozitivně tyto injekce podporují růst svalové hmoty, díky čemuž této terapie využívají i mnozí sportovci. Ti většinou ve svých zkušenostech jako pozitivní efekt uvádějí i jemné zvýšení výkonnosti, nejde však o nic extrémního. Rozhodně tedy od injekce vitamínu B12 nemůžeme očekávat stejné nabuzení, jako od větší dávky kofeinu. Při dlouhodobějším užívání je prokázán i pozitivní účinek na vlasy a nehty, zmiňme však i to, že prvotní zásah vitamínu B12 bývá vidět třeba až po čtvrté či páté dávce.

1 komentář

  1. Z důvodu nedostatku červených krvinek mi byla naordinována praktickým lékařem celoživotní dávka injekce B 12. Injekce se podávají podle výsledku, po odběru krve, bud jednou za dva až tři měsíce. V poslední době se necítím úplně v dobré kondici. Ráda bych věděla něco o vedlejších účincích při podávání uvedené injekce B 12. Domnívám se, že by dlouhodobá dávka podávání injekce B 12 měla být konzultována s lékaři hematologie. Doposud jsem tam nebyla odeslána praktickým lékařem, ptám se tedy, zda je konzultace s lékařem hematologie nutná. Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno