Vitamín D: Kdy vám chybí a jak ho doplnit

Proč byste měli ve svém jídelníčku myslet na vitamín D? Jak poznáte, že ho máte nedostatek? V jakých přírodních zdrojích vitamín D najdete?

Vitamín D, kterému se říká také antirachitický vitamín, je nezbytný pro zdravé fungování našeho těla. Mimo jiné se podílí na syntéze hormonu kalcitriolu, který ovlivňuje vstřebávání vápníku a fosforu – látek, bez nichž se náš organismus neobejde.

Vitamín D ze slunečního záření

Vitamín D se zcela přirozeně tvoří v kůži z provitamínu 7-dehydrocholesterolu – jeho vznik podporuje sluneční záření. Tímto způsobem si tělo vytváří asi 80 % veškeré potřeby vitamínu D.

V zimě, kdy je slunečního záření méně, se můžeme potýkat s nedostatkem vitamínu D. Zvýšenou potřebu vitamínu D mají také těhotné ženy a děti.

Je proto vhodné ho doplnit z potravy. Najdete ho především v játrech, žloutku, mléce nebo v rybím tuku.

Když chybí vitamín D

Vzhledem k tomu, že je vitamín D nutný k metabolismu a resorpci vápníků, jenž je klíčový pro zdravý vývoj a fungování kostí, projevuje se jeho nedostatek křivicí (deformace kostí), zvýšenou kazivostí zubů a u dospělých osob pak způsobuje osteomalacii.

Vitamín D je klíčový i při hojení zlomenin a podílí se na vylučování hormonu inzulinu, který je důležitý pro metabolismus cukrů. Vitamín D pak podporuje tvorbu a zrání buněk a posiluje obranschopnost organismu. Snížená imunita proto může souviset právě s nedostatkem tohoto klíčového vitamínu.

Když je vitamínu D příliš

Ačkoli vitamín D pro zdravé fungování organismu potřebujeme, neměli bychom to s ním přehánět. Protože i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. A tak nadbytek vitamínu D působí zcela opačně, tedy narušuje metabolismus vápníku a fosforu, způsobuje hyperkalcémii, která může v extrémním případě skončit i smrtí.

Kolik vitamínu D potřebujeme?

  • Denní doporučená dávka pro dospělé = 5-10 mikrogramů
  • Denní doporučená dávka pro děti = 10 mikrogramů
  • Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 10 mikrogramů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno