Vitamín C- opravdový mýtus!

V dnešním článku se budeme zabývat nejznámějším a v mnoha případech, nejvíce skloňovaným a zmyňovaným vitamínem. Ano, uhoi jste je jím vitamin C. Jak působí? Jakým způsobem ovlivňuje naši kondici? Čím nám může prospět? Tyto a mnoho dalších otázek se pokusím zodpovědět v následujícím textu.

Vitamín C je potřebný pro regulaci metabolizmu aminokyselin, udržování pevnosti cévních stěn (především vlásečnic) a správné tkáňové dýchání. Podporuje vstřebávání minerálů (železo, hořčík), stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst a působý jako antioxidant. Všemi těmito vlivy ovlivňuje naše zdraví a vzhled. A to tak ,že chrání před předčasným stárnutím, vyhlazuje vrásky. Má kladný vliv na nervy, obranu proti nemocem, stabilní psychiku. Je potřebný k tvorbě kolagenu – bílkoviny nezbytné pro zdravé dásně a zuby, kosti, chrupavku a kůži. Pomáhá absorbovat z potravy železo. Urychluje hojení ran. Chrání proti některým formám rakoviny a srdečním chorobám. Působí jako výrazný antioxidant. Nedostatek poznáme mj. podle křečových žil, hemeroidů, nachlazení, únavy, poruch spánku, špatných dásní.
Doporučená denní dávka vitamínu C je 75 mg
Zvýšené dávky vitamínu C by měli užívat predčasně narození novorozenci, těhotné a kojící ženy, osoby pracující v infekčním nebo stresovém prostředí asamozřejmě i mi sportovci, zatížení provnaše tělo stresujícím tréninkem. Kuřákům sa doporučuje dvojnásobná doporučená denní dávka. (Radši přestaňte kouřit, než se přecpávat vitaminem C)

Vitamín c

Nedostatek tohoto vitaminu se může projevovat všelijak, pokud trpíte některým z těchto příznaků, přehodnoťte svou suplementaci tímto vitaminem. Mírný nedostatek se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí, deformacemi kloubů, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, žaludečními problémy, lámavými vlásečnicemi a sníženou tvorbou mléka.
Extrémní nedostatek této látky způsobuje nemoc kurděje, která se projevuje anémií (chudokrevností), krvácivostí, otokem kloubů a dásní, ztrátou zubů, křehkostí kostí, sterilitou, častými infekcemi, atrofií (oslabováním a prodlužováním) svalstva a žaludečními vředy.
K předávkování tohoto vitaminu, by nemělo teoretický dojít, jelikož vitamin C je vitamínem rozpustným ve vodě a tak se jeho přebytek vyloučí močí. Doufám, že vám následující článek poodhalil tajemství suplementace tímto nejznámějším vitaminem a vy už nebudete brát jeho příjem na lehkou váhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno