Vitamín A: Kde ho najdete?

Jak poznáte, že vám chybí vitamín A? K čemu je vlastně dobrý? V jakých potravinách ho najdete? Zjistili jsme za vás.

Vitamín A patří mezi důležité vitamíny. Dělí se na retinol (vitamín A1), který najdete v potravinách živočišného původu, a karoten (provitamin A), o němž je známé, že se nachází například v mrkvi.

Proč vitamín A potřebujeme?

Vitamín A je klíčový pro dobrý zrak. Zlepšuje vidění za šera a pomáhá při potížích se zrakem. Karoteny patří mezi antioxidanty a omezují působení volných radikálů v těle. Kromě toho pomáhají eliminovat projevy stárnutí kůže a všichni milovníci slunce vědí, že jsou důležité pro zdravé a pěkné opalování.

Vitamín A je potřebný i pro posílení naší imunity, což oceníme zejména v zimních měsících. Proto bychom ho do svého jídelníčku měli pravidelně zařazovat po celý rok. K pozitivnímu působení vitamínu A můžeme přiřadit také hojení kožních problémů nebo zvyšování potence. Pomáhá i při léčení nemocí dýchacích cest a štítné žlázy, se kterou mívají problémy především ženy.

Kde najdete vitamín A?

Vitamín A najdete v potravinách rostlinného i živočišného původu. Nejvíce je ho obsaženo v: hovězích játrech,vepřových játrech, sušených šípkách,sušených meruňkách,mrkvi,špenátu.

Kromě přírodních zdrojů vitamínu A, můžete sáhnout také po různých preparátech, které zakoupíte v lékárnách. Vždy je však vhodnější zajistit si přísun vitamínů přirozenou cestou – tedy z čerstvých potravin (ideálně v bio kvalitě).

Pozor na předávkování

Nedostatek vitamínu A se projevuje například šeroslepostí (hůře vidíte za šera a ve tmě), suchou kůží, sníženou imunitou, zpomaleným růstem dětí… V našich podmínkách by nedostatek vitamínu A hrozit neměl.

Může ale nastat opačný problém – předávkování. Zvláště pak pokud přijmeme více vitamínu A v čisté formě – například z kapslí. V takovém případě nás pak může trápit vypadávání vlasů, průjem, zvracení nebo zhoršení zraku. V extrémních případech může dojít i ke smrti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno