Domů Výživa Výživa, strava Co obsahuje vlákninu

Co obsahuje vlákninu

Je obecně známým faktem, že česká populace konzumuje nedostatečné množství potravin s obsahem vlákniny. To je velký problém, jelikož nedostatek vlákniny vede k řadě onemocněním a problémům. Pokud do jídelníčku zařadíme potraviny bohaté na vlákninu, bude se našemu zažívání dařit mnohem lépe.

Než se podíváme na konkrétní zdroje vlákniny v potravinách, na úvod se obeznámíme s vlákninou jako takovou. O co jde? Vlákninou se označují takové složky rostlinného původu, které enzymy našeho organismu nerozloží. Vláknina tak projde celým střevem a funguje jako jakýsi čistič. Je třeba upozornit, že konzumací dostatečného množství vlákniny budeme předcházet problémům se zácpou. Vláknina totiž zabraňuje rozvoji hnilobné mikroflóry. Navíc snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá snižovat rizika onemocnění rakoviny nebo třeba cukrovky. Konzumace vlákniny je vhodná i během hubnutí, jelikož rychle a na dlouhou dobu nasytí.

Zdroje vlákniny

Ačkoliv je opravdu velká řada potravin, které obsahují poměrně velké množství vlákniny, tradiční české stravování nepřeje dostatečnému příjmu vlákniny. V našich jídelníčcích se totiž nedostatečně objevují luštěniny, ovoce, zeleniny a další potraviny bohaté na vlákninu. Pojďme se tedy podívat, kde všude na ni narazíme.

Celozrnné pečivo

Pokud zrovna nedržíme dietu, pečivu se rozhodně nemusíme vyhýbat. Dejte však rozhodně přednost pečivu celozrnnému, které je po stránce energetických hodnot i obsažených látek mnohem kvalitnější. Obsahuje totiž i slupky z obiloviny, které jsou bohaté na vlákninu. Na druhé straně je bílé pečivo, které je těchto slupek zbaveno a obsahuje tak jen malé množství vlákniny.

Zelenina

Bohatým zdrojem vlákniny je zelenina. Některé druhy ji však obsahují více, jiné méně, pokud se tak zaměřujete na zvýšení příjmu, konzumujte především zeleninu s vysokým obsahem vlákniny. Na přední příčky se zde z tohoto ohledu řadí třeba květák a růžičková kapusta s cca 4 gramy na 100 gramů. Na vlákninu je bohatá také kukuřice nebo brokolice.

Ovoce

I v kategorii ovoce najdeme řadu potravin, bohatých na vlákninu. Skvělou volbou je ovoce sušené, obzvláště meruňky, fíky a švestky. Právě kvůli vláknině se doporučuje konzumace tohoto ovoce při problémech se zácpou. Zařaďte do svého jídelníčku také avokádo, jablka, hrušky nebo maliny a s množstvím přijaté vlákniny nebudete mít problém.

Luštěniny

Bohužel i luštěninu zapomínáme do našich jídelníčků zařazovat, přitom je z hlediska množství vlákniny opravdu významnou potravinou. Pohanka, cizrna, čočka nebo fazole nám pomůže doplnit nedostatek vlákniny, ale i řadu důležitých látek.

Další potraviny

Na potraviny s velkým obsahem vlákniny můžeme narazit v různých oblastech. Známé je např. Psyllium, což jsou slupky z jitrocele indického. Ovesné vločky, mandle, nejrůznější semínka, běžné potraviny obohacené o vlákninu, klíčky nebo potravinové doplňky. Ze všech těchto zdrojů můžeme vlákninu čerpat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno