Domů Výživa Výživa, strava Alergie na rýži

Alergie na rýži

Je pravděpodobné, že osoby, které mají alergii na pšenici, budou mít také alergii na rýži. Potravinové alergie celosvětově postihnou asi 4% dospělých a až 8% dětí do 3 let.   

Která složka rýže vyvolává alergickou reakci?

Potravinovou alergii na rýži vyvolávají především rýžové bílkoviny, které se mohou během vaření rýže rozpadnout. Někteří lidé mohou tedy trpět alergií na syrovou rýži, ale u někoho může problémy způsobovat i rýže vařená.

Rýže

Jak se alergeny z rýže dostanou do těla?

Aby vyvolala rýže u člověka alergickou reakci, musí projít jeho zažívacím traktem. U citlivějších osob může alergickou reakci vyvolat také vdechování rýžového pylu. Alergeny z rýže, na které tělo reaguje, obsahují stejné složky jako travní pyly.

Příznaky alergie na rýži

Jaké příznaky můžete očekávat při alergii na rýži? Alergií na rýži trpí lidé poměrně zřídka, ale pokud je tento problém trápí, vykazují známky kopřivky, svědění kůže, či vyrážky. Mohou se také objevit průjmy, nevolnost, zvracení, plynatost, křeče v břiše a říhání.

Jak postupovat, pokud mám příznaky alergie?

Pokud máte po požití rýže tyto problémy, navštivte svého lékaře či alergologa a potravinám z rýže a samotné rýži se vyhněte. Nepoužívejte ani nádobí, ve které se rýže připravovala. Někteří pacienti jsou na rýžovou bílkovinu velmi citliví a mohou zareagovat na její nepatrné množství.

Jak lékař zjistí, že mám alergii na rýži?

Lékař vám odebere krev, ze které zjistí, zda máte, nebo nemáte alergii na rýži. Také provede alergologické testy.

Snažte se vyhýbat potravinám, které obsahují rýži, nebo její stopy. Můžete si vést deník, do kterého si budete zaznamenávat, které potraviny vám způsobují problémy a budete vědět, že se jim máte do budoucna vyhnout.

Léčba alergie

Léčba alergie na rýži je symptomatická. To znamená, že se léčí příznaky, které se při alergii na rýži projevily. Použijte léky, které jsou dostupné v lékárnách a pořídíte je bez lékařského předpisu. Využijte léky proti zvracení – antiemetika, či dostupné léky proti průjmu. Kupte si také léky proti alergii, které jsou volně dostupné a můžete je použít jako první pomoc při požití rýže, nebo potraviny z ní.

Rýže

Komplikace při alergii na rýži

Při průjmu a zvracení se můžete velmi rychle dehydratovat a to může zhoršit váš celkový zdravotní stav a následnou rekonvalescenci. Pokud budete popíjet černý čaj, který si osladíte, budete mít skvělý nápoj, který bude bojovat proti průjmu a dodá vám potřebnou energii. Pokud nemáte chuť na čaj, dejte si neperlivé nápoje, které nebudou dráždit vaše zažívání.

Při zvracení je velmi oblíbená a účinná Coca–Cola, která se užívá po malých doušcích nebo po lžičkách. Zklidní žaludek a uleví od nevolnosti. Dále jsou na zavodnění organismu vhodné polévky, především vývary, které vám dodají dostatek tekutin a také potřebnou energii.

Pokud máte velmi silnou alergii na rýži, hrozí, že můžete prodělat anafylaktický šok. V tomto případě vyhledejte po požití rýže ihned lékařskou pomoc. Navštivte pohotovost, případně si zavolejte Zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.

Jaké potraviny zvolit?

Dejte si pozor na konzumaci bezlepkových potravin. V bezlepkových potravinách se jako náhražka pšeničné mouky používá mouka rýžová.

Pokud nemáte alergii na lepek, můžete si dopřát ovesné vločky a výrobky z pšeničné a žitné mouky. Místo sushi si můžete dát sashimi, které neobsahuje rýži. Dopřejte si mléko, maso, masné výrobky a také brambory a veškeré výrobky z nich.

Je alergie léčitelná?

Jako každá alergie, tak také alergie na rýži se nedá léčit. Lze léčit a zmírnit pouze příznaky, které alergie na rýži přináší. U některých lidí mohou příznaky alergie na rýži vymizet.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno