Alergie na cukr

Cukr je potravina jako každá jiná, a proto i na tuto velmi oblíbenou surovinu mohou mít lidé alergie, které se projevují nepříjemnými příznaky. Jak cukr působí na naše tělo, čím se alergie projevuje a jak se při alergii na cukr zachovat, to se dozvíte v dnešním sladkém článku.

Co je cukr

Cukr je potravina vyrobena z cukrové řepy. Tato potravina se může zdát díky výrobě z cukrové řepy přírodní. Opak je ale v tomto případě pravdou. Cukr je průmyslově vyrobené sladidlo, které prochází rafinací, která stojí za vznikem všemi známého cukru. Rafinace je však proces, který z řepy odstraní veškeré zdravé a tělu přínosné látky, a tak nám zbude jen sladký bílý prášek, který našemu tělu škodí.

Alergie na cukr

Cukr a produkty z něj

Pokud jde o cukr, jeho využití a produkty, které cukr obsahují, každého z nás určitě napadnou průmyslové výrobky jako sušenky, lízátka, gumoví medvídci nebo čokolády a čokoládové náhražky. Málokoho už ale napadne to, že ho výrobci dávají i do výrobků jako jsou kečup, pečené fazole v konzervě, různé omáčky a odtučněné výrobky.

Všechny tyto výrobky se mohou zdát na první pohled slané a zdravější výrobky než čokoláda, ale to je pouze zdání. Často mají tyto výrobky v sobě cukru více než kdejaká cukrovinka. I toto je jeden z důvodů, proč je tak složité trpět zrovna touto alergií.

Projevy alergie na cukr

Trápila vás někdy bolest břicha, cítili jste se slabí až nemocní a neměli jste energii na to cokoliv dělat? I toto mohou být právě příklady alergie na cukr. Cukr škodí našemu tělu jak po fyzické stránce již zmíněnou bolestí břicha nebo obezitou, ale také po psychické stránce jako nedostatek energie a elánu, který často nastává u lidí po konzumaci sladkého pokrmu.

U lidé s alergií na cukr vzniká téměř okamžitá reakce, která může být podobná svými projevy běžné alergii na jinou potravinu.

Alergie VS nesnášenlivost

Tyto dva pojmy se často chybně zaměňují. Může se zdát, že tyto dva pojmy znamenají to stejné. Není to však pravda.

Alergie je reakce těla, kdy tělo reaguje na potravinu jako na škodlivou a pro tělo nevhodnou. Alergie má obvykle horší projevy než pouhá intolerance. U alergie se objevují křeče v břiše, průjmy a občas dokonce až problémy s dýcháním. S alergiemi bychom si zahrávat neměli, a zvláště ne s touto. Tato alergie je velmi nebezpečná už jen proto, že cukr se už dnes nachází téměř ve všem.

Nesnášenlivost je mírnější podoba alergie a s tím souvisejí i mírnější projevy. Nesnášenlivost oproti alergii není výsledkem poruchy imunitního systému, ale pouze reakce na větší množství určitého druhu jídla. Větší množství zmiňujeme proto, že nejčastěji lidé s intolerancí nemají větší problémy s konzumaci menšího množství potraviny, kterou nesnáší.

Nejčastěji se projevuje střevními problémy, větší plynatostí, nafouklým břichem a mírnějšími křečemi břicha. Nesnášenlivost je také častější než samotná alergie, a tak pokud vám cukr nedělá dobře, nejspíše se bude ve vašem případě jednat o nesnášenlivost cukru zkonzumovaného ve větších dávkách. I v případě alergie se ale nemusíte bát navštívit svého lékaře.

Cukr

Různé druhy cukru = různé druhy alergie

Není cukr jako cukr, a tak nemusíte být alergičtí na cukr jako takový, ale třeba jen na jeden druh cukru. Mezi velmi časté alergie patří alergie na laktózu. Laktóza je mléčný cukr, který jak už název napovídá se nachází v mléku a ve všech výrobcích vyrobených z něj. V případě této alergie je nejlepší omezit případně se úplně vyhnout konzumaci laktózy v jakékoliv její podobě (jogurty, mléko, tvaroh, sýr).

Jak vidíte, cukr a alergie a intolerance na něj mohou být opravdu velmi zrádné a je třeba je co nejdříve odhalit a začít řešit. Nebojte se proto navštívit svého praktického lékaře, který vám určí přesnou diagnózu, a vy tak budete vědět, zda se jedná o alergii, intoleranci nebo pouze ojedinělou reakci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno