Domů Výživa Výživa, strava Alergie na pohanku

Alergie na pohanku

Pohanka je hlavním potravinovým alergenem v Japonsku a Koreji, ale vyvolává závažné alergické reakce i jinde, včetně Evropy. Alergie na pohanku je ve Spojeném království považována za vzácnou, ale s rostoucím používáním pohanky začíná takových případů přibývat.

Vše o pohance

Pohanka patří do čeledi pohankovitých a je důležitou složkou celé řady tradičních asijských a evropských pokrmů. Její dva hlavní druhy jsou pohanka obecná a pohanka tatarská. Pohanková mouka je bohatá na bílkoviny a obsahuje také vlákninu, minerální látky a vitaminy. Pohanka obsahuje velmi málo lepku nebo vůbec žádný lepek, takže je vhodným doplňkem stravy pro pacienty s celiakií.

Pohanka

Využití pohanky

Z pohanky lze vyrobit mouku, ale nepatří do stejné rodiny jako pšenice. Navzdory svému názvu zároveň pohanka není skutečnou obilovinou. Je příbuzná šťovíkům, svazenkám a rebarboře. Vzhledem k tomu, že pšenice a pohanka nejsou příbuzné, není důvod se domnívat, že by pohanka mohla u osob s alergií na pšenici nebo celiaků vyvolat alergickou reakci.

Pohanka se také stále častěji používá v oblasti gurmánských potravin a potravin „free-from“. Pohanka je například součástí mnoha bezlepkových mouk, které jsou k dostání v britských supermarketech. Některá bezlepková piva obsahují pohanku jako náhradu obilovin. Mnoho značek bezlepkových sušených těstovin obsahuje pohanku, stejně jako některé značky bezlepkových müsli. Zvláštní pozornost věnujte tomu, pokud jste na pohanku alergičtí a zároveň držíte bezlepkovou dietu.

Pohanka a alergie

Alergii na pohanku by lékaři při vyšetřování potravinových alergií pacientů mohli snadno přehlédnout, protože je velmi neobvyklá. Je možné, že někteří lidé s diagnózou idiopatické alergie (alergie z neznámé příčiny) ve skutečnosti trpí alergií na pohanku. Vyhýbání se pohance je pro každého, kdo je na ni alergický, životně důležité. Při každém nákupu si přečtěte seznamy složek na etiketách potravin. Při jídle venku nebo při nákupu jídla s sebou se ptejte personálu velmi přímo a v případě pochybností požádejte o rozhovor s kuchařem.

Pohanka

Projevy alergie

Mezi běžné klinické projevy alergie na pohanku patří kožní reakce, jako je kopřivka a angioedém, respirační příznaky, jako je astma či zvracení a bolesti břicha. Extrémním příznakem může být také život ohrožující anafylaxe, která se vyskytuje u více než 50 % pacientů s alergií na pohanku. Pohanka je obecně známá jako potravina vyvolávající anafylaxi. Podle studií provedených v Japonsku a Koreji je medián věku alergie na pohanku u dětí 7,4 roku (v rozmezí 2,2 až 14,5 roku), resp. 7 let (v rozmezí 4 až 14 let).

Výskyt alergie v konkrétních zemích

Alergie na pohanku je stále častější nejen v Asii, ale také v Evropě a USA. První popis alergické reakce na požití pohanky byl publikován v roce 1909. Od té doby se pohanka stala silným alergenem po celém světě, zejména v asijských zemích, jako je Japonsko, kde je hojně konzumována. V Japonsku byla v roce 1998 provedena rozsáhlá studie, které se zúčastnilo 92 680 osob, podle níž mělo alergii na pohanku 0,22 % dětí školního věku. Podobně byla zjištěna prevalence alergie na pohanku v Koreji, a to 0,1 % u žáků základních škol a 0,13 % u žáků středních škol. Alergie na pohanku může také běžně vést k život ohrožující anafylaxi; zprávy o tom v Singapuru, i když jich bylo málo, jistě zvýšily místní povědomí o tomto nebezpečném alergenu.

Na co dalšího by alergik mohl reagovat

Byly zaznamenány případy alergie na pohanku i mák. Stává se to proto, že bílkoviny v těchto dvou potravinách jsou si podobné (tzv. zkřížená reaktivita). Byla také zaznamenána zkřížená reakce mezi pohankou a rýžovými semeny a pohankou a přírodním kaučukovým latexem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno