Čím sladit při cukrovce

Trpíte cukrovkou, a přesto byste si chtěli dopřát nějakou tu sladkost, nebo si vychutnat sladký čaj nebo kávu? Pak budete muset sáhnout po některém z náhradních sladidel, které diabetikům nezvýší hladinu krevního cukru. Možností je celá řada, některé jsou přírodní, jiné chemické, některé zdravější, jiné méně. Pojďme se na možné alternativy zaměřit podrobněji.Listy stévie

Listy stévie.

Pokud patříte mezi diabetiky, určitě jste od svého lékaře slyšeli, že musíte výrazně omezit příjem cukrů. Snadno se to řekne, ale člověk je pro náklonnost ke sladké chuti doslova stvořený a někteří mají nutkání sahat po sladkém velmi silné. Některé potraviny jsou navíc sladké samy o sobě, patří sem ovoce, ale i některé druhy zeleniny. Cukr, sirupy, med i melasa jsou sladidla kalorická a pro diabetiky nevhodná. Je nutné je nahradit sladidly nekalorickými. Pojďme se blíže zaměřit na různé druhy, ať už umělé, tak přírodní.

Umělá sladidla

Na trhu narazíte na celou řadu tzv. umělých sladidel, která jsou určena zejména pro osoby trpící cukrovkou. Používají se do slazených nápojů, cukrovinek, dia výrobků, zakoupit lze i samotná umělá sladidla pro oslazení kávy či čaje. Jedná se o látky připravené synteticky, které mají sladivost mnohem větší než klasická sacharóza. Proto je potřeba menší množství a do kávy se dává jen miniaturní tabletka, pocit sladkosti zůstává stejný.

Umělá sladidla neobsahují téměř žádnou energii, takže jsou pro diabetiky vhodná. Existuje jich celá řada, například hojně rozšířený sacharin, aspartam, isomalt či sukralóza. Stále častěji se však v souvislosti s umělými sladidly hovoří o jejich škodlivosti, které se s přibývajícími výzkumy potvrzují. Právě proto by umělá sladidla neměly používat těhotné ženy a další náchylnější skupiny osob. Nevýhodou umělých sladidel je také zřejmá nahořklá pachuť, která bývá pro mnohé velmi nepříjemná.

Přírodní náhradní sladidla

Umělá synteticky připravená sladidla jsou cenově dostupná, stále častěji však bývají nahrazována přírodními sladidly, která jsou ale zpravidla dražší. Mezi nejznámější a stále oblíbenější typ přírodního sladidla je rostlina stevia. Ta v sobě obsahuje látku diterpen steviosid, která má sladkou chuť, ale velmi nízký glykemický index, takže je pro diabetiky ideální.

Pro slazení můžete používat jak přímo samotnou rostlinu (listy můžete nasekat a přidat do nápoje), tak jako tekuté sladidlo, které je z rostliny extrahované. Zakoupíte jej v každé zdravé výživě, stále častěji se objevuje i na pultech řetězců. Méně známým přírodním sladidlem je pak protein brazzein, který je jako jeden z mála sladidel stabilní.

Pokud si chcete osladit život a udělat něco pro své zdraví, používejte sladidla ze stevie. Mají dobrou chuť, nulovou energetickou hodnotu a jsou přírodní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno