Zeleninové smoothie

Smoothie, to jsou velmi populární chlazené nápoje, plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Častěji se vyrábí z ovoce, použití zeleniny však není výjimkou. Přinášíme několik skvělých tipů na chutné domácí zeleninové smoothie, které si oblíbíte.

Smoothie a džus – rozdíly

Dříve, než se podíváme na konkrétní jednotlivé tipy pro přípravu chutného zeleninového smoothie by bylo jistě dobré nastínit, čím se takové smoothie vyznačuje a jak se rozlišuje od džusu. Džus je ovocnou nebo zeleninovou šťávou, při jeho výrobě se pevná složka odděluje od kapalné. Proto je džus čirá jemná tekutina plná chuti, příliš částí ovoce a zeleniny v něm však nenajdete. Oproti tomu smoothie je nápoj, který se připravuje mixováním ovoce či zeleniny, k oddělování tekuté složky od pevné zde nedochází. Smoothie je tak z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek (vitamínů, minerálů ad.) mnohem hodnotnější. Příprava domácího ovocného či zeleninového smoothie není vůbec složitá, stačí mít jen kvalitní výkonný mixér a pořádnou porci zeleniny.

Zeleninové smoothie

Pro výrobu zeleninového smoothie lze použít opravdu velké množství druhů zeleniny. Obzvláště vhodné jsou ty druhy, které obsahují dostatek vody. Mrkev, červená řepa, rukola, špenát, salát, bylinky, celer, ředkvičky… Možností je nespočet. Takové zeleninové smoothie je opravdovou vitamínovou bombou. Počítejte však, že čistě zeleninové smoothie může mít výraznou zemitou chuť. Proto doporučujeme pro vyvážení chutě přidat vždy trochu ovoce. Je však třeba mít na paměti, že čím více ovoce do svého smoothie dáte, tím bude sladší a bude stoupat i jeho energetická hodnota. Pro doplnění do redukčních diet či v pozdních hodinách jsou tak rozhodně vhodnější smoothie, poskládané na čistě zeleninovém základu. Nyní se pojďme podívat na několik konkrétních zeleninových drinků, které nám chutnaly a osvědčily se nám.

Rajčatovo-mrkvové smoothie

Pro přípravu rajčotovo-mrkvového smoothie budete potřebovat 4 nadrobno nakrájená rajčata, 2 jablka, 5 velkých mrkví, pro doplnění tekuté složky i půl hrnku jablečné šťávy a půj hrnku mrkvové šťávy. Použijte i natrhané lístky máty. Vše nakrájejte na kostičky a vložte do výkonného mixéru. Míchejte do té doby, dokud nevznikne jednolitá mírně hustá šťáva. Podávejte s ledem.

Zeleninové smoothie s okurkou a červenou řepou

Pokud jste příznivci netradičních chuťových kombinací, do zeleninového smoothie s okurkou a červenou řepou se zamilujete. Nadrobno nakrájejte a do mixéru vložte 4 okurky hadovky, 2 velké oloupané a nakrájené řepy, dva stroužky česneku, bazalku, trochu pepře, případě zázvor a pár listů špenátu. Vše dobře rozmixujete a můžete popíjet. Pokud by vám pevné kousky některých druhů zeleniny překážely, můžete je přesít přes cedník či plátýnko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno