Bazalka – pěstování

Bazalka patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější bylinky. Ačkoliv si i v nejrozšířenějších řetězcích můžeme již vypěstovanou bazalku koupit, po pár týdne uvadne a můžeme ji vyhodit. Víte, jak vypěstovat bazalku ze semínek?

V první řadě je třeba říci, že existuje celé řada druhů bazalek. Základem úspěchu je proto vybrat takový druh, který bude přesně odpovídat vašim potřebám. Kromě běžné bazalky, kterou používáme v kuchyni, lze totiž vypěstovat i bazalku okrasnou či takovou, která se používá především pro léčitelské účely. Pokud tak chcete bazalku do kuchyně, zaměřte se na to, aby k tomuto účelu byla vyšlechtěná. Velkou výhodou bazalky je, že ji můžeme pěstovat prakticky kdekoliv. Bazalku si můžete vypěstovat na zahradě, ale také v kuchyni za oknem v květináči, na balkóně v truhlíku či ve skleníku.

Pěstování ze semínka

Pokud jste si zakoupili semínka bazalky, můžete se pustit do předpěstování. Nejvhodnější dobou pro předpěstování bazalky je březen nebo duben. Připravte si kyprý organický kompost a přidejte perlit. Tím bude zajištěno dostatečně provzdušnění, rostlinky budou moci dýchat a dobře se jim bude rýst. Semínka zasaďte do květináče, do kompostu je však nezatlačujte příliš hluboko. Stačí trochu pod povrch půdy. Květináče se semínky pravidelně zalévejte a po 3 až 4 měsících uvidíte první rostliny. Přichází čas na jejich přesazení.

Přesazování bazalky

Pokud jste si předpěstovali bazalku ze semínka, je čas na její přesazení na zahradu nebo do větších truhlíků. Pokud se chystáte bazalku pěstovat ve venkovních prostorách, dejte si pozor na to, aby nemohla bazalka promrznout, potom by rychle uhynula. I drobné venkovní přízemní mrazíky mohou bazalce uškodit. Bazalku na zahradě nebo v truhlících pravidelně zalévejte a pokud možno umístěte tam, kde je dostatečný sluneční svit. V průběhu růstu můžete bazalku kdykoliv používat v kuchyni, jednoduše si utrhnete pár lístků a využijete pro své účely.

Vlastní pěstování bazalky je v mnoha ohledech lepší volbou než nákup již vypěstovaných bazalek v řetězcích. V nich sice opravdu koupíme čerstvou bazalku, ta je však vypěstovaná k okamžité spotřebě a již z tohoto principu dlouho nevydrží. Po použití je určena k likvidaci. Pokud jen přeci jen chcete, aby vám koupená vypěstovaná bazalka vydržela co nejdéle, ihned po nákupu ji přesaďte a rozesaďte do větších květináčů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno