Řez hrušní

Prořezávání je činnost, které se spousta zahradníků zbytečně bojí. Ve skutečnosti se nejedná o nic skličujícího. Jen je třeba naučit se, jak na to. Ve skutečnosti bývá pro strom horší, když jej nebudete prořezávat, než když jej prořežete – třeba i s chybami. Řez má zkrátka své nesporné výhody. Zjistěte si o něm co nejvíce informací ještě předtím, než se do něho pustíte, ať se vyhnete případným problémům, které může přílišný řez způsobit.

Sběr hrušek

Proč se pouštět do řezu ovocných stromů?

Řez ovocných stromů se provádí z několika velice rozumných důvodů. Po jejich přečtení určitě zapřemýšlíte nad tím, jestli byste se i vy neměli pustit do pravidelného řezu svých ovocných dřevin, hrušní, ale také jabloní či dokonce rybízu. Tyto výhody jsou totiž pro všechny dřeviny společné:

  1. Kontrolujete velikost svého stromu. Tím si můžete značně usnadnit jeho sklizeň a také péče o strom, jako jsou postřiky.
  2. Na strom, který má kompaktní tvar je také hezčí pohled – ale to je spíše bonus k řezu ovocných stromů.
  3. Správný řez by měl celý strom provzdušnit, díky čemuž je pak méně náchylný k chorobám (zejména plísňového a houbového charakteru) a škůdcům.
  4. Vzdušnější koruna dovoluje sluníčku, aby pěkně dobarvilo všechny plody. Ty si navíc díky tomu, že se větve nekříží, nijak nepřekáží.

Hrušeň

Jaké jsou pravidla při řezu hrušní?

Zde je několik obecných pravidel, kterých bychom se při řezu hrušní (ale i jiných dřevin) měli držet:

  • Řez provádíme ve správnou dobu. Dejte si přitom pozor, každý ovocný strom může mít čas na řez v jinou dobu (v jiné roční období). Například jabloně a hrušně je třeba prořezávat ještě v zimě. Pokud ovocné stromy prořezáváte příliš brzy (například na podzim), mohou ještě obrazit novými přírůstky, které ale spálí mráz.
  • Příliš silný řez. Pokud odřízneme příliš mnoho větví, může strom vložit svou energii spíše do obnovy, než do tvorby plodů. Též může mít problémy s fotosyntézou. Nikdy neodstraňujte více, než třetinu dřeva. Pokud potřebujete opravit zanedbaný strom, udělejte to raději postupně v průběhu několika let.
  • Čisté nůžky. Na každý strom používejte čerstvě očištěné nůžky. Jinak byste si mohli zanést patogeny z jednoho stromu na druhý.
  • Nesprávný způsob řezu. Způsob prořezávání je důležitý pro zajištění dlouhodobého zdraví vašeho ovocného stromu. Řez vedeme šikmo zpět směrem k límci, což je výčnělek, který se nachází tam, kde se setkává seřezávaná větev s tou hlavní (nebo s kmenem). Rovný řez se nehojí správně, protože je příliš velký (může zasáhnout až do límce) a je vstupním místem patogenů a škůdců. Dobrý řez by měl být asi 0,8 cm nad pupenem pod úhlem 45 ° a nemělo by dojít k poškození límce. Pokud ponecháme větší kus větve, ta se později rozpadne až k límci.
  • Řez velkých větví. Pokud jste prořezávali již od výsadby, nebude tohoto pravděpodobně zapotřebí (existuje ovšem odumírání větví věkem nebo činností škůdců či chorob). V případě, že máte co dočinění se zanedbaným stromem, bude možná nutné odstranit také některou z jeho velkých větví. Dělejte to raději po částech, než abyste se pokusili ořezat ji celou najednou.
  • Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez. Můžeme pouze zkrátit nadbytečné větve.
  • Všechny řezné rány vždy ošetříme štěpařským voskem.

Hrušky

Řez hrušně před nebo po výsadbě

Stromek, který jste si přinesli ze školky ovocných stromů nebo od jiného zahrádkáře, je dobré po výsadbě (nebo ještě před ní) prořezat. Pokud jste sadili na podzim, nechte si tento řez až na jaře, ale ještě před prvním rašením. Jestliže jste sadili na jaře, je třeba provést řez ihned.

Řez to bude tvarovací. Ideální je zvolit tvar pyramidy. Podívejte se na svůj strom a vyberte si větev, která bude tvořit hlavní terminál a čtyři boční výhony (dva na každé straně terminální větve). Zkraťte je na 4 až 6 ok, přičemž poslední očko směřuje ven z koruny. Terminál poté seřízneme tak, aby byl asi o 10 cm delší, než boční výhony. Pokud objevíte větve, které jsou blízko kmenu, je dobré je odstranit, abychom posílili kmen.

Hrušky

Letní řez hrušně

V létě je možné krátit nebo zaštipovat letorosty. To podpoří lepší tvorbu pupenů. Odstraňte všechny větve, které se kříží nebo rostou směrem do koruny. Také můžete provést odstranění větví, které zbytečně zahušťují korunu. Zkraťte větve, u kterých chcete podpořit plodnost.

Zimní řez hrušně

Provádí se v období od ledna do dubna a snažíme se při něm o odstranění nadbytečných letorostů. Počkáme na období, kdy pominou nejkrutější mrazy. Odstraňujeme větve, které rostou dovnitř koruny, ale i ty, které se kříží. Výhony, které rostou rychle a vzhůru z pupenů, které nevytvořily květ, pravidelně odstraňujeme, protože obírají strom o energii a nic z nich nebude.

Výchovný řez

Provádíme ho mezi prvním a pátým rokem od výsadby. Jeho účelem je vytvarování kostry koruny. Spočívá v tom, že na podzim se zkrátí všechny výhony o třetinu, a to ještě na podzim (po podzimní výsadbě). Pokud jste vysadili na jaře, tak nechejte tři až pět hlavních výhonů a ostatní zkraťte na dva až tři pupeny. U hrušní je vhodné udržovat hlavní větve v úhlu 70-80° od kmínku.

  • V prvním roce od výsadby ponecháme hlavní terminál (viz řez po výsadbě).
  • Ve druhém roce odstraňujeme konkurenční větve. Nejslabší větev zkrátíme o polovinu. Na zhruba stejné úrovni zkracujeme i ostatní základní výhony, vždy na pupen směřující ven z koruny. Terminál převyšuje ostatní větve o čtvrtinu až třetinu délky.
  • Ve třetím roce prořezáváme jako ve druhém, ale ne tak hluboce.
  • Ve čtvrtém roce prořezáváme jako ve třetím roce. Pokud se u některých větví objevují první květy, řez omezíme.
  • V pátém roce začíná hrušeň plodit. Pokud neplodí, neprovádíme řez.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno