Kiwano – pěstování

Kiwano nese označení africká okurka. Jeho latinský název je Cucumis metuliferus a patří mezi tykvovité, kam řadíme i melouny, dýně či okurky. I když se jedná o zeleninu, v obchodech se prodává spíše v oddělení tropického ovoce. Původem je z tropických částí Afriky, což je důvod, proč není tak jednoduché tuto rostlinu vypěstovat u nás. Při troše snahy to ale možné je. Zde je všechno, co o pěstování kiwana potřebujete vědět.

Kiwi a banán

Název kiwano je ve skutečnosti složeninou slov „kiwi“ a „banán“. Důvodem je to, že chutí i vůní napodobuje právě tyto plody. Na slupce má kiwano trny, kvůli kterým může být jeho konzumace znepříjemněna. Nicméně tyto trny nejsou až tak pichlavé, aby nás odradili.

Kiwano

Pěstování v České republice

Kiwano pěstujeme v České republice jako jednoletou rostlinu. Je třeba pomyslet na to, že je to rostlina popínavá, takže jí musíme poskytnout určitou oporu, po které se bude pnout. Když rostlina vykvete, můžeme se těšit z malých, žlutooranžových květů. Ty se objevují na přelomu července a srpna. Celá rostlina může měřit až několik metrů, s čímž je třeba počítat.

Vysoké teploty jsou nutností

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, je třeba zabezpečit rostlině poměrně vysoké teploty. Růst rostliny se zastavuje při teplotě nižší než 15 °C, proto bychom měli zajistit, aby pod tuto hodnotu nikdy neklesla. Pokud teplota klesne na 5 °C, rostlina umírá. Optimální podmínky představují teploty nad 20 °C. Takže se jedná o skvělou rostlinu pěstovanou v letních vedrech. Pokud zajistíte takto vysoké teploty, pak se můžete radovat z denních přírůstků až 20 cm.

Kiwano

Základní podmínky pro pěstování

Pro pěstování kiwana jsou zapotřebí úrodné a dobře propustné půdy. Stanoviště by mělo být slunečné, ale chráněné před větrem. Je třeba myslet na pravidelnou zálivku, která je důležitá zejména v době tvorby plodů. Kiwano je možné pěstovat ze sazeniček, které koupíte ve specializovaných zahradnických centrech. Mnohem levnější možností je ale pěstování ze semínek, které můžete získat ze zralých plodů.

Pěstování ze semínek

Semínka omyjte ve vodě a zbavte je přebytečné dužiny. V dubnu je zasejte pod fólii. Pamatujte, že denní teploty by měly být v rozmezí 21 až 26 °C, noční pak 17 až 21 °C. Na přelomu května a června už by sazenice měly mít 3 až 5 listů. To je čas, kdy je můžete vysadit do země. Vhodné je pěstování ve skleníku nebo polytunelech. Dodržujeme rozestup ve sponu 100 x 50 cm. Růst rostliny je opravdu rychlý, takže spotřebuje poměrně dost živin. Už při výsevu bychom také měli myslet na to, jaká bude podpora rostliny, tedy po čem se bude pnout.

Kiwano

Chloupky jako u okurek

Každý jistě zná ty malé pichlavé chloupky, jakými jsou pokryty listy a stonky okurek. Stejné chloupky má také kiwano. Na listech se nachází úponky, díky kterým se rostlina snadno uchytí u podpory, kterou jí poskytnete. Pokud nebude mít kiwano žádnou podporu, samo si najde něco, po čem by se mohlo pnout vzhůru.

Zálivka rostliny

Kiwano je odolné vůči období sucha, přesto se však vyplatí pravidelná zálivka. Ta je důležitá zejména v prvních dnech po výsadbě a poté také v době kvetení a vytváření plodů. Nedostatek vody v tomto období může způsobit opad květů, poupat či mladých plodů. Kvetení začíná asi 8 týdnů po výsadbě sazenic na trvalé místo. Vysoké teploty napomáhají kvetení a tvorbě plodů. Už dva týdny po odkvětu by plody měly být dlouhé 10 až 15 cm a vážit můžou 200 až 400 g. Z jedné rostliny je možné sbírat dokonce několik desítek plodů.

Kiwano

Sběr ovoce

Ovoce má nejprve zelenou barvu, která se zbarvuje na světle oranžovou. Jakmile je takto zabarvená, je to znamení, že ovoce je zralé a připravené ke sběru. Uvnitř plodu se nachází až 500 kusů semen a dužina zelenooranžové barvy. Plody bychom měli být schopni sbírat ještě před prvními podzimními mrazíky. Jakmile plody namrznou, rychle hnijí a nejsou vhodné ke konzumaci. Plody kiwana se sbírají krátce předtím, než dosáhnou plné zralosti, ale již dosáhly správné velikosti a tvaru.

Skladování ovoce

Sesbírané ovoce nemusíte zkonzumovat ihned. Pokud jej budete skladovat ve tmě a při teplotách od 10 do 20 °C, vydrží vám klidně i několik měsíců. Využít ale můžete i různé zavařeniny, na které můžete kiwano použít, to pak vydrží i mnohem déle.

Konzumace kiwana

Naučte se kiwano správně jíst. Konzumuje se vnitřní část kiwana, to znamená zelená dužina společně se semeny. Jí se syrová. Vezměte ovoce a rozkrojte je napůl. Dužinu pak můžete snadno vyjíst cukrem. Někomu se může zdát kiwano příliš kyselé. V takovém případě si jej stačí trochu pocukrovat. Kromě toho, že si své ovoce můžete užít jen tak, využijete jej také v receptech.

Kiwano recepty

Kiwano můžete přidat do zeleninových i ovocných salátů, ale také do dezertů a koktejlů. Připravit si z něj můžete také nejrůznější nápoje nebo dužinu vmíchat do jogurtu. Velice dobře funguje i jako příloha k palačinkám.

Salsa z kiwana

Tuto salsu můžete použít k tortilla chipsům nebo místo dresinku do klasických tortill. Budete potřebovat 1 kiwano, které nakrájíte na drobné kostičky. Dejte do mísy. Přidejte na kostičky nakrájenou polovinu červené papriky. Poté přidejte 1 stroužek česneku nakrájený na jemné plátky a na kostičky nakrájenou červenou cibuli. Přidejte na kostičky nakrájená 4 rajčata (bez části se semeny) a 1 chilli papričku nakrájenou na co nejjemnější kousky (bez semínek). Pořádně promíchejte. Dejte vychladit do lednice. Mezitím si nakrájejte bylinky: 5 g čerstvého koriandru a 10 g čerstvé bazalky. Přimíchejte k zelenině. Nyní si připravte zálivku: smíchejte šťávu z 1 limetky, 1 lžičku medu a sůl podle chuti. Podáváme po vychlazení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno