Dřín obecný (Cornus mas) je rostlina, která patří do čeledi Cornaceae. Svůj původ má v jihovýchodních oblastech Asie a v jižní Evropě. Rodové jméno rostliny je odvozeno z latinského slova „cornu“, což se překládá jako „roh“. Zřejmě to má odkazovat na silné a husté dřevo, kterým se dřín obecný vyznačuje. Tato dřevina je velice krásná, a to snad ve všech ročních obdobích. Na jaře vás potěší nádhernými květy, v létě a na podzim krásně červenými plody, které jsou navíc také jedlé.
Jak dřín vypadá?
Dřín patří mezi středně velké dřeviny, které na zimu opadávají. Někdy mohou růst také ve formě malého stromu. Výška této dřeviny může být 6 až 8 metrů a šířka až 4,5 metrů. Kmen je krátký a obvykle má průměr do 25 cm (avšak byl nalezen také dřín s průměrem 45 cm). Koruna této dřeviny je pravidelná a keřovitá. Může se rozšířit až do 5 metrů. Kůra stromu má šedohnědou barvu a tvoří šupiny podobné krokodýlí kůži. Mladé výhonky mají šedozelenou barvu a jsou chlupaté. Na dřín můžeme narazit také ve volné přírodě, nejčastěji na vápnitých půdách. Jeho stanovištěm se tak stávají lesy a jejich okraje, ale také houštiny podél cest a na svazích. Tento strom se vyznačuje svou dlouhověkostí. Může růst až 300 let.
Listy rostliny
Na sytě hnědých větvích rostliny se objevují listy, které jsou uspořádané proti sobě. Mají krátkou stopku a měří 4 až 10 cm na šířku a 2 až 4 cm na délku. Tvar listů je vejčitý až podlouhlý, jeho okraje jsou celistvé. Listy jsou paralelně žilnaté a shora mají tmavě zelenou barvu, spodní strana je pak světlejší. Na podzim se listy barví do červené barvy a opadávají.
Květy a plody dřínu
Dřín obecný kvete žlutými květy, které jsou hermafroditní a v průměru mají 5 až 10 mm. Každý květ se skládá ze čtyř malých žlutých okvětních lístků. Květy ale rostou ve shlucích po deseti až pětadvaceti květech. Zajímavostí je, že květy se často objevují ještě dříve, než samotné listy rostliny. Plody se objevují po květech a mají kulovitý až elipsovitý tvar. Patří mezi peckovice, které dosahují délky obvykle 1 až 2 cm a průměru 1,5 cm. Jeden plod může vážit od 1,6 do 2,6 gramů. Má hladkou a lesklou slupku, v níž se objevuje jedno semeno. Ovoce je připraveno ke sklizni v okamžiku, kdy začne opadávat – obvykle to poznáte také podle toho, že se do něj pouští zvířata. Ačkoli mají plody kyselou chuť, jsou jedlé. Používají se k výrobě různých sirupů i tinktur.
Podmínky pro pěstování
Dřín obecný je poměrně nenáročná rostlina, která se dokáže vypořádat i s neoptimálními podmínkami pro pěstování. Projevit se to ale může na menším množství květů a plodů. Ideálním stanovištěm je místo s dobře propustnou půdou. Zavedené rostliny dobře snáší sucho nebo občasně přemokřenou půdu. Neustále přemokřená půda ale vede k úhynu rostliny. Pokud rostlinu pěstujete pro plody, je dobré zasadit alespoň dva keře. Jedná se o samosprašnou rostlinu, avšak lepších výsledků se dosahuje právě minimálně ve dvojici keřů.
Volba stanoviště
Kromě půdy se zaměřte také na množství světla. Dřínky vyžadují alespoň 4 hodiny slunečního světla denně. Milují plné slunce až částečný stín. Zatímco většina dřínů preferuje mírně kyselou půdu, dřín obecný si poradí i v mírně zásaditých podmínkách.
Zálivka a hnojení
Jak už bylo řečeno, zavedená rostlina je odolná vůči suchu i přemokření. Mladší rostliny ale budou vyžadovat trochu více péče. Pokud po celý týden nezaprší, bude třeba dodat rostlině vláhu. Zalévejte jednou za týden, v období horka a sucha v létě ještě mnohem častěji. Hnojivo přidáváme brzy na jaře a poté asi o tři měsíce později. Ideální je granulované hnojivo s pomalým uvolňováním, které přimícháte do půdy kolem kořenů. Pokud je vaše půda extrémně zásaditá, vyplatí se použít hnojivo, které ji okyselí.
Řez dřínu obecného
Řez provádíme za účelem kontroly velikosti rostliny. Dřín můžete vytvarovat do formy stromu – v tom případě si vyberte hlavní kmen, který poslouží jako nosný kmen pro celou rostlinu. Poté systematicky odřezávejte konkurenční výhonky. Dřín velmi dobře snáší řez, proto jej můžete používat také jako živý plot. Řez je dobré provádět poté, co květy na jaře odkvetou – počítejte ale s tím, že v tuto sezónu přijdete o plody.
Množení rostliny
Nejrychlejší způsob množení rostliny je prostřednictvím řízků. Odřízněte řízky ze špiček zelených stonků v délce 10 až 15 cm a odstraňte spodní sadu listů. Odříznuté konce ponořte do zakořeňovací směsi a poté řízky zasaďte do malých nádob naplněných směsí pro semena nebo směsí perlitu a písku. Zasazené řízky umístěte do velkého plastového sáčku a umístěte na světlé a teplé místo. Asi za šest týdnů by rostlina měla zakořenit. Půdu po celou dobu udržujeme vlhkou. Jakmile řízek přeroste svůj květináč, můžete jej přesadit. Pokud odebereme řízek před zimou, zasadit ven jej můžeme až následující jaro.
Tradiční použití dřínků
Plody dřínu obecného se nazývají dřínky a používají se pro své zdravotní účinky. Působí proti horečce a při střevních potížích (své využití měli dřínky dokonce při léčbě cholery). Květy se pak používají při léčbě průjmu. Dřínky jsou užitečné pro zmírnění stavu celé řady nemocí, protože posilují lidský organismus. Díky nim se tak můžete uzdravit mnohem rychleji. Pravidelná konzumace dřínků vede k lepší funkci jater a ledvin (konzumace ovoce podporuje tvorbu moči). Dřínky jsou užitečné také pro lidi trpící vysokým krevním tlakem, protože pomáhají při jeho snižování. Podporují detoxikaci celého těla a obsahují významné množství vitamínu C.