Pěstování lanýžů

Lanýže jsou považovány za velmi luxusní druh hub a všeobecně také za velmi luxusní druh potravin. Jejich pořizovací cena je vysoká a chuť nenapodobitelná, což z nich nedělá surovinu, která by byla dostupná pro každého. Lanýže na první pohled nevypadají příliš vábně, ale staly se velkou pochoutkou. Vypěstovat je není vůbec snadné, což z nich dělá ještě exkluzivnější potravinu. Jak se tedy pěstují lanýže?

Černý diamant kuchyně

Lanýže jsou houby čeledi Ascomycota. Rostou velmi podobně jako ostatní houby, avšak s tím rozdílem, že rostou pod povrchem půdy. Hlavní biologickou funkcí lanýže je šíření spór, které zase dávají vzniknout novým potomkům. Tato houba je pochoutkou nejenom pro člověka, ale také pro zvířata. Pod půdou ji často nachází takový mlsouni, jako jsou myši, veverky a králíci (na severní polokouli) nebo klokani, pásovci a surikaty (na jižní polokouli). Avšak lanýže vyhledávají také větší savci, jako jsou prasata, jeleni, paviáni a další. Pokud lanýž zkonzumují výše uvedená zvířata, většinu jej stráví. Avšak spory houby zůstávají v trusu zvěře, což napomáhá k šíření a množení houby.

Lanýž

Způsob růstu lanýžů

Vzhledem k tomu, že rostou pod půdou, pěstují se trochu odlišným způsobem, než jiné houby. Nejsou závislé na fotosyntéze, ke svému růstu ale potřebují určité stromy (které provádí proces fotosyntézy za ně). Avšak lanýž není žádný parazit. Tomuto stromu je totiž také prospěšný, a to tak, že mu poskytuje živiny a vodu z těch částí půdy, kam se strom nedostane. Tento druh symbiotického vztahu mezi houbami a kořeny stromu se nazývá mykorhiza.

Druhy lanýžů

Lanýže mohou být černé nebo bílé. Za cennější se považují ty černé. Lanýže je možné pěstovat pouze tam, kde se střídají čtyři roční období. Pěstování lanýžů je třeba začít s naočkovanými sazenicemi, které koupíte na speciálních místech. Jedná se o mladé stromy, které lanýže potřebují ke svému růstu. Kupujte pouze od certifikovaných pěstitelů, abyste dosáhli maximální možné kvality. Cena těchto sazeniček se pohybuje od 1 000 do 2 000 Kč.

Lanýže

Základní podmínky pro pěstování lanýžů

K pěstování lanýžů budete potřebovat velkou otevřenou plochu. Mělo by se jednat o pozemek, který můžete snadno kontrolovat a chránit před vetřelci. Lanýžové sazenice koupíte obvykle jako strom. Je na vás, zda zvolíte listnatý nebo jehličnatý strom. Nejčastěji se používá dub, líska, buk, bříza, habr, borovice, topol. Důležité je také pH půdy na konečném stanovišti – to by se mělo pohybovat v hodnotách od 7,5 do 8,3. Jiné pH půdy nezajistí růst lanýžů.

Zavlažování a výsadba

Je vhodné vytvořit si dobrý zavlažovací systém, protože stromy budou zejména v prvních letech vyžadovat hodně vody. Můžete to dělat klasicky, hadicí s vodou, nebo zvolit rozmístění hadic, jako je kapková závlaha apod. Aby se mohly spory hub dobře šířit a prosperovat, je třeba zasadit minimálně 10 naočkovaných sazenic stromů. Při ceně minimálně 1000 Kč za jednu sazenici se celá akce může značně prodražit. Jednotlivé sazenice je třeba sázet ve vzdálenosti několik stop od sebe. Poblíž naočkovaného stromu není možné sázet nic jiného.

Lanýžový olej

Péče o sazenice

V první řadě poskytujeme dostatečnou zálivku. Dále je třeba pravidelně odstraňovat plevel, který by mohl soupeřit s lanýži o cenné živiny. Plevel je možné odstraňovat motykou v okolí stromů. Hnojíme pouze ekologickými a přírodními metodami. Důvodem je to, že toxické chemikálie by mohly kontaminovat a znehodnotit vaše lanýže.

Sklizeň lanýžů

Teprve za pět let od výsadby můžete začít sklízet. Pravdou je, že někdy jsou lanýže připravené ke sklizni již za tři roky, vyplatí se ale počkat. Předčasná sklizeň totiž může způsobit poškození rostoucích lanýžů. Počítejte také s tím, že lanýže se sklízí na začátku zimy, až teploty poklesnou. Je dobré naplánovat sklizeň ještě předtím, než začne mrznout. Pak by totiž bylo kopání velmi obtížné. Okolo základny stromu můžete pozorovat, že tráva žloutne a hnědne, vypadá jako spálená. To je dobré znamení. Houba zabíjí ostatní rostliny v oblasti kolem stromu a dobře se jí daří.

Zvířata mohou usnadnit sklizeň

Se sklizní lanýžů se pojí speciálně vycvičení vepři, pro které je lanýž natolik velkou pochoutkou, že jej spolehlivě najdou. Avšak chovat kvůli tomu vepře je v našich podmínkách nesmysl. Zde se používají spíše speciálně vycvičení psi. Ti dokážou lanýž najít, vyhrabat, a dokonce přinést svému pánovi. Pokud se vám podaří vycvičit si takto svého psa, můžete si sklizeň značně usnadnit.

Historie lanýžů

Poprvé byly lanýže zmíněny v sumerských zápisech pocházejících z 20. století před naším letopočtem. V těchto spisech se Sumerové zmiňovali o stravovacích zvycích svých mezopotamských nepřátel. Také Theophrastos, řecký filozof ze 4. století před naším letopočtem se o lanýžích zmínil ve svých spisech. Zmínku najdeme také ve spisu římského přírodovědce Plinia v 1. století (našeho letopočtu). To znamená, že lanýže byly známé již celá staletí.

Těstoviny s lanýžem

Lanýž v kuchyni

Lanýže se pěstují v mírných oblastech (v Evropě, Americe i Austrálii). Aby byla zajištěna co největší čerstvost, obvykle se do kuchyní dostávají ihned po sklizni. Mohou dochutit krémové těstoviny, ale používají se i k vaječným a bramborovým pokrmům, skvělé jsou také k drůbežímu masu. U jídel, kde jsou lanýže použity do základu, se můžete taktéž setkat s lanýžovou ozdobou: nejčastěji ve formě tenkých plátků lanýže či jeho hoblin. Lanýže jsou dostupné zejména v období sklizně, což znamená na začátku zimy. Proto mohou být nedostupné v ostatních ročních obdobích. Narazit ale můžete na různé lanýžové produkty, jako je olej, sušené lanýže, lanýžové koření, lanýžové máslo a spousta dalšího.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno