Kdy sázet brambory?

Brambory jsou u nás velmi oblíbenou plodinou, kterou konzumujeme i několikrát týdně. Jejich výhodou je to, že se dají připravit na spoustu způsobů. Vařené, pečené, smažené, ale také na sladko i na slano. Z brambor se dělají těsta na přípravu pečiva nebo knedlíků. Navíc jsou bezlepkové, takže jsou vhodné i pro lidi, kteří se vyhýbají konzumaci mouky. Jejich pěstování není náročné, i když může vyžadovat určité postupy.

Brambory rostlina

Ideální datum, kdy sázet brambory

Doba sázení brambor závisí především na teplotě půdy. Ta by měla být 8 až 10 °C. Rané odrůdy je možné vysadit ještě o něco dříve. V tom případě platí, že teplota půdy by měla být 5 až 6 °C. Pokud bychom vysadili příliš brzy, mohlo by to způsobit, že brambory budou klíčit delší dobu a někdy nerovnoměrně. To je něco, čemu se chceme vyhnout, protože to znesnadňuje pozdější práci na zahradě. Rostliny vysazené příliš brzy jsou náchylnější k některým onemocnění.

  • Ideální podmínky pro výsadbu brambor obvykle nastanou ve druhé polovině až na konci dubna.

Když vysadíte příliš pozdě

Čekat s výsadbou brambor příliš dlouho se ale také nevyplácí. Dochází totiž ke snížení kvality skladovaných hlíz. Výnos z brambor, které pozdě vysadíte, bude nižší. Brambory samotné budou menší a budou obsahovat méně škrobu a více cukru. Takové brambory je pak složitější skladovat. Z tohoto důvodu je opravdu důležité správně odhadnout datum výsadby.

Brambory

Kdy na čase výsadby nezáleží

Existují ale i zajímavé metody výsadby brambor, kdy teplotu půdy až tak řešit nemusíte. A to je pěstování brambor v pytli. Má to své výhody: pytel s bramborami totiž můžete mít i v místnosti, kde je zaručena vyšší teplota, než je venku. Tím pádem můžete dříve sklízet. Navíc tento způsob pěstování je dostupný i pro lidi, kteří nemají k dispozici volnou půdu na poli. Pěstovat tak mohou i na terase či balkoně. Postup je následující:

  1. Pořiďte si klasický pytel, který je prodyšný (ideální je například ten, do kterého se obvykle sklízí brambory.
  2. Pytel naplňte do výšky asi 15 cm zeminou, přidejte naklíčenou bramboru (do velkého pytle se vlezou klidně i dvě až tři brambory) a zahrňte ji zeminou tak, aby byly přikryté.
  3. Okraje pytle srolujte tak, aby byly kousek nad úrovní půdy.
  4. Po nějakém čase můžete vidět, že brambory vyklíčily. To je signál k tomu, abychom je znovu přihrnuli zeminou.
  5. V takovém případě odrolujeme okraje pytle a přidáme zeminu.
  6. Jakmile opět uvidíme klíčky, znovu zasypeme zeminou. Takto postupujeme až do naplnění pytle zeminou.
  7. Sklízet můžete postupně tak, že uděláte díru do pytle a brambory postupně odebíráte.
  8. Z jedné brambory tak můžete mít větší sklizeň, než když ji vysadíte na poli.
  9. Aby nedocházelo k nadměrnému vysychání zeminy, postavte pytel mimo přímé sluneční záření. Pravidelně zalévejte.
  10. Jakmile nadzemní část brambor uschne, je čas sklidit všechny brambory.

Brambory rostlina

Sadbové brambory

Pokud chcete koupit brambory určené na výsadbě, měly by být oznečené štítkem, na kterém se píše, že jde o sadbu. Konzumní brambory je možné též vysadit, ale tím riskujete nižší výnos. Konzumní brambory mohou obsahovat viry či jiné choroby. Sadbové brambory můžete koupit téměř v každém zahradnickém centru, a to v balení po 5, 10 či 25 kg. Můžete narazit na různé druhy brambor:

  • Podle délky vegetační doby:
    • Velmi rané brambory (vegetační doba je 90 dní, nejsou určeny ke skladování),
    • Rané brambory (vegetační doba 90 až 110 dní, je možné je uskladnit, vhodné i k okamžité spotřebě),
    • Polorané brambory (vegetační doba 110 až 130 dní, vhodné k uskladnění),
    • Polopozdní až pozdní brambory (vegetační doba je více než 130 dní, vhodné k dlouhodobému skladování).
  • Podle varného typu:
    • A: pevné brambory, vhodné do salátu či k přímé konzumaci po uvaření.
    • B: univerzální, středně pevné.
    • C: měkké brambory, vhodné zejména na přípravu kaše či různých těst.
    • D: moučnaté brambory, obvykle je nepěstujeme, využití mají v průmyslu.

Jak sázet brambory

Brambory si poradí v téměř jakékoli půdě. Ideální je pro ně sypká půda a slunečné stanoviště. Rok před výsadbou (čili na podzim) si můžete připravit půdu pro jejich výsev zapracováním vyzrálého kompostu nebo hnoje. Brambory sázíme do hloubky podle jejich velikosti, klíčky nahoru. Poté je zahrneme půdou a necháme je chvilku jen tak. Pozor na zálivku: příliš mnoho vody může způsobit hnilobu.

Červené brambory

Ideální hloubka výsadby

Pokud vysadíte brambory příliš hluboko, budou mít problém vyklíčit. Příliš mělká výsadba zase znamená, že brambory vyjdou na světlo a zezelenají. Obecné pravidlo při jejich výsadbě tedy zní: připravit díru tak velikou, jak je samotná brambora plus další 1 až 2 cm počítané od povrchu země před výsadbou. Dodržujte vzdálenosti mezi jednotlivými bramborami: ideálně 30 až 50 cm (rané brambory můžete sázet v menších vzdálenostech od sebe).

Příprava brambor na výsadbu

Sadbové brambory můžete vysadit i bez předchozí přípravy. Zkušení zahradníci ale využívají následující triky k dosažení rychlejšího klíčení a lepší kvality rostlin:

  • Narašení – brambory se nechají ve vyšších teplotách (8 až 10 °C), což je probudí. Až vytvoří klíčky dlouhé 2 až 5 mm, je ideální čas k výsadbě.
  • Předklíčení – urychluje sklizeň i o dva týdny. Brambory se uloží v přepravkách nebo na předkličovacích paletách či dokonce v polyetylenových sáčcích s větracími otvory po dobu pět až šest týdnů. Za tuto dobu vytvoří zelené až fialové klíčky dlouhé 15 až 25 mm i s růžicemi lístků a základy kořínků. S těmito bramborami při výsadbě zacházíme opatrně.
  • Zakořeňování – tímto způsobem můžete sklízet dříve až o tři či čtyři týdny. Do bedniček nasypeme vrstvu zeminy, na ni položíme hlízy korunkovou částí nahoru a zasypeme je asi dvoucentimetrovou vrstvou zeminy. Zavlažujeme a při teplotě cca 20 °C necháme vytvořit kořínky. Za tři týdny od umístění do bedniček je možné vysadit je na konečné stanoviště.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno