Sázení jabloní

Jabloně jsou poměrně běžným stromem na českých zahradách. Obvykle si také velmi dobře víme rady, co udělat s jablíčky, až se urodí. I když jejich zpracování může podléhat druhu jabloně, užíváme si je ve sladkých i slaných jídlech. Jablíčka jsou skvělá se skořicí. Každému se hned vybaví vůně štrůdlu, pro který má snad každá rodina vlastní recept. Abyste jablka nemuseli kupovat a neriskovali „chemické povlaky“ na jejich slupkách (za účelem co nejdelší životnosti, nejkrásnějšího vzhledu a ochrany před škůdci), je nasnadě vypěstovat si vlastní plody.

Sázení jabloní

Prvním krokem k získání vlastních jablíček je sázení jabloně. Můžete vysadit jeden nebo i více stromů, podle toho, jaký máte prostor v zahradě. Výhodou je, že tento strom je poměrně nenáročný na pěstování. Jeho výsadba ale určité znalosti vyžaduje, a proto je nyní osvěžíme. Důležité je nejenom umístit stromek do vykopané díry, ale další doprovodné činnosti. Ty mohou vést ke zdravě rostoucímu stromku, který je odolnější vůči chorobám a škůdcům.

Jabloňový sad

Kdy sázet jabloně

Nejlépe uděláte, když svou jabloň vysadíte na podzim, a to v období od poloviny října do začátku listopadu. Sazenici, kterou jste si přinesli domů, vysaďte co nejdříve, aby měla před zimou dostatek času správně zakořenit. Neměli bychom vysazovat, pokud venkovní teploty klesají pod 4 °C. Další možností je vysadit jabloň na jaře (je to skvělá volba, když se očekává chladná zima bez sněhu). S výsadbou počkejte do doby, až zem rozmrzne. I na jaře vysazené stromky vyžadují pravidelnou zálivku.

Příprava na výsadbu jabloní

V první řadě je třeba vybrat vhodné místo pro váš stromek. Pamatujte přitom na to, jaké podmínky pro pěstování jabloň má. Může se to lehce lišit v závislosti na druhu stromku. Obecně lze ale říci, že pro jabloň vybíráme slunečné stanoviště. Vítr nevadí, ale půda by neměla být příliš suchá. Ideální pH půdy je 6,5 až 7,5. Vyberte si takovou odrůdu jabloně, která je nejvhodnější do prostoru, který jí můžete nabídnout. Nejlepší volbou jsou domácí odrůdy.

Výběr sazenice

Jabloně obvykle pěstujete tak, že si zakoupíme malý stromek. Měli bychom si vybrat ověřeného prodejce, jako jsou školky nebo vyhlášení pěstitelé. Sazenice by měla vypadat zdravě, bez chorob a škůdců. Zaměřte se nejenom na nadzemní části rostliny, ale také na kořeny. Ty by měly být zdravé, silné a husté. Jakmile si sazenici přinesete domů, dejte její kořeny alespoň na dvě hodiny do kbelíku s vodou. Můžete přidat i nějaký prostředek proti plísním, čímž předejdete některým chorobám.

Opora jabloně

Příprava jámy pro jabloň

Velikost jámy se odvíjí od velikosti kořenového balu – měla by být asi dvojnásobná. Obvykle to znamená 50 cm do šířky a 50 cm do hloubky. Na dno jámy zapracujte organickou směs, jako je například dobře uleželý kompost. Před samotnou výsadbou odstraňte všechny kořeny, které nevypadají zdravě. Do jámy zatlučte nejprve oporu jabloně: můžete to být například dřevěný kůl. Vedle této opory rozprostřete kořeny stromu a asi 10 až 15 cm od něj by měl vést kmen stromku. Stromek by měl být vysazen do takové hloubky, v jaké rostl ve školce.

Více stromků na vaši zahradu

Při výsadbě pamatujte na českou legislativu, která ukládá zasadit stromku v závislosti na jeho výšce od pozemku souseda. Stromy, které dorůstají větší výšky, než 3 metry, by měly být vysazeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. Menší stromy mohou být ve vzdálenosti 1,5 metru od hranice se sousedem. Jednotlivé stromy pak vysazujeme ve vzdálenosti 150 až 300 cm od sebe (v závislosti na tom, jak košatá má být koruna vašeho druhu). Jednotlivé řady jabloní by měly být vzdálené alespoň 300 cm.

Jablka

Hlavně rovně

Pokud jste si zatloukli rovně oporu, můžete se při zasypávání držet jí a postupně přidávat hlínu a rovnat stromek. Jestli oporu nemáte rovně, nebo ji nepoužíváte, vždy kousek zahrabejte a pak odstupte. Z větší vzdálenosti se vám bude lépe posuzovat, zda je stromek rovně. Je to důležité pro správný růst stromku a také to nepůsobí dobře vzhledově, když je stromek nakřivo.

Péče o jabloň

Čerstvě vysazené jabloně budou vyžadovat trochu více péče, než ty, které jsou již zavedené. Důležitá je zejména zálivka v horkém počasí. Zalévejte ideálně dvakrát až třikrát za týden, a to večer nebo ráno. Zejména v době vegetace je vhodné přihnojování. Pokud možno, používejte organická hnojiva, v létě minerální. Pravidelný řez pomáhá udržovat jabloň v dobrém stavu. Redukujete tím také tvar koruny, prostupnost vzduchu, čímž snižujete pravděpodobnost vzniku houbových a plísňových onemocnění.

Ochrana proti chorobám a škůdcům

Jabloň může být napadena celou řadou škůdců a chorob, proto se vyplatí pravidelně postřikovat proti těm nejčastějším. Postřik můžete sehnat v každém zahradnictví, kde je přesně stanoven čas postřiku, jeho množství a způsob.

Jabloň květ

Vhodní sousedé pro jabloň

Aby se stromy těšili co nejlepšímu zdraví, je dobré myslet také na jejich vhodné sousedy. To znamená na rostliny, které budou vysazeny v jeho blízkosti. Švestka je dobrým sousedem jabloně, ačkoli jsou velmi odlišné. Vzájemně si nekonkurují. Také jeřabiny je chytré vysadit vedle jabloní, protože na jejich plody můžete nalákat ty škůdce, kteří by si jinak pochutnávali na jablíčcích. No a nakonec je dobré, když vedle sebe vysadíte několik jabloní. Mohou být různé odrůdy. Budou se navzájem opylovat, což zvyšuje úrodu stromů.

Nevhodní sousedé pro jabloň

Některé stromy rostoucí vedle sebe se mohou navzájem nepříznivě ovlivňovat. Navíc hrozí přenos nemocí. Poblíž jabloní bychom neměli pěstovat třešně, protože oba stromy si vzájemně konkurují. Kaliny a růže pěstuje v minimální vzdálenosti 3,5 metru od jabloní. Důvodem je to, že tyto rostliny jsou náchylné na choroby, které by se mohly přenést na vaši jabloň. Jabloň (ale i jiné ovocné stromy) bychom měli vysazovat v minimální vzdálenosti 5 až 6 metrů od ořešáku. Obsahuje totiž látku, kterou propouští do půdy, a ta brzdí růst ostatních rostlin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno