Domů Výživa Pěstování Kešu ořechy – pěstování

Kešu ořechy – pěstování

Ve skutečnosti nejde o oříšky, ale nažky. Skutečný plodem ledvinovníku západního je podlouhlé načervenalé jablko s „kešu oříškem“, vyrůstajícím v místě bubáku. A jak kešu ořechy pěstovat? V našich podmínkách půjde stěží o víc než půvabnou pokojovku, ale proč to nezkusit?

Ze semínka z obchodu kešu ořechy nevypěstujete, bývají totiž pražené a jinak upravované. Musí být, jejich původní obal totiž obsahuje velmi toxickou látku, která poškozuje kůži. Sbírají se proto zásadně v rukavicích. Ale budete-li mít štěstí, můžete v některém květinářství narazit na sazeničku.

Kešu ořechy - pěstování

Samotnými semeny však kešu ořechy nejsou – ty najdete pouze v plodech. Ty jsou mimochodem jedlé a vyrábí se z nich třeba chutné želé, šťáva nebo sirupy.

Ledvinovník západní

Ledvinovník západní potřebuje vysokou vlhkost a téměř tropické teploty. Častá zálivka a pravidelné rosení je podmínkou pro jeho úspěšné pěstování. Nejlépe se mu bude dařit ve skleníku nebo zimní zahradě. Další podmínkou je dostatek světla a správná výživa. V sezóně od dubna do října hnojte nejméně 1x za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny.

Už teploty okolo 5 °C mohou způsobit, že ledvinovník zahyne a stejně zhoubný je pro něj i studený průvan. Roste rychle a v prvních letech vyžaduje přesazení třeba i dvakrát za sezónu. Pro kvetení a vývoj ovoce však potřebuje alespoň 95% vlhkost vzduchu, což je zkrátka v domácích podmínkách nemožné. Navíc zraje pouze při teplotách mezi 30-32 °C. Pro správný růst potřebují kešu ořechy rovněž úrodnou, humusovitou půdu.

Co byste měli vědět o kešu oříšcích

Patří mezi nejdražší ořechy světa. Jejich hlavními producenty jsou Vietnam a Indie, ale původně pocházejí z tropických deštných pralesů Brazílie. Pocházejí ze stejné rodiny jako mango a pistácie a kromě nich strom plodí také masitá jablka, připomínající někdy svým vzhledem červené nebo žluté papriky. I ony mají své kulinářské využití, důležitý je zejména pektin a vitamín B2.

Samotné kešu ořechy jsou rovněž pokladnicí prospěšných látek, obsahují bílkoviny, škrob, sacharidy, vitamíny, minerály, tuky, přírodní cukry a omega-3 mastné kyseliny. Využívají se v kuchyni – doporučujeme zejména kešu máslo.

Ve Brazílii se pak používají i pro pro léčebné účely (léčí chudokrevnost, lupénku, dystrofii a také posilují imunitní systém). Své využití najde i kešu olej. Například například v Africe se používá během tetování, v Brazílii má pověst afrodiziaka a pomáhá prý i při léčbě nachlazení a žaludečních potíží.

Olej získaný ze skořápky se uplatní i v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, ale také při výrobě laků a pryže. Dřevo ledvinovníku je pak velmi odolné vůči hnilobným procesům a pevné. Své využití nachází v lodním stavitelství a nábytkářském průmyslu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno