Řez broskví

Řez ovocných stromů je něčím, čeho se začínající zahradníci děsí. Ve skutečnosti ale bývá větší problém neudělat, než ho udělat špatně. Nelze napsat obecné pravidlo pro řez všech ovocných stromů. Každý strom to má trochu jinak. Zatímco jeden vyžaduje řez ještě před začátkem sezóny, jiný je lepší ořezat až po odplození. Pokud pěstujete broskvoň i nektarinku, máme pro vás dobrou zprávu: řez těchto stromů se řídí stejnými pravidly.

Důležitost pravidelného řezu

Řez je třeba provádět už od malého stromku, protože je to způsob, jak mu dát správný tvar. Stromek, který má kompaktní tvar, je méně náchylný ke zlomení ve větru, ale také se lépe ošetřuje různými postřiky. Usnadněna je také sklizeň. Správný řez přispívá též k maximalizaci výnosu – váš strom vám zkrátka dá tolik ovoce, na jaký má potenciál. Ovoce je vyzrálejší a chutnější.

Řez

Základní pravidla řezu broskví

Zde je to, na co byste měli myslet, než se pustíte do řezu:

  • Na každý strom je třeba použít čisté nástroje. Nůžky proto vydesinfikujte, než přejdete z jednoho stromu na druhý. Minimalizujete tím riziko šíření chorob.
  • Broskvoň nikdy nestříháme před květem.
  • Broskvoň nesmíme stříhat po skončení srpna.
  • Každou větší řeznou ránu (větev měla v průměru 1 cm) je třeba zatřít hned po provedení řezu.

Výsadbový řez broskvoně (či nektarinky)

Stromek po výsadbě seřízneme na jaře. Začínáme tak, že zcela odstraníme terminální výhon. Zbylé čtyři výhony je třeba seříznout na 2 až 3 pupeny. Snažíme se o to, aby tyto výhony byly rovnoměrně rozprostřené do všech stran. Další řez nově vysazeného stromku probíhá ještě téhož roku, a to na přelomu srpna a září. Všechny výhonky, které narostly, je třeba zkrátit asi o jednu třetinu. Konce všech zaštípnutých výhonků by měly být zhruba na stejné úrovni.

Broskvoň

Řez mladých broskvoní

Za mladou považujeme broskvoň starou maximálně tři roky. Pak už se jedná o plodící strom a k řezu je třeba přistupovat odlišným způsobem.

  • Druhý rok po výsadbě je třeba zkrátit hlavní výhon na 6 až 8 pupenů. Boční výhony zkracujeme na 2 až 4 pupeny.
  • Třetí rok opět seřízneme hlavní výhon na 8 až 10 výhonů a boční na 2 až 3 výhony. Naším cílem je zapěstovat druhé rameno s bočním obrostem.

Řez plodících stromů

Pokud jste pečlivě prořezávali v předchozích letech, měli byste ve čtvrtém roce mít už dobře založenou korunu. I tak nás ale čeká řez dvakrát ročně. Snažíme se především o to, aby se hlavní výhony neprodlužovaly. To znamená, že jej můžete zaříznout, když vyroste více, než by měl. Příliš silné výhony odstraňujeme. Stejně tak se bez milosti zbavujeme i krátkých a slabých výhonků, které broskvoni ubírají sílu. Ostatní výhony ponecháváme, porostou na nich plody.

  • Na jaře seřízneme spodní boční výhonky na 2 až 4 pupeny, horní pak na 8 až 10 pupenů. Poté už každý rok v rámci jarního řezu provádíme krátký řez. Díky němu totiž docílíte toho, že se výhony nevyčerpají a budou i nadále plodné.
  • Na přelomu srpna a září zkracujeme všechny výhonky o jednu třetinu. soustředíme se přitom zejména na příliš husté a slabé výhonky.

Jarní řez je hluboký

Co to vlastně znamená hluboký řez? Je to řez, který je poměrně radikální. Na stromě bude zhruba stejné množství větví, jako pod ním (tedy větve ořezané). Provádíme ho v závislosti na počasí. To, že už je čas, vám dá vědět samotná broskvoň. Začne totiž rašit. A to je ten správný okamžik. Nejprve odstraňujeme větve bez pupenů a ty, které míří do středu koruny. Dále odstraňujeme větve směřující k zemi a ty, které vyrůstají z kmene. Pokud mrzlo, když byla broskvoň v květu, je dobré odložit tento řez až na květen.

Broskev

Letní řez broskvoní

Provádíme jej na přelomu června a července. Provádíme jej bez ohledu na množství ovoce na větvích, abychom zajistili lepší dozrávání plodů i zakládání květových pupenů na příští rok. Provzdušněná koruna je méně náchylná na různé choroby.

  • Prosvětlovací řez: odstraňte všechny větve, které směřují dovnitř stromu, jsou kolmo k zemi nebo se kříží s jinými větvemi. Více světla, které tímto získáte i uvnitř koruny, zajistí lepší průchodnost slunečního záření a tím i lepší dozrávání ovoce. Přistupujeme k němu v průběhu července.
  • Diferenciační řez: provádí se za účelem dosažení lepší rody. Nové letorosty dosáhnou délky 50 až 80 cm a je třeba zastřihnout jim růstové vrcholy o cca 10 cm. Tím zajistíte květové pupeny do příštího roku – ovoce poroste po celé délce plodonošů.
  • Zdravotní řez: v průběhu léta (kdykoli) je možné provést též zdravotní řez. Přistupujeme k němu tehdy, kdy je zapotřebí. Odřezáváme tímto větvičky, u nichž jsme objevili známky onemocnění. Včasným zásahem je možné chorobu odvrátit. Odřezané větve, u kterých máme podezření na chorobu, nedávejte do kompostu ani štěpkovače. Je vhodné je spálit nebo prostě vyhodit. Jedině tak maximálně snížíte pravděpodobnost dalšího šíření choroby.

Příliš slabá broskvoň

Pokud jste se o svou broskvoň nestarali příliš dobře, nebo si nevšimli počátečních známek choroby, je možné, že se rozšířila na všechny výhony. Taková broskev nejenže neprospívá, a tudíž od ní nemůžete očekávat kvalitní plody, ale je též hrozbou pro okolní stromy. Choroba z broskvoně se může šířit dál napříč celou zahradou. I když je to bolestné, někdy je nejlepším řešením takový strom pokácet. Dejte si pozor, velké stromy, které mají v obvodu více jak 80 cm, je možné kácet pouze na základě povolení orgánu ochrany přírody (řiďte se obecní vyhláškou platnou pro vaši obec).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno