Batáty pěstování

Batáty jsou skvělým zástupcem tzv. moderní zeleniny nebo také superpotravin – v zásadě jde o produkty, které se ještě v nedávné době používaly jen velmi zřídka, zatímco dnes je jich všude plno. Zajímá vás, jestli si můžete tuto lahodnou a nutričně velmi prospěšnou zeleninu vypěstovat i u vás doma?

Nejspíš to nevíte, ale batáty se do Evropy dostaly více než 100 let před obyčejnými bramborami. Jako raritu je s sebou totiž přivezly už první kolumbovské výpravy. Velmi dlouho se však pěstovaly jen jako okrasná rostlina v zámeckých sklenících nebo oranžériích. Jejich kulinářský potenciál byl objeven až mnohem mnohem později. Dnes by batáty jako okrasnou rostlinu použil málokdo, zato se s nimi stále častěji můžeme setkat na zeleninových záhonech. Mají však v našich podnebních podmínkách nějakou šanci na úspěch?

Batáty pěstování

Batáty pěstování – bez tepla se neobejdou

Původní vlastní batátů je Střední a Jižní Amerika (přesně tak, odtud se batáty teprve rozšířily do Asie, kterou si však s jejich použitím spojujeme nejvíce). V Evropě se jim tak nejvíce daří hlavně u Středozemního moře, a to zejména v Itálii.

Pěknou úrodu však můžete sklidit i v ČR, musíte je však zasadit na teplé místo ideálně v nížině. Při teplotách pod 7°C totiž zastavují růst, což rozhodně není dobrá zpráva.

Ve své domovině jsou batáty (Ipomoea batatas) vytrvalou rostlinou, u nás se však z pochopitelných důvodů pěstují jako jednoleté. Jejich popínavá plazivá nať snadno doroste až do délky pěti metrů, což může začátečnické pěstitele batátů zmást.

Kde a kam zasadit

Abyste maximalizovali úrodu, dopřejte batátům teplé místo v půdě bohaté na humus a živiny. Vysazovat můžete celé hlízy, anebo jenom jejich odřezky, a to do hloubky přibližně 20 centimetrů se čtyřiceticentimetrovými rozestupy. Sazenicím vytvořte stejné hrůbky jako bramborám.

Batáty pěstování

Náš tip: každý odřezek hlízy musí mít alespoň jedno očko. Rány ošetříme dřevěným uhlím a zasadíme.

Zasadíte-li batáty příliš mělce nebo je zapomenete přihrnout, bude vaší odměnou pouze velmi skromná úroda. Vyhněte se vysazování do zamokřené půdy! V takovém případě budou batáty s velkou pravděpodobností napadeny houbovou chorobou Fusarium batatis projevující se zejména žloutnutím listů. Napadené rostliny je nutné ihned odstranit a spálit, v žádném případě je nekonzumujeme ani nepoužíváme na další rozmnožování!

Vsaďte na předpěstování

V našem chladném podnebí je vhodné batáty nejdříve předpěstovat ve velkých kontejnerech a do půdy tak v květnu sázet již poměrně velké rostliny. S předpěstování můžeme začít v únoru, do půdy pak sázet po zmrzlých nebo v období, kdy již nehrozí příchod ranních mrazíků.

Batáty sklízíme ještě předtím, než začnu venkovní teploty klesat pod zmíněných 7°C. Obvykle v této době dochází i ke žloutnutí natí. Ty není nutné žnout, batáty můžeme ze země okamžitě vykopávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno