Rané brambory

Rané brambory jsou velmi populární. Brzo se sklízí, mají jemnou chuť a dobré vlastnosti pro zpracování. Navíc mají velmi tenkou a jemnou slupku, díky kterým se prakticky nemusí loupat. Víte však, že jsou i zdravější?

Rané brambory

Rané brambory
Rané brambory

Rané brambory jsou takové, které se sklízí během jara a léta. Odrůdy, které se sklízí na podzim, jsou označované jako pozdní. Rané brambory poznáte od těch pozdních na první pohled. Jsou drobnější, obvykle světlejší, mají tenkou slupku a jsou méně škrobové. Rané brambory jsou v podstatě nedozrálé hlízy, nejsou určeny pro dlouhodobé skladování a musí se co nejdříve zkonzumovat. To je pak hlavní výhoda pozdních brambor, které můžete snadno uchovat a konzumovat přes celou zimu až do jara, kdy sklidíte brambory rané. Pokud tak pěstujete jak rané tak pozdní brambory, budeme mít dostatek kvalitních a chutných brambor v průběhu celého roku.

Charakteristika raných brambor

Rané brambory jsou šťavnaté, plné vody, bílkovin a s nižším obsahem škrobu. Právě proto jsou rané brambory pro lidský organismus mnohem zdravější než ty pozdní. Konzumací dodáme dostatek proteinů a uchráníme se od příjmu nadměrného množství škrobu, který nám zrovna neprospívá. Rané brambory jsou měkké, mírně nasládlé a díky své jemné chuti jsou vynikající jen s máslem či pažitkou. Díky nižšímu obsahu škrobu však nejsou vhodné např. pro přípravu bramboráků, kde škrob pomáhá držet celou směs pohromadě.

Loupání raných brambor

Pokud se pustíte do loupání raných brambor, často zasáhnete i značné množství samotné hlízy a zbytečně se ochudíte o část brambory. Příprava raných brambor je jednoduchá právě kvůli absenci loupání. Rané brambory vařte po očištění ve slupce, tu po uvaření jednoduše odstraníte. Pokud byste potřebovali očistit rané brambory v syrovém stavu, obvykle postačí hrubý kartáč, tupá strana nože nebo drátěnka. Rané brambory očistíte jednoduše a rychle.

Ideální příloha

Rané brambory jsou vynikající chutnou a lehkou přílohou. Špetka soli, pažitka a kousek másla, lepší přílohu ke steaku nebo pečenému masu jen tak nenajdete. Rané brambory jsou perfektní přílohou, nehodí se však pro přípravu některých pokrmů, u kterých se oceňují vlastnosti pozdních brambor – menší šťavnatost a vyšší obsah škrobu. Z raných brambor se vám proto budou jen těžko připravovat bramborové knedlíky, bramboráky nebo bramborová kaše.

Nepropásněte sezónu raných brambor a připravte si z nich chutnou přílohu. Rané brambory jsou lehčí a zdravější, proto se jich nemusíte bát a v omezeném množství je můžete konzumovat i během redukčních diet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno