Co zvyšuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak patří mezi nejrozšířenější zdravotní problém, který vytváří rizikové faktory. Za vysoký krevní tlak si však často můžeme sami, třeba i potravou.

Správný krevní tlak zajišťuje ideální zásobování tkání krví. Problémem tak je jak vysoký, tak i nízký tlak. Se špatnou hodnotou tlaku je potíž – nebolí nás to, za to nás to může nečekaně skolit. Je dobré vědět, které potraviny vedou ke zvyšování krevního tlaku. To nám pomůže uvědomit si, jakým pokrmům se v případě vysokého tlaku vyhnout, a co zase naopak do jídelníčku zařadit, máme-li tlak nízký.

Sůl

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak rychle zvýšit krevní tlak, je přijmou malé množství soli. Proto lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, musí příjem slaných pokrmů a soli obecně omezit. Kuchyňskou sůl je však třeba pro zvýšení tlaku přijímat v přijatelné podobě. Ideální volbou je osolená zelenina, eventuálně nálev. Naopak konzumace slaných bramborových lupínků správnou cestou jistě není.

Káva

Osoby, které nepijí kávu příliš často, mohou zaznamenat rychlý, avšak krátkodobý nárůst krevního tlaku. Pokud se vám tedy tlak sníží z ničeho nic, motá se vám hlava apod., šálek poctivé silné kávy vám může pomoci. Totéž platí o kofeinu obecně, pokud si tak dáte energetický nápoj, zelený čaj nebo maté, tlak se zvýší.

Lékořice

Lékořicové bonbony a sladkosti vynikají nejen zvláštní chutí, ale také schopností zvyšovat krevní tlak. Obsahují totiž zvláštní aromatickou látku saponin glycyrrhizin, který je až 50 krát sladší než sacharóza. Konzumací lékořice dojde k vyplavení hormonů a zvýšení krevního tlaku. Lékořici lze používat i v jiné formě než jen jako cukrovinky, např. čaje. Podle výzkumů může již 50 gramů lékořicových cukrovinek denně vést k výraznému zvýšení krevního tlaku.

Ovoce a zelenina

Na hodnotu krevního tlaku má velký podíl také vitamín C. Při dostatečném příjmu vitamínu C dojde k viditelnému nástupu krevního tlaku. Jednoduchým způsobem, jak zvýšit krevní tlak, je zvýšit příjem ovoce a zeleniny, bohaté na tento vitamín.

Bylinky

Krevní tlak mohou zvyšovat i nejrůznější byliny. Ty se nejčastěji přidávají do čajových směsí pro snižování krevního tlaku. Patří sem např. ženšen nebo ostropestřec mariánský.

Důležitý je životní styl

Krevní tlak může zvyšovat celá řada potravin, ovšem při vyvážené stravě a správném jídelníčkům by k výrazným výkyvům docházet nemělo. Je třeba si uvědomit, že za vysoký krevní tlak si můžeme často sami, a to nejen stravou, ale v důsledku i nadváhou, nedostatečným pohybem nebo stresem. Eliminujeme-li tyto faktory, snížíme tím hodnotu krevního tlaku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno