Mungo klíčky a zdraví

Pokud jste ochutnali vietnamskou kuchyni, jistě jste se setkali s mungo klíčky, jejichž použití je pro tento typ asijské kuchyně typické. Mungo klíčky však nejsou jen chutné, obsahují také řadu zdraví prospěšných látek a posilují imunitu.

Mungo klíčky, to je vlastně vyklíčené plody fazole mungo, které pochází z rostliny vigny zlaté. Ačkoliv se fazole mungo pěstuje především v Indii, Číně, Thajsku a Vietnamu, bez problémů jí lze pěstovat i v České republice. Fazole mungo se řadí mezi luštěniny, plody jsou malé, asi 5 milimetrů velké. Svou chutí připomínají hrášek. V současné době jsou běžně k zakoupení v každém větším obchodním řetězci, a to i v bio kvalitě. Mungo klíčky jsou pak jen vyklíčené plody, které jsou také v některých obchodech k zakoupení, nebo si je můžete sami doma vyklíčit. Mungo klíčky jsou zdrojem řady živin, vitamínů a minerálů, jsou skvělým doplňkem obzvláště v zimním období, kdy může být náročné sehnat kvalitní ovoce a zeleninu.

Mungo klíčky – obsažené látky

Mungo klíčky jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C a E. Obsahují minerály vápník, železo, draslík, hořčík i fosfor. Jsou také plné vlákniny, proto podporují naše trávení. Pokud byly během klíčení vystaveny světlu, obsahují také chlorofyl.

Klíčky mungo a vliv na zdraví

Mungo klíčky nejen že jsou velmi chutné (jejich křupnutí při skusu si užije opravdu každý), díky obsaženým látkám jsou také prospěšné našemu zdraví. Jak jsme uvedli výše, pokud byly klíčky během klíčení vystaveny na světle, obsahují chlorofyl. Ten je důležitou látkou pro přirozené čištění krve, odstraňování odpadních látek a ničení bakterií. Mungo klíčky jsou také levným zdrojem vitamínu C, kterého obsahují hodně. Díky němu posilují naši imunitu a jsou tak ideálním pomocníkem v boji s chřipkou. Klíčky jsou také často zařazovány do různých detoxikačních diet, a to díky tomu, že mají čisticí a antioxidační účinky. Jsou lehce stravitelné a nenadýmají. Pomohou také pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, jsou vhodné i pro diabetiky, jelikož zpomalují vstřebávání glukózy.

Je také dobré zmínit, že mungo klíčky obsahují hodně bílkovin, mohou se dokonce měřit i s pořádným kusem masa. Jsou cenově dostupné, půlkilové balení v bio kvalitě vás nepřijde na víc než 50 korun. Klíčení fazolí mungo v domácích podmínkách je velmi snadné, stačí jen udržovat plody ve vlhku, pravidelně zalévat a po třech až pěti dnech jsou hotové a vhodné ke konzumaci. Mungo klíčky vydrží v lednici i týden, můžete si tak vždy naklíčit požadované množství na celý týden a postupně odebírat. Díky své chuti a křupavosti jsou skvělým doplňkem do jarních salátů a mají své pevné místo v mnoha pokrmech asijské kuchyně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno