LCHF

LCHF je zkratka pro nízkosacharidovou dietu, založenou na vyřazení takřka veškerých sacharidů z diety a jejich nahrazením kvalitními tuky. LCHF způsob stravování dokáže účinně vyřešit problém s obezitou, ale také civilizačními chorobami. Chcete o LCHF stravování vědět více? Následující řádky jsou právě pro vás.

LCHF (low carb, high fat)

AsparagusLCHF (low carb, high fat) má princip, na kterém se zakládá, obsažený ve svém názvu. Nízkosacharidová dieta spočívá v omezení příjmu sacharidů na úkor tuků, kterých se při této dietě přijímá velké množství. Jedná se o dietu a současně i stravovací systém, který má člověku zajistit veškeré potřebné živiny při omezení sacharidů a docílit redukce váhy bez jojo efektu, ale i preventivní opatření proti závažným civilizačním chorobám. LCHF počítá dočasným či trvalým omezením sacharidů. Existuje několik variant LCHF diety, od omezení sacharidů až po jejich kompletní vyloučení. Nízkosacharidová dieta je funkční a účinná, je však třeba počítat s možnými riziky, které s sebou nese.

Ketóza

Nízkosacharidová dieta je založená na stavu ketózy, do kterého se organismus dostává v případě nedostatečného příjmu sacharidů. Ketóza je stav, do kterého se dostal pravděpodobně každý z nás. Nastává pří půstu či vynechání několika jídel. U LCHF je ketóza pozitivním a vyhledávaným stavem. V ketóze dochází k vytváření ketonů v játrech. Ketony fungují jako náhradní zdroj energie, tvoří se právě v případě, kdy nemá tělo dostatek sacharidů, které běžně využívá jako palivo. Nahrazení paliva cukru za ketony přináší řadu výhod. Maximalizuje spalování tuku, ale také zlepšuje gynekologické problémy, léčí ekzémy či záněty. Je také účinným bojovníkem pro cukrovce druhého typu.

Zakázané a doporučení potraviny

Základní princip LCHF diety spočívá ve vyřazení cukrů a sacharidů z jídelníčku, nahrazují se kvalitními tuky. Mezi zakázané potraviny proto patří veškeré pečivo, luštěniny, obiloviny, výrobky z mouky, sladké ovoce a zelenina, ale také brambory. Během LCHF diety se vyvarujte také konzumaci cukrovinek, alkoholu či kávy. Konzumovat naopak můžete všechny druhy masa, rostlinné tuky, ořechy, semena a ve větším množství můžete přijímat i mléčné výrobky.

LCHF a rizika

LCHF stravování máme také řadu odpůrců, jelikož s sebou nese i některá zdravotní rizika. Vyřazení sacharidů je náročné po psychické i fyzické stránce. Může s sebou nést zaplavení toxiny, nedostatek vitamínů a minerálů, poškození jater či nadměrné ukládání kyseliny močové. Ketonová dieta často způsobuje bolesti hlavy, únavu, dehydrataci či mozkovou činnost. Vyžaduje maximální koncentraci a dodržování doporučených návyků. Pro zdravé jedince je z krátkodobého hlediska prospěšná a vhodná, vyhýbat by se jí ale měli lidé s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy nebo diabetici prvního typu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno