Dělená strava – jídelníček na týden

Dělená strava je metoda stravování, oblíbená po celém světě. Je známá již řadu let a díky dobrým účinkům na lidský organismus zájem o ni neklesá. V následujících řádcích vám představíme jídelníček na jeden týden a povíme, jaký je vlastně princip dělené stravy.

V první řadě je třeba podotknout, že existuje hned několik přístupů k dělení stravy. Nejvyužívanějším a nejtypičtějším přístupem je dělení stravy na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny. Proč se strava vlastně dělí, jaký je smysl? Jde o to, že trávicí trakt využívá rozdílné mechanismy při trávení jednotlivých základních složek, jinak tak tráví bílkoviny, jinak sacharidy apod. Proto, pokud stravu rozdělíme, umožníme organismu mnohem jednodušší trávení, tělo se nám následně odmění.

Dělení potravy

Jak již bylo zmíněno, základním principem je rozdělení potravin na bílkovinové, sacharidové a neutrální. Bílkovinové jsou obvykle živočišné, jde o veškeré maso, ale i vejce, sýry, dále tofu, vařená rajčata, ovocné čaje apod. Sacharidové potraviny jsou obiloviny, celozrnné výrobky, banány, med, pivo ad. Neutrální potraviny lze pak konzumovat buď samostatně nebo společně s bílkovinovou nebo sacharidovou potravinou. Jsou to např. zakysané mléčné výrobky, zelenina, oleje, tuky ad. Princip dělení spočívá v tom, že budete jíst jednotlivé pokrmy odděleně, někteří dokonce doporučují jeden den jíst jen bílkovinovou stravu a den následující tu sacharidovou. Níže přinášíme ukázku jídelníčku na jeden týden, jde právě o druhý typ stravování, tj. jeden den jen bílkoviny, druhý den sacharidy.

1. den

RybyDůležitá je pravidelná strava. První den volíme bílkovinový, na snídani si můžete dát např. mléčný výrobek a ovoce. Vhodné jsou i sýry, rozhodně však zapomeňte na pečivo. Na oběd si dopřejte pořádný kus masa nebo mořskou rybu. Dávejte však pozor na smažení v trojobalu – strouhanka patří do sacharidové skupiny. Naučte se konzumovat potraviny bez příloh, volte dostatečné množství zeleniny. Večeře může být ve formě vařených vajec, dobrá je např. tvarohová rybí pomazánka apod. Pokud chcete něco trošku odlišného, sáhněte po výrobcích ze sóji, které jsou chutné a plné bílkovin.

2. den

Další den je ve znamení sacharidů. Pravděpodobně budete toužit dodat tělu dostatek energie, tělo si bude o sacharidy přímo říkat, hlavně si dejte pozor, abyste to nepřehnali s jednoduchými cukry. Na snídani doporučujeme zakysaný mléčný nápoj se sladkým ovocem, může si také dopřát müsli. Na oběd volte různé luštěniny, bramborové pokrmy, rizoto apod. Na večeři si dejte kvalitní sacharidový pokrm, důrazně se vyhýbejte lehkým cukrům. Vhodné je větší množství zeleniny společně s oříšky, dobrý je také špenát, ale i tučné sýry.

Další dny

Ačkoliv jsme vám slibovali jídelníček na celý týden, konkrétní doporučení na další dny v tomto textu nenajdete. Je totiž jen na vás, co si dáte. Je třeba si totiž uvědomit, že dělená strava není dieta, nýbrž princip, životní styl. Budete-li střídat jednotlivé dny ve stylu uvedených příkladů, bude vše v naprostém pořádku. Jde jen o to zjistit si, jaké potraviny a pokrmy spadají do kategorie bílkovin, sacharidů, neutrálních potravin a kterým pokrmům a potravinám se raději zcela vyhýbat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno