Domů Výživa Výživa, strava Nasycené mastné kyseliny

Nasycené mastné kyseliny

Tuky jsou nedílnou součástí naší stravy a jsou nesmírně důležité pro lidský organismus. Existují však dobré a špatné tuky, ty špatné obsahují nasycené mastné kyseliny. Co je na nich špatného a kde se vyskytují?

Tyto kyseliny mají svou světlou i stinnou stránku. Pro lidské tělo jsou velmi důležité, a to především pro tvorbu hormonů. Také dostávají cholesterol do těla. V čem jsou tedy špatné? Nadměrný příjem vede k obezitě. Lidé, kteří konzumují mnoho špatných tuků, jsou náchylnější na srdeční a cévní onemocnění.

Obezita

Nadměrná konzumace nasycených mastných tuků vede k obezitě především z důvodu, že jejich energetická hodnota je vysoká, mnohem vyšší než u tuků nenasycených. Obezita ve většině případů souvisí právě s nadměrným příjmem tuků.

Cholesterol

Je vědecky prokázané, že nasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu cholesterolu. Právě nadměrné hladiny cholesterolu vedou ke vzniku srdečních onemocnějí. Z toho důvodu se doporučuje pravidelné vyšetření a případná léčba a úprava jídelníčku.

Výskyt

Nasycené mastné kyseliny se ve větší míře vyskytují v živočišných tucích. Z toho důvodu se nedoporučuje nadměrná konzumace masa, sádla, mléčných tuků. Studie prokázaly, že v České republice lidé přijímají přibližně dvojnásobek doporučené dávky těchto tuků. Fakt, že Češi trpí na cévní onemocnění a zvýšený cholesterol více než jiní s tím nepochybně souvisí.

Zdravé tuky

Nasycené mastné kyseliny patří k tukům spíše škodlivým, existují však i dobré tuky, které lidskému organismu pomáhají. Ty by měly tvořit dvě třetiny příjmu všech tuků. Jde o nenasycené mastné kyseliny, nacházející se v rostlinných olejích, semínkách a tučných rybách. Právě pro obsah zdravých tuků se doporučuje pravidelná konzumace ryb.

Zdravé potraviny

Je mnoho surovin, které obsahují velké množství tuku, ovšem toho dobrého. Takové vám pomáhají dokonce i při hubnutí a proti vysokému cholesterolu naopak bojují. Pojďme si je nyní rozdělit trochu podrobněji a popsat, kde všude je najdeme. Dobré tuky můžeme rozdělit na vícenenasycené a mononenasycené. Jsou ve slunečnicovém, řepkovém a sójovém oleji, také v ořeších, semínkách či arašídech.

Kterým potravinám se vyhnout

Potraviny s vysokým obsahem špatných tuků jsou rozpoznatelné velice snadno. Jde o tučná masa, krémy, polevy, dorty, uzeniny. Špatné tuky jsou však i v jemném pečivu či mléčných výrobcích. To však neznamená, že byste tyto potraviny neměly konzumovat. Jejich příjem by však neměl být hlavním zdrojem energie.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno