Nasycené mastné kyseliny

Tuky jsou nedílnou součástí naší stravy a jsou nesmírně důležité pro lidský organismus. Existují však dobré a špatné tuky, ty špatné obsahují nasycené mastné kyseliny. Co je na nich špatného a kde se vyskytují?

Tyto kyseliny mají svou světlou i stinnou stránku. Pro lidské tělo jsou velmi důležité, a to především pro tvorbu hormonů. Také dostávají cholesterol do těla. V čem jsou tedy špatné? Nadměrný příjem vede k obezitě. Lidé, kteří konzumují mnoho špatných tuků, jsou náchylnější na srdeční a cévní onemocnění.

Obezita

Nadměrná konzumace nasycených mastných tuků vede k obezitě především z důvodu, že jejich energetická hodnota je vysoká, mnohem vyšší než u tuků nenasycených. Obezita ve většině případů souvisí právě s nadměrným příjmem tuků.

Cholesterol

Je vědecky prokázané, že nasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu cholesterolu. Právě nadměrné hladiny cholesterolu vedou ke vzniku srdečních onemocnějí. Z toho důvodu se doporučuje pravidelné vyšetření a případná léčba a úprava jídelníčku.

Výskyt

Nasycené mastné kyseliny se ve větší míře vyskytují v živočišných tucích. Z toho důvodu se nedoporučuje nadměrná konzumace masa, sádla, mléčných tuků. Studie prokázaly, že v České republice lidé přijímají přibližně dvojnásobek doporučené dávky těchto tuků. Fakt, že Češi trpí na cévní onemocnění a zvýšený cholesterol více než jiní s tím nepochybně souvisí.

Zdravé tuky

Nasycené mastné kyseliny patří k tukům spíše škodlivým, existují však i dobré tuky, které lidskému organismu pomáhají. Ty by měly tvořit dvě třetiny příjmu všech tuků. Jde o nenasycené mastné kyseliny, nacházející se v rostlinných olejích, semínkách a tučných rybách. Právě pro obsah zdravých tuků se doporučuje pravidelná konzumace ryb.

Zdravé potraviny

Je mnoho surovin, které obsahují velké množství tuku, ovšem toho dobrého. Takové vám pomáhají dokonce i při hubnutí a proti vysokému cholesterolu naopak bojují. Pojďme si je nyní rozdělit trochu podrobněji a popsat, kde všude je najdeme. Dobré tuky můžeme rozdělit na vícenenasycené a mononenasycené. Jsou ve slunečnicovém, řepkovém a sójovém oleji, také v ořeších, semínkách či arašídech.

Kterým potravinám se vyhnout

Potraviny s vysokým obsahem špatných tuků jsou rozpoznatelné velice snadno. Jde o tučná masa, krémy, polevy, dorty, uzeniny. Špatné tuky jsou však i v jemném pečivu či mléčných výrobcích. To však neznamená, že byste tyto potraviny neměly konzumovat. Jejich příjem by však neměl být hlavním zdrojem energie.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here