Bezobalové obchody

Každý den zbytečně vyhodíme velké množství jednorázových obalových materiálů. Ekologická zátěž je tak enormní. Jednou z možností, jak přispět ke snížení ekologické stopy, je využití bezobalových obchodů. Na jakém principu fungují a kde všude se s nimi setkáme?

Bezobalové obchody jsou takové obchody, ve kterým můžete nakoupit potraviny i jiné zboží do vlastních nádob či sáčků. Omezuje se tak spotřeba jednorázových obalů, zejména igelitových sáčků, které výrazným způsobem zatěžují životní prostředí. Pokud byste přišly do klasického supermarketu, ovoce, pečivo a další potraviny musíte uložit samostatně. Při jednom nákupu tak spotřebujete klidně i 10 a více obalů, a to naprosto zbytečně. Nakupování bez obalů není zatím v běžných obchodních řetězcích běžné. Právě za tímto účelem slouží bezobalové obchody, ve kterých si můžete obaly na opakované použití přinést, nebo si je zde nakoupíte.

bezobalové obchody

S jakými obaly do obchodů přijít

Do bezobalových obchodů si zákazníci obvykle chodí se svými vlastními obaly, které jsou určené pro opakované použití. Přinést si do bezobalového obchodu můžete například sklenice, papírové krabice, pytlíky, tašky a podobně. Některé obchody provozují i bazar obalů, kde si za pár korun nádoby pro uložení potravin nakoupíte. Většina potravin je v bezobalových obchodech prodávána na váhu. V takovém případě je běžnou praxí, že si po příchodu do prodejny svůj původní obal zvážíte, jeho hmotnost se pak od celkové hmotnosti uloženého zboží odečte. Nemusíte tak mít žádné obavy, že by vám při vážení potravin v bezobalových obchodech započítali i váhu vašich vlastních obalů.

Co vše je možné v bezobalových obchodech koupit

Nabídka bezobalových obchodů se stále rozšiřuje. Základní sortiment bezobalových obchodů tvoří ovoce a zelenina, dále luštěniny, různé druhy koření, koření, ale také mléčné výrobky (mléko, máslo), pečivo, těsta, čerstvé potraviny a podobně. Bezobalové obchody však ale nenabízí jen potraviny, ale také zboží z kategorie drogerie či kosmetiky. S vlastními obaly si tak můžete přijít i pro prací prášky, aviváže, mýdla a podobně. To vše bez pocitu viny ze znečišťování ovzduší.

Kde všude se nachází

Takřka v každém krajském městě najdete minimálně jeden velký bezobalový obchod, ve kterém si vyberete z rozsáhlého sortimentu potravin i drogerie a kosmetiky. Nové bezobalové obchody vznikají velmi rychle a objevují se i v menších městech a obcích. Podle tzv. bezobalové mapy je v České republice už přes 1400 míst, ve kterých si můžete zboží nakoupit do obalů, které si sami přinesete.

Nahlédněte do mapy bezobalových obchodů a najděte si takový, který se nachází ve vašem okolí. Uvidíte, že si nakupování do vlastních obalů brzy oblíbíte a na používání jednorázových igelitových sáčků nadobro zapomenete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno