Domů Výživa Výživa, strava Sojové mléko: Pozitivní a škodlivé účinky

Sojové mléko: Pozitivní a škodlivé účinky

Pokud si nemůžete z jakéhokoliv důvodu pochutnat na kravském mléku, jako ideální alternativa se jeví mléko sójové. Spousta zastánců zdravé výživy dává taktéž přednost sójovému nápoji. Jaké jsou pozitiva a negativa tohoto nápoje?

Výroba

Sojové mléko

Ačkoliv je sójové mléko stále často označováno za mléko, s mlékem jako takovým nemá společného vůbec nic, ani chuť. Podle tradičních postupů se sójové mléko vyrábí z namočených sojových bobů. Ty se rozemelou na velmi malé kousky a následně povaří. Z této směsi se pomocí odstřeďování získá tekutina, která se dále zpracovává tak, aby byla trvanlivá, případně se může dochutit. Sójové mléko je vlastně jen šťáva, vymačkaná z sójových bobů.

Obsah látek

Sójové mléko je velmi oblíbené mezi zastánci zdravé výživy. Neobsahuje totiž živočišný tuk, ale rostlinný, který je zdravý. Stejně jako mléko obsahuje poměrně vysoký obsah bílkovin. Co však na rozdíl od mléka sójový nápoj neobsahuje, je laktóza a cholesterol. Bohužel neobsahuje ani příliš vápníku. Lecitin a vitamín E, i v tomhle mléko ze sóje vyniká oproti kravskému.

Pozitiva sójového mléka

Stejně jako u všeho, i sójové mléko má řadu výhod, ale také nevýhod. Je na vás, zda výhody překonají nevýhody a zvítězí nad mlékem kravským.

Absence laktózy

Sójové nápoje jsou velmi hojně vyhledávány mezi lidmi, kteří trpí alergií na laktózu. Takových je u nás opravdu velké množství. To je také důvod, proč musí po sójovém mléku nechtěně sáhnout.

Používání při vaření

Pokud si na chuť sójového mléka zvyknete, můžete jej pít, ale také používat při vaření a pečení. To ocení právě lidé, alergičtí na laktózu. Díky tomu si mohou pochutnat na vynikajících moučnících, ve kterých se má primárně používat kravské mléko. Je le třeba počítat s trochu odlišnou chutí.

Obsah zdravých látek

Sója obsahuje celou řadu zdravých látek. Za zmínku stojí například steroly, které se mohou pyšnit tím, že zmírňují a zpomalují viditelné příznaky stárnutí a také snižují projevy přechodu. Obsahuje také látky, vhodné pro prevenci proti některým druhům rakoviny.

Bez chemie

Je dokázáno, že sójové mléko obsahuje mnohem méně chemických látek než kravské mléko, které v obchodech kupujeme. Hovoří se, že mléko kravské obsahuje až desetkrát víc chemikálií.

Absence cholesterolu

Máte problém s vysokým cholesterolem a musíte omezit konzumaci kravského mléka? Sója je ideální alternativou.

Negativa sójového mléka

Teď nás čeká obrácená strana mince. Jaké jsou nevýhody sójového mléka? Proč lidé dávají přednost kravskému?

Cena

Nutnost postupování řady procesů při výrobě a menší zájem způsobuje, že jsou sójové nápoje mnohem dražší než kravské mléko. Pro mnohé rozhodující faktor.

Ovlivnění hormonálního systému

Již mnohé vědecké výzkumy dokázaly, že konzumace sóje ve velké míře způsobuje ovlivnění hormonálního systému. Z tohoto důvodu se nedoporučuje podávání sójových nápojů malým dětem a především dívkám v pubertálním věku.

Jiné složení

Je třeba upozornit, že obsah sójových nápojů se od mléka značně liší, takže nemůže stoprocentně svým složením mléko nahradit. Obsahuje jiné vitamíny a především méně vápníku.

Chuť a cukry

Je třeba počítat s tím, že chuť sójových nápojů je jiná než chuť mléka. Z toho důvodu se výrobci snaží přebít původní chuť naturálního sójového nápoje různými přídavky a cukry. Tím se na trhu objevuje řada nekvalitních sójových nápojů, které obsahují mnohem více tuků a cukrů než bílkovin. Na to je třeba dávat si pozor.

Alergen

Ačkoliv je sója vhodnou alternativou pro ty, kteří trpí alergií na laktózu, sója samotná je alergenem. Je řada lidí, kteří trpí alergií na sóju.

Z výše zmíněného je patrné, že sója a nápoje z ní jsou ideální pro všechny, kteří trpí alergií na laktózu nebo mají problémy s vysokým cholesterolem. Občasná konzumace je však vhodná pro všechny. Díky vitamínům a zdraví prospěšným látkám by se v našich jídelníčcích mělo objevit alespoň jedno jídlo či jeden nápoj ze sóje.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno