Podpora chuti k jídlu u dětí

Zatímco dospělí lidé řeší většinou problém s nadměrnou chutí k jídlu (a s tím související nadváhou), u dětí je problém opačný. Někdy se dokonce může zdát, že dítě žije ze vzduchu. Pokud i vy se svým dítětem zažíváte u stolu neustálé dohadování o to, kolik by toho ještě mělo sníst, přečtěte si následující tipy. Mohou podpořit apetit vašich dětí. Někdy stačí jídlo podat s větší dávkou fantazie, abyste dosáhli úspěchu.

Náhlá ztráta chuti k jídlu

Pokud vaše dítě až dosud jedlo pěkně a změnu jste zaznamenali v průběhu několika posledních dnů, může jít o nějakou nemoc. Pozorujte své dítě, abyste zjistili možné další příznaky onemocnění. Mezi nejčastější příčiny ztráty chuti k jídlu patří: anémie (nedostatek nebo nízké hladiny železa), onemocnění (doprovázené horečkou, bolestmi kloubů apod.), vývojové opoždění, které způsobuje zkreslené vnímání hladu, poranění v dutině ústní, užívání nových léků, průjem nebo zácpa, stres, konec růstového spurtu (když děti nerostou, jedí méně), jídlo mezi hlavními jídly (například se před obědem nají něčeho jiného), nucení do jídla, spojení jídla s nešťastnou událostí (spálení se kvůli horkému pokrmu).

Nákup

Do jídla nenuťte

Ať už je příčina jakákoli, odborníci se shodují na tom, že děti bychom do jídla nutit neměli. Mohou si tak totiž vytvořit psychický blok z jídla už jen z toho důvodu, že vědí, že rodiče na ně budou zlí. Takové děti často nemusí ke stolu dobrovolně ani zasednout. Místo toho zkuste najít jiné vynalézavé způsoby, jak nenásilnou formou donutit své dítě jíst zdravě. Nucení dítěte k jídlu přístupem odměny a trestu (zejména sladkostmi) si také může vytvořit nezdravý vztah k jídlu.

Správný vývoj dítěte

To, že dítě nejí, vás pravděpodobně trápí z toho důvodu, že máte strach, aby správně rostlo. Pokud ale dítě nejí, neznamená to, že se nevyvíjí správně. Jeho váha (a přírůstky) by měla odpovídat pokynům lékaře. Pokud jste v normě, není se čeho obávat. Je ale důležité podávat dítěti jídla, i když je nesní, abyste u něj dosáhli rozvoje správného vztahu dítěte k jídlu. Pokud máte přece jen pochybnosti, neváhejte se zeptat svého dětského lékaře.

Jablko

Buďte příkladem

Pokud chcete, aby vaše dítě začalo jíst zdravěji, začněte u sebe. Nekupujte brambůrky ani sladkosti a sami je nejezte. Místo toho na stůl podstrčte nakrájené ovoce – a z talíře si sami berte a ujídejte. Pokud tato metoda nezabere hned napoprvé, můžete se pokusit nakrájet jiný druh ovoce nebo jen nakrájet ovoce jinak (místo plátků na měsíčky, místo proužků na kolečka apod.). Když dítě uvidí, jak jíte například jablko, je pravděpodobné, že na něj dostane také chuť.

Vesele a hravě

Ovoce a zeleninu můžete naaranžovat tak, aby vytvářelo různé obrázky – veselé obličeje, květiny či zvířata apod. Na internetu je spousta inspirací. Pak se můžete smát, že jste pejskovi snědli hlavu, nožičku nebo čumák. Toto zabírá na děti školkového věku. Také ze sýru můžete vykrajovat různé tvary formami na perníčky. Hned bude lépe chutnat. Zbylý sýr si pak můžete připravit na svačinu sami. Stejným způsobem se dá ozdobit pečivo. Pamatujte na to, že barevné jídlo povzbuzuje k jídlu. A velkou výhodou je, že barvy vykouzlíte s pomocí ovoce a zeleniny.

Banánový delfín

Obrňte se trpělivostí

Pokud svému dítěti chystáte jídlo, ptejte se, na co má chuť. Ne vždy bude chtít sníst něco, co jste mu nachystali. Stejné je to u dospělých, také někdy nemáme na určité jídlo chuť. Své emoce ale umíme zvládat a vyjadřovat lépe než děti. To je důvod, proč jsou děti u jídla vybíravé, rozmarné a zlobivé. Je možné, že dítě bude mít období, kdy bude chtít pít jen jablečný džus nebo upřednostní určité značky. Obecně je dobré mu v tomto vyhovět.

Nechte ho spolupracovat

Bude-li se dítě na přípravě jídla podílet, je pravděpodobné, že ho sní. Přípravu jídla podřiďte věku dítěte. Nejmenší děti mohou pomoci se zdobením a případně vykrajováním, mohou odměřovat váhu atd. Starší děti už mohou pomoci míchat apod.

Vaření s dětmi

Pohodlí při jídle

Někdy může problém při jídle spočívat jen v nevhodném vybavení. Možná, že vašemu dítěti je židlička, kterou jste pro ně vybrali nepohodlná. Sedák by měl být dostatečně velký a polohovatelný. Stoleček by také měl dosahovat vhodné velikosti.

Žádné náhrady

Pokud dítě nechce zrovna jíst, nevadí. Jídlo mu můžete předložit později. Je ale chybou mu místo daného oběda chystat něco jiného nebo poskytnout třeba sušenky. Taktéž nedovolte, aby děti před hlavním jídlem jedli sladkosti. Ty zasytí a mohou způsobit nechutenství. Při jídle bychom neměli hrát dítěti různá divadla ani pouštět televizi. Odvádí totiž pozornost od samotného jídla, což vytváří nezdravý vzor stravování.

Jezte dohromady

Dětem více chutná, když vidí jíst někoho dalšího. Proto bychom měli pořádat společná jídla. Celá rodina se sejde u stolu a společně alespoň povečeří. Skvělý způsob, jak podpořit chuť v jídle a současně stmelit rodinu!

Jídlo

Stokrát řečená lež se stává pravdou

Pokud vám někdo bude pořád dokola opakovat, že jste k ničemu, časem tomu uvěříte. Obzvláště, když to bude přicházet od osoby, kterou máte rádi. Pokud svému dítěti u jídla pořád opakujete, že nechce jíst, nakonec to vezme jako pravdu a jídlo bude odmítat už jen z toho důvodu. Dítěti nic neslibujte za snědenou porci jídla (sladkosti po jídle), ale ani nevymýšlejte tresty za nesnědení jídla (žádné pohádky). Pokud dítě nedostane mezi hlavními jídly sladkosti a jiné svačinky, bude mít hlad a rádo se do jídla pustí.

Nechte to být

Když je váha vašeho dítěte v normě, nevyplatí se do stravování příliš šťourat. Je-li dítě zdravé a zdá se vám, že příliš nejí, připravujte mu zdravá a výživná jídla i nadále. Časem se odpor vaší ratolesti k jídlu sám zlomí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno