Uplatnění Sodexo Gastro Pass

Sodexo Gastro Pass je označení pro velmi důležitou a oblíbenou zaměstnaneckou výhodu: stravenky. Zaměstnanec si platí asi polovinu hodnoty stravenky, kterou dostane. Stravenky jsou obvykle určeny na potraviny – ať už při nákupu v restauraci nebo v obchodech. Drogerii, alkohol ani cigarety si za stravenky koupit nemůžete. Je to jakási podpora pro stravování zaměstnanců. Jak zaměstnanci, tak také zaměstnavatelé si existenci stravenek pochvalují: jedná se o jednu z nejoblíbenějších zaměstnaneckých výhod.

Kdo má nárok na stravenky?

Podle zákoníku práce mají zaměstnanci právo na pauzu na jídlo a  odpočinek. Zaměstnavatel ale není povinen zajišťovat svým zaměstnancům jídlo na pracovišti, to si tedy musí zajistit zaměstnanci sami. Stejně tak není zaměstnavatel povinen jim na toto jídlo přispívat. Takže stravenky skutečně nejsou něčím, co by si zaměstnanci mohli nárokovat. Je to pro ně příjemná zaměstnaná výhoda, kterou ale nabízí velké množství společností.

Stravování

Co říká o stravenkách zákon?

Když už se zaměstnavatel rozhodne stravenky ve svém podniku vydávat, pak musí splňovat určité podmínky. Za prvé je tedy musí poskytnout všem zaměstnancům bez rozdílu. Každý zaměstnanec by měl dostat jednu stravenku (v určité výši, kterou volí zaměstnavatel po celou dobu vydávání stravenek) za každý odpracovaný den, kdy jeho směna trvala déle než 3 hodiny. Zaměstnavatel hradí 55 % hodnoty stravenky, zbylou část si platí samotný zaměstnanec jako srážku ze mzdy.

Výhoda pro zaměstnavatele

Důvod, proč zaměstnavatelé stravenky poskytují je nejen v tom, nalákat lidi, aby pro něj pracovali. Stravenky představují daňově uznatelný náklad (snižují výši dani z příjmu). Navíc nepodléhají odvodům na zdravotní a sociální pojištění, což v podstatě znamená vyšší zaměstnanecký plat bez nutnosti vyšších zaměstnavatelských nákladů.

Papírové nebo elektronické?

V současné době spousta firem začíná upřednostňovat elektronické karty pro své zaměstnance. Hodnota stravenek se zde načte a při placení se odečítá. Papírové stravenky se pomalu ale jistě začínají stávat minulostí – a je to dobře vzhledem k životnímu prostředí. Stravenková karta vypadá podobně, jako ta platební – a používá se podobným způsobem. Není ale akceptovatelná ve všech prodejnách.

Papírové stravenky

Papírové stravenky mají na přední části obvykle napsanou hodnotu v Kč. Právě tato hodnota bude odečtena při platbě vašeho nákupu. Jedná se o klasickou formu stravenek, kterou stále spousta lidí upřednostňuje před tou moderní, elektronickou formou. Zdá se jim, že lépe kontrolují útratu svých peněz. Stále více zaměstnavatelů ale zavádí elektronické stravenky, protože i pro ně je celá administrace se stravenkami spojená o dost jednodušší. Na druhou stranu papírové stravenky lze uplatnit i offline.

Elektronické stravenky – Gastro Pass Card

Výhodou elektronických stravenek je to, že se nemusíte starat, kolik stravenek přesně musíte obsluze dát. Vždy se odečte potřebná částka, kterou si můžete samozřejmě také zvolit. Je usnadněna také administrativa. Platba je pohodlná a je možné ji provést také prostřednictvím mobilního telefonu. Všechny benefity jsou navíc mnohem přehlednější.

Obědy

Pouze ve vybraných obchodech

Stravenkami Sodexo Gastro Pass bohužel nelze platit všude. A to je jejich největší nevýhoda. Musíte vědět, v jakých obchodech či restauracích ji přijímají. Obvykle je tato skutečnost nalepena na dveřích obchodu či restaurace. Můžete se samozřejmě zeptat také obsluhy. Stravenky nemají neomezenou platnost, proto je potřeba je vyčerpat co nejdříve. Obvykle platí v rámci jednoho roku (tj. stravenky z roku 2020 musíte uplatnit do konce ledna 2021).

Kde lze Sodexo Gastro Pass uplatnit

Pokud nechcete chodit bezcílně a hledat, kde stravenky přijímají (i když obchodů je dnes již poměrně mnoho), tak si můžete vyhledat seznam obchodů online. Stačí jít na stránky MůjPass.cz. Právě zde se dozvíte nejen společnosti, které stravenky přijímají, ale také další benefity, které Sodexo nabízejí. Stravenky se tak mohou stát způsobem, jakým budete platit oběd, na který si zajdete v průběhu obědové přestávky. Nebo jimi můžete nakoupit potraviny v supermarketu, ze kterých si potom doma připravíte dobroty sami.

Supermarkety přijímající Sodexo Gastro Pass

  • Albert – přijímá všechny druhy stravenek, včetně jejich elektronických podob. Jen pozor na jejich denní limit: za den můžete na stravenky utratit maximálně 500 Kč.
  • Billa – přijímá pouze stravenky Sodexo v maximálním počtu 5 ks na jeden den. Vrací pouze do 10 Kč.
  • Kaufland a Lidl – tyto řetězce přijímají elektronické i papírové stravenky. Za den tu můžete nechat 10 papírových stravenek, nebo 1600 Kč používáte-li elektronické stravenky.
  • Tesco – přijímá maximálně 5 ks stravenek na den a jejich souhrnná maximální výše může být 500 Kč.
  • Globus – zde vám vrátí až do 20 Kč v hotovosti, stravenkami ale nelze platit při nákupech Scan&Go.

Obchodů je spousta

Provozoven, které stravenky Sodexo Gastro Pass přijímají, je opravdu spoustu. A dá se předpokládat, že jejich počet naroste. Spousta z nich se tomu vyhýbá kvůli náročnější administrativě, na kterou prostě není čas. S příchodem Gastro Pass Card může být však tento problém odstraněn. Tím, že existence stravenek je pouze elektronická, odpadá náročná administrativa, což by mohlo navnadit více provozoven pro příjem stravenek. Navíc zaměstnanci upřednostňují provozovny, které stravenky přijímají, což znamená vyšší příjem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno