Rozinky a zdraví

Pokud vyměníte pojídání smažených brambůrek za rozinky, uděláte dobrý krok pro své zdraví. Rozinky jsou nejen chutnou a cenově dostupnou pochutinou, díky velkému množství blahodárných látek je jejich konzumace rovněž zdraví prospěšná.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že sušené rozinky už v sobě na rozdíl od čerstvých hroznů příliš vitamínů a blahodárných látek nemají, opak je pravdou. Pravidelnou konzumací rozinek dodáme velké tělu dostatečné množství vápníku a dalších minerálů, stejně tak i vitamínů. Rozinky by tak rozhodně neměly být pouhou druhořadou a nenápadnou ingrediencí do moučníků. Začněte mlsat zdravě. Pozor ale na poměrně velké množství cukrů, díky kterým mají hrozinky poměrně vysokou energetickou hodnotu. Pokud tak držíte dietu nebo chcete nějaké to kilo shodit, rozinky konzumujte především v dopoledních hodinách. Skvěle doplní při snídani jogurt či cereálie a müsli.

Rozinky – obsah látek

Rozinky obsahují poměrně velké množství vitamínu A, B1, B2 i C. rovněž je bohatým zdrojem minerálů, především vápníku, ale také železa nebo draslíku. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že rozinky jsou kvalitním zdrojem vápníku, který v dnešní době mnohým chybí. Rovněž patří mezi přírodní antioxidanty, jejich konzumací tak bojujeme proti působení nebezpečných volných radikálů a preventivně chráníme své zdraví. V porovnání s čerstvým ovocem jsou na tom rozinky, co se obsahuje minerálů a stopových prvků týče, dokonce daleko lépe.

Konzumace rozinek a vliv na zdraví

Konzumací rozinek můžeme docílit zdravějšího vzhledu pleti. Obsažený vitamín A totiž podporuje tvorbu pigmentu a rozjasňuje pleť. Pokud vás tak trápí našedlá a nekvalitní pleť, rozinky vám s tím mohou pomoci. Rozinky nás mohou dokonce preventivně chránit před vznikem a rozvojem nádorových bujení, stejně tak i zánětů. Obsažené antioxidanty, konkrétně antioxidant quarcentin, působí protizánětlivě a mírní vznikající sraženiny. Pojídání rozinek rovněž působí proti stresu. Pokud tak jste v náročném stresovém období, nakupte si balíček rozinek a v případě potřeby pojídejte. Budete se cítit mnohem lépe.

Je třeba mít na paměti, že díky velkému obsahu přírodních cukrů mají rozinky poměrně vysokou energetickou hodnotu. Díky tomu bychom měli mít množství rozinek, které konzumujeme, pod kontrolou. Pokud si však máte vybrat mezi bonbonem či sušenými chipsy, vždy dejte přednost rozinkám. Pravidelnou střídmou konzumací rozinek se vyvarujete nezdravého množství příjmu tuků a cukrů, nacházejících se ve zmíněných nezdravých potravinách. Rovněž doplníte tělu vlákninu a důležité vitamíny a minerály.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno