Chceme-li mít pod kontrolou svůj příjem a výdej energie, musíme se začít zajímat o kalorické tabulky a výživové hodnoty potravin. Na následujících řádcích se dozvíte, jak s údaji uvedenými v kalorických tabulkách pracovat a jak si s nimi poradit.
Konzumací jakékoliv potraviny získá každý lidský organismus jisté množství energie. V současné době se hodnota energie uvádí nejčastěji ve dvou jednotkách – kJ (čti „kilodžaul“) a kcal (čti „kilokalorie“). V nutričních tabulkách i na samotných výrobcích se zpravidla uvádí obě hodnoty, pokud se však setkáte jenom s jedním, můžete jednoduše provést převod do druhé jednotky. Při tom platí, že 1 kcal = 4,185 kJ.
Výživové hodnoty
V nutričních tabulkách se obvykle uvádí také dílčí výživové hodnoty, tedy podíl tuku, sacharidů, bílkovin a dalších látek (vitamínů, minerálů, eventuálně alkoholu). Výživové hodnoty se uvádí nejčastěji v gramech. Je třeba upozornit, že samotné výživové hodnoty jsou při stavění jídelníčku důležitější než samotná energetická hodnota, protože i jídelníček, sestavený jen na tučných jídlech, může z hlediska množství přijaté energie skvěle odpovídat normám, ovšem z hlediska rozložení živin určitě ne. I zde můžeme zapojit matematiku. Protože vše souvisí se vším, tak i energie v konkrétní potravině souvisí s výživovými hodnotami. Platí, že 1 g tuku odpovídá 39 kJ, 1 g sacharidů i bílkovin 17 kJ a 1 g alkoholu se rovná 29 kJ. Z toho je zřejmé, že nejvíce energeticky náročné jsou tuky. Pomocí těchto údajů lze velmi snadno zjistit energetickou hodnotu, pokud známe jen hodnoty nutriční.
Odkud čerpat informace
Pokud jste se rozhodli, že si uděláte přehled o svém aktuálním jídelníčku nebo sestavujete jídelníček nový, alespoň ze začátku vám kalorické tabulky a nutriční hodnoty pomohou. Zdroje informací jsou v podstatě dva:
Přehled kalorických tabulek
Na internetu i v mnoha publikacích se setkáte s kvalitními a vcelku přesnými kalorickými tabulkami, ze kterých můžete potřebné informace snadno vyčíst. Kalorické tabulky jsou ideální u ovoce, zeleniny, hotových jídel a tam, kde nemáme přesné informace o konkrétním produktu.
Kromě kalorických tabulek je možné na internetu spočítat výživové hodnoty i zadáním jednotlivých složek receptury nebo složení potraviny. Takový výpočet výživových údajů provádí web Etiketomat.cz. Výstupem je pak energetická hodnota a 6 dalších hodnot daných Nařízením EU 1169/2011, které udává povinnost výrobcům potravin uvádět tyto hodnoty na potravinách od prosince 2016.
Výživové hodnoty a tabulky konkrétního produktu
Mnohem přesnější než obecně pojaté kalorické tabulky jsou výživové hodnoty, uvedené na konkrétní potravině. Všechny potraviny, které seženete v obchodu, jsou opatřeny etiketami, které tyto údaje obsahují. Je mnohem přesnější např. u jogurtů zjistit si konkrétní složení daného produktu než nahlédnout do obecných tabulek a vyčíst nutriční výživy jogurtu obecně. Jogurtů existuje nespočet a liší se ve svém složení a podílu jednotlivých živin, použití obecných tabulek v tomto případě by tak bylo velmi orientační.
Pokud se naučíte s kalorickými tabulkami pracovat, stane se z toho každodenní rutina. Za pár dní vás ani nenapadne nakoupit produkt, aniž byste se nepodívali na etiketu s kalorickými hodnotami. Je však třeba upozornit, že jde o obecné a přibližné značení, jelikož výživové hodnoty se liší při skladování potravin, stejně tak mění své hodnoty i tepelnou úpravou. V obecně pojatých tabulkách tak naleznete rozdílné nutriční hodnoty např. brambor vařených, pečených či grilovaných.