Jak nabrousit struhadlo

Máte dojem, že vám vaši kuchyňští pomocníci neslouží už tak dobře jak dřív. Nechte si poradit, jak nabrousit struhadlo, aby zase sloužilo stejně dobře jak ve chvíli, kdy jste si ho kupovali.

Ne, nechceme vám doporučit žádný „brousek na struhadla“. Úplně stejně dobře si vystačíte třeba s alobalem nebo hřebíkem. A stačí k tomu jen jedno – struhadlo musí být kovové. Je-li splněna tato základní podmínka, můžete se do broušení pustit se vší vervou.

Hřebík a kladívko se neobejdou bez kvalitní ruční práce

Pokud nechcete utrácet za nové struhadlo, vezměte si k ruce hřebík a kladívko. Jednotlivé břity totiž nestačí jen nabrousit, je velmi vhodné je i narovnat. Stačí zvolit hřebík o takovém průměru, který skvěle zapadne do jednotlivých otvorů struhadla. Na každou stranu tedy budete potřebovat trochu jiný. Špičku hřebíku pak postupně každým otvorem protáhněte. Můžete si trochu pomoci i kladívkem.

Stačí se jen dívat na to, jak se kov pod vašima rukama nádherně vytahuje a vyrovnává, jakmile máte hotovo, jednoduše struhadlo naostřete, a to za pomoci kulatého pilníku. Ano, přiznáváme, že je to docela záběr na trpělivost, ale finální výsledek bude dozajista stát za to. Velikost pilníku vybírejte tak, aby opět co nejlépe odpovídal velikosti otvorů ve struhadle. Jednoduše ho skrz jednotlivé otvory šikovně protáhněte, a nakonec doostřete i břity. A máte hotovo.

A pomoci může i alobal nebo smirkový papír

I když je první uvedený postup rozhodně nejpreciznější, značně si můžete pomoci i o něco méně náročnými metodami. Zajímá vás, jak nabrousit všechny břity jedním tahem? Vezměte si k ruce smirkový papír. Vybírejte ten s větší zrnitostí (bývá k dostání v železářství nebo v dobře zásobené drogerii) a přejíždějte s jeho pomoci po struhadle ve směru strouhání. Stačí jen několik tahů a budete v ruce držet o poznání ostřejšího kuchyňského pomocníka.

Nemáte doma smirkový papír, ale přesto je už vaše struhadlo tak tupé, že se už nedá použít? Vezměte si k ruce alobal – ten najdete prakticky v každé domácnosti. Zmačkejte ho do pevnější koule a opět několika tahy po směru strouhání přejeďte přes ostří struhadla.

Koneckonců, nejde o žádnou novinku. Použít ho můžete třeba i k doostření nůžek. Jednoduše ho 4-5x složíte a nůžkami na několika místech přestříháte. A můžete se opět těšit na nůžky, které budou pracovat o poznání lépe než před několika minutami.

Další zajímavé využití alobalu

Ale s touto šikovnou fólií se nemusíte omezovat. Máte problém s rychle hnědnoucími banány? Alobal pomůže a prodlouží jejich trvanlivost v řádech dní. Poslouží také jako teplodržící vložka do nejrůznějších obkladů, užívaných při bolestech páteře. Jste zvyklí si nahřívat žehličkou ručník? Složte ho a vložte do něj alobal. Léčivého tepla si budete moci užívat to poznání déle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno