Škvaření sádla – jak na to

Zatímco v minulosti bylo sádlo důležitou součástí stravy každého, dnes je tomu jinak a do popředí se dostávají jiné zdroje tuku. I přesto si ani dnes nenecháváme ujít tradiční pochoutku – škvařené sádlo.

Sádlo

Sádlo je velmi významným a bohatým energetickým zdrojem. Energetická hodnota 100 g škvařeného sádla odpovídá průměrně 730 kCal. Ačkoliv naprostá většina vnímá sádlo jako živočišný produkt, po kterém se přibírá, lze se na něj dívat i ze strany druhé. Vepřové, ale třeba i kachní sádlo obsahuje kromě nasycených mastných kyselin i kyseliny polynenasycené mastné či kyselinu olejovou. Je třeba upozornit na to, že z hlediska rizika vzniku kardiovaskulárních chorob se sádlo považuje za méně rizikové než kravské máslo. Sádlo bychom tak rozhodně neměli zatracovat a přijímat jej v přiměřeném množství, ať už na pečení či smažení (kde je opět lepší než máslo), či pro studenou kuchyni. A jak je to se sádlem škvařeným? Podle obecné definice jde o zbytky tkáně, které zůstanou po procesu škvaření. V našem prostředí je nejčastější škvařené sádlo vepřové.

Škvařené sádlo

Škvařené sádlo a škvarky si můžete zakoupit v každém řeznictví. Pokud byste však chtěli ochutnat domácí škvarky a připravit si je sami, nic vám v tom nebrání. Při dodržení základních postupů se vám to jistě podaří, ačkoliv vytvořit kvalitní chutné škvařené sádlo je opravdovým mistrovstvím.

Výběr a příprava sádla

Pokud si chcete doma vyškvařit sádlo, musíte si pořídit obyčejné vepřové. V řeznictví či ve statcích se shánějte po kvalitním sádle hřbetním. To rozhodně nenajdete v supermarketech, opravdu jděte do řeznictví a nechte si poradit. Samotná příprava sádla je jednoduchá – stačí jej nakrájet na kostky.

Škvaření

Škvaření vepřového sádla by mělo proběhnout ve velkém hrnci, do kterého vložíte na kostky nakrájené sádlo. Aby se vám sádlo nepřipalovalo, zalijte jej 2 naběračkami obyčejné studené vody. Po nějaké době se začne rozpouštět a dostane se do kýžené fáze škvařené. Poté přidejte trochu soli a snižte teplotu. Škvarky, které začnou vznikat na dně hrnce, by měly být „vyloveny“ ihned poté, co začnou růžovět. Přes síto pak přelijte zbylé sádlo, získáte tak čisté a velmi kvalitní sádlo škvařené.

Jakmile přestane sádlo v hrnci bublat, je čisté, další škvarky z něj již nevzniknou. Při škvaření sádla tak vznikají dva produkty – čisté škvařené sádlo a škvarky. Z obou produktů lze vytvořit skvělé pokrmy, v našem prostředí je např. velmi oblíbení škvarková pomazánka. Škvarky i sádlo jsou oblíbené i ve studené kuchyni. Někteří např. na chleba namažou tenkou vrstvu sádla a posypou drobnými, dorůžova vyškvařenými křupavými škvarky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno