Kyselina benzoová patří mezi nejstarší druh konzervační látky. Na etiketách ji naleznete pod označením E210, nejčastěji se vyskytuje v kyselých potravinách.
Kde se vyskytuje
Kyselina benzoová se používá jako konzervační látka. V potravinářství se přidává do kyselých potravin, tedy do marmelád, džusů, sirupů či hořčice. Kromě potravinářství jej také můžete najít v kosmetických výrobcích a také v zdravotnických přípravcích, tj. v krémech či mastích. Slouží také pro konzervaci lepidel nebo leštěnek.
Přirozený výskyt
Kyselina benzoová se do potravin přidává uměle, v mnoha ji však naleznete i přirozeně. Poměrně velké množství této kyseliny je obsaženo v trnkách, tedy ve srovnání s jiným ovocem. Také třešně, maliny nebo i čaj kyselinu obsahují. Nachází se i v mléčných výrobcích.
Umělá výroba
Pro zvýšení doby trvalivosti se kyselina benzoová přidává nejčastěji do kyselých potravin. Musí se však průmyslově vyrobit, a to pomocí ropných procesů jiných kyselin a oxidu uhličitého.
Je E210 nebezpečná?
Otázka ohled použití kyseliny benzoové je stále nevyřešená. V rámci Evropské unie je její použití v rámci norem. Pro většinu populace nepřináší žádné zvláštní rizika, existují však jedinci, kteří mohou trpět alergií na tento druh kyseliny. U takových jedinců se může objevit kopřivka nebo dojít ke vzniku astmatu. Potraviny, které obsahují kyselinu benzoovou, by také neměly být konzumovány malými dětmi. Je vhodné sledovat etikety a přesvědčit se o tom, že konkrétní potraviny tento druh kyseliny neobsahuje. Často se totiž nachází i v potravinách, které děti běžně konzumují.
Kde ji ve skutečnosti nalezneme
Kdyby měl člověk pečlivě sledovat každou etiketu a hledat v něm obsah všech nežádoucích látek, pravděpodobně by nic jiného nedělal. Abychom vám práci usnadnili, přinášíme vám přehled potravin, ve kterých byla kyselina benzoová objevena. U těchto typů potravin je dobré se přesvědčit, nenachází-li se v ní toto éčko. Především lidé, trpící chronickou kopřivkou či astmatem, by se měli této látce vyhýbat.
Seznam potravin
Kyselina benzoová byla objevena v salátu, dresingu, v sardinkách, ančovičkách, šprotech, v hořčici, chilli omáčce, kečupu, tatarské omáčce, v sýrech, pivu, lékořici, ale i v margarínech, sirupu, koření, zmrzlinách nebo třeba i ve žvýkačkách.
Kyselina a rakovina
Kyselina benzoová na veřejnosti často spojovaná s výskytem rakoviny. Jak je tomu tedy ve skutečnosti? Pokud by byl prokázán skutečný výskyt rakoviny vlivem příjmu E210, látka by již byla zakázaná. E210 sama o sobě rakovinotvorná není, ovšem při kombinaci s kyselinou askorbinovou dochází ke vzniku benzolu, který již rakovinotvorný je.
Kyselina benzoová tak není nic, bez čeho bychom se v potravinářském průmyslu neobešli. Pokud jste zdraví, tak příjem kyseliny v malém množství vám nijak neublíží. Děti, starší lidí a lidé, trpící alergiemi, kopřivkou či astmatem by se však konzumaci s potravin s konzervační látkou E210 měli vyhýbat.