Domů Výživa Výživa, strava Kolik gramů je čajová lžička?

Kolik gramů je čajová lžička?

Zodpovědět na otázku, kolik gramů je čajová lžička nelze všeobecně. Důvodem je to, že záleží na surovině, kterou do čajové lžičky nalijete či nasypete. Taktéž může záviset na tom, jak moc čajovou lžičku naplníte – jen po okraj, nebo úplně vrchovatou? Svou roli může hrát také skutečnost, jak je čajová lžička hluboká či velká. Z tohoto důvodu je třeba vědět, jak obecně se hmotnost jedné lžičky odměřuje. Vysvětlíme si to u jednotlivých surovin. A pamatujte si: není lžička jako lžička!

Med

Gramy vs. čajová lžička

Měření v gramech je bezpochyby nejpřesnější možnou metodou. Používá se převážně v pevninské části Evropy. Například Američané raději měří na lžičky, šálky či hrnky. To jim poskytuje výhodu v tom, že nepotřebují váhy, které by jim suroviny změřily. Na druhou stranu se velikost každé z nádob může lišit. To může způsobit nepřesnosti při vaření, zejména pokud přidáváme surovinu, která není měřená na nádobu, ale třeba na kusy, jako je například vejce.

Lžičky

Co je gram?

Gram (g) je měrná jednotka, se kterou se setkáváme v receptech nebo také na nutričních štítcích potravin. Tato jednotka hmotnosti tvoří jednu tisícinu základní jednotky SI (International Systém of Units) pro hmotnost.

Co je (čajová) lžička?

Čajová lžička se používá jako jednotka objemu, nejčastěji v receptech na pečení a vaření. S touto měrnou jednotkou se setkáme zejména v amerických receptech, kde je běžnější. Je také známá jako ⅓ třetina polévkové lžíce.

Obecný převod lžičky a gramu

Jak už jsme uvedli, gram je jednotkou hmotnosti, lžička je jednotkou objemu. Obecně se uvádí, že 1 gram se rovná 0,2 čajové lžičky. Klasická americká čajová lžička odpovídá 4,93 ml vody, klasická britská lžička pak 5,92 ml vody. Jedna americká čajová lžička váží 4,93 g vody, což znamená, že 1 g vody je asi 1/5 čajové lžičky.

Skořice

Jak převést 1 g na lžičku

Výše jsme si uvedli, že 1 g je asi pětina čajové lžičky. Proto se nám číslo 5 stane jakýmsi převodním faktorem v případě, že chceme převést 1 g na lžičku. To znamená, že jeden gram je 0,2 lžičky (1 g / 5 = 0,2 lžičky). 2 g pak budou 0,4 lžičky, 3 g značí 0,6 lžičky a tak dále. Přepočet z gramu na čajovou lžičku může být obtížný, protože jde o jedinou jednotku hmotnosti a objemu.

Káva

Na potravině závisí

Záviset ale bude také na tom, co na lžičku dáte. Zatímco 1 gram vody se rovná 1 ml vody, u ostatních surovin to tak nefunguje. Proto vypisujeme seznam jednotlivých surovin, které se nejčastěji používají při pečení, abychom zjistili jejich hmotnost. V tomto případě je lžička zarovnaná, nikoli vrchovatá.

Mouky

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Hladká mouka 2,6 g
Mandlová mouka 2 g
Chlebová mouka 2,7 g
Pohanková mouka 2,5 g
Kaštanová mouka 1,9 g
Kokosová mouka 1,9 g
Kukuřičná mouka 3,1 g
Bezlepková mouka 2,5 g
Ovesná mouka 1,9 g
Žitná mouka 2,1 g
Krupicová mouka 3,5 g
Tapioková mouka 2,5 g
Celozrnná mouka 2,7 g

Cukr

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Cukr krystal 4,2 g
Třtinový cukr 4,7 g
Mletý cukr 2,6 g
Hnědý cukr 4,2 g

Sladidla

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Med 7,1 g
Kukuřičný sirup 6,8 g
Melasa 7,2 g
Javorový sirup 6,6 g

Tuky

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Máslo 4,7 g
Ghí 4,6
Margarín 4,5 g
Avokádový olej 4,5 g
Kokosový olej 4,5 g
Hroznový olej 4,5 g
Macadamia olej 4,5 g
Sezamový olej 4,5 g
Slunečnicový olej 4,6 g
Arašídový olej 4,6 g
Arašídové máslo 5,3 g
Panenský olivový olej 4,6 g
Řepkový olej 4,7 g

Tekutiny

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Voda 4,9 g
Podmáslí 5,1 g
Kondensované mléko 6,4 g
Kozí mléko 5,1 g
Plnotučné mléko kravské 5,1 g
Smetana 4,8 g

Oříšky a semínka

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Chia semínka 3,4 g
Strouhaný kokos 1,9 g
Strouhané lískové oříšky 2,4 g
Pekanové ořechy sekané 2,3 g
Mák 2,9 g
Vlašské ořechy strouhané 2,4 g

Kypřící přísady a doplňky vaření

Ingredience Kolik je v 1 lžičce gramů
Prášek do pečiva 4,6 g
Jedlá soda 4,6 g
Kakaový prášek 2,5 g
Želatina v prášku 3,1 g
Sůl stolní 5,7 g
Vanilkový extrakt 4,2 g
Droždí instantní 2,8 g
Droždí čerstvé 3,1 g

Kakao

Jakou lžičku použít?

Již výše jsme zmínili, že existují vlastně dva druhy lžiček, které se mohou lišit svými velikostmi. Rozdíl mezi nimi tvoří asi 1,5 %.

  • Americká čajová lžička – používá se pro recepty v USA, měří 4,9289 ml.
  • Metrická čajová lžička – používá se ve Velké Británii, Austrálii a zemích Commonwealthu, měří 5 ml.

Pokud chcete být přesní, je tedy důležité zajistit si oba druhy lžiček nebo si koupit speciální sady odměrek. U svého receptu si zjistěte, zda je americký nebo naopak pochází z některé ze zemí, které používají klasickou metrickou čajovou lžičku. Zatímco někoho problematika lžiček velmi zajímá, obvykle se jedná o natolik malá množství, že vám rozdíl v celkovém receptu příliš neudělají (pokud tedy nebudete dávat mouku do svého receptu po lžičkách. Tady naštěstí i Američané používají šálek nebo hrnek – to už je ale téma na další článek.

Čaje

Chcete být přesní?

Pokud chcete dosáhnout při pečení a vaření co největší přesnosti, držte se nejraději receptů, kde jsou jednotlivé ingredience uvedeny v gramech. To je jediná měrná jednotka, která je vždycky stejná. Pečení „na gramy“ doporučujeme zejména osobám, které nemají s pečením příliš velké zkušenosti a neví, jaké konzistence by jejich těsto mělo dosáhnout. Zkušený pekař či kuchař už si jednotlivé ingredience dochucuje a doplňuje na základě svých zkušeností, takže v konečném důsledku nemusí přesně vědět, kolik gramů je čajová lžička.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno