Dextróza

Dextróza patří mezi monosacharidy a v českém prostředí se často označuje jako hroznový cukr. Společně s fruktózou patří mezi významné monosacharidy, rozdíl je v tom, že fruktóza je cukr ovocný, dextróza hroznový.

Glukóza (zast. dextróza) je v krvi přítomna neustále, jde o důležitý zdroj pro červené krvinky a mozek. Bez glukózy by nemohly fungovat. Proto má také množství glukózy v krvi vliv na zdravotní stav ale i například na náladu. Po požití glukózy nastávají v těle složité chemické procesy, včetně vytváření glykogenu. Tělo dokáže i zpětně rozložit glykogen na glukózu. Množství glukózy v krvi se označuje jako hladina krevního cukru. Jde o důležitý údaj. Regulace hladiny krevního cukru je důležitá především u diabetiků, kteří mají s glukózou problémy.

Vysoká hladina glukózy

U zdravého člověka je velmi častým jevem náhlé zvýšení hladiny glukózy, a to především v emotivních situacích či nadměrné fyzické zátěži. To je způsobeno z důvodu, aby tělo mělo v těchto extrémních situacích dostatek energie a mohlo reagovat tak, aby nedošlo k náhlému vyčerpání. Lidské tělo by nemělo být dlouhodobě vystavováno nadměrné hladině glukózy v krvi. Vědci zjistili, že dlouhodobě vysoký stav krevního cukru vede ke vzniku celé řady civilizačních chorob.

Snižování hladiny glukózy

Pokud dojde ke zvýšení krevního cukru, po nějaké době by se mělo zase ustálit na běžnou hodnotu. Obvykle tak nastane za cca jeden a půl hodiny od zvýšení. Snížení krevního cukru v těle je složitý chemický proces, do kterého se zapojuje celá řada orgánů. Pro snižování cukru je důležitý inzulin.

Hroznový cukrHrozny

Hroznový cukr je tedy glukóza sama o sobě, po konzumaci se ihned dostává do krevního oběhu a dodá energii. Proto jej používají vrcholový sportovci pro dodání energie bezprostředně po fyzickém výkonu. Hroznový cukr by se měl konzumovat jen ve chvílích, kdy jej tělo opravdu potřebuje, to znamená po výkonu. Při běžné konzumaci může vést k vytváření tuku. Spálí se ihned, takže brzy vyvolá pocit hladu.

Dextróza a fruktóza

Jak již bylo zmíněno, glukóza i fruktóza jsou monosacharidy, přesto se však v určitých vlastnostech liší. Ve sportovní výživě se upřednostňuje glukóza, jelikož je právě přirozeně obsažená v krvi. Fruktóza nedokáže stimulovat uvolňování inzulinu. Při porovnávání obou monosacharidů bylo zjištěno, že příjem glukózy je pro tělo mnohem přijatelnější, u fruktózy může při časté konzumaci docházet i ke vzniku civilizačních onemocnění i zvýšení hladiny cholesterolu.

Glukóza je tedy cukr, který se v těle vyskytuje vždy sám o sobě, a proto na něj tělo dobře reaguje v případě, dodáte-li mu další zdroj glukózy ve formě stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno