Vinný kámen

Vinný kámen je solí kyseliny vinné, která e nachází ve víně, Vysrážením této kyseliny vznikne krystalická látka, která se ve víně nachází jako jemný zákal. Vinný kámen ale není ve víně na škodu, navíc se používá v potravinářství jako kypřicí prostředek.

Vinný kámen – hydrogenvinan draselný

VínoVinný kámen je chemickou sloučeninou, označuje se jako hydrogenvinan draselný. Po vysrážení se nachází ve víně ve formě jemných krystalů. Vinný kámen ve víně nepůsobí esteticky nejlépe, i přes to nemá na chuť vína žádný vliv. Vinný kámen vzniká ve víně při reakci vinné kyseliny s draslíkem. Zdrojem draslíku jsou buď látky z půdy nebo vinné konzervanty. Vytváření vinného kamene je ovlivněno několika faktory. Jedním je množství kyseliny ve víně – čím méně jí ve víně je, tím méně kamene se vytváří. Dalším ovlivňujícím faktorem je teplota. U vína skladovaného v nižších teplotách je pravděpodobnost výskytu mnohem vyšší.

Vinný kámen chuť vína neovlivní

Pokud se při nalévání vína do sklenice setkáte s vinným kamenem, může vás na první pohled vyděsit. Mnozí méně zkušení konzumenti vína se mylně domnívají, že zakalené víno s jemnými krystalky je zkažené. Je třeba říci, že tomu tak opravdu není, vinný kámen nijak pozitivně ani negativně chuť ani vůni vína neovlivňuje. Vinný kámen se objevuje u červeného i bílého vína. Vzhledem k tomu, že se víno častěji podchlazuje, je u něj výskyt tzv. vinných diamantů častější. U červeného se objevuje také, ale zpravidla až po delší době skladování.

Jak se vzniku vinného kamene zabraňuje

Vinaři se snaží větší tvorbě vinného kamene zabraňovat už při jeho výrobě. V některých případech se víno záměrně podchlazuje, aby se tvorba kamene podpořila a ten se následně z vína jednoduše mechanicky odfiltroval. Další masivní tvoření vinného kamene už není běžné. Další možností je přidání kyseliny metavinné, která zvýší rozpustnost vinného kamene.

Jak se s vinným kamenem vypořádat

Při řešení vinného kamene máte několik možností. Buď budete jeho přítomnost ignorovat a sklenici vína si užijete i tak. Další možností je usazení vinného kamene. Ten totiž na dno lahve i sklenice snadno sedne a konzumaci vína nijak výrazně neovlivní. Další profesionálnější metodou je tzv. dekantace vína.

Dekantace vína

Především při degustaci starších kvalitnějších vín je snaha o dosažení maximálního estetického dojmu. Proto se přistupuje k dekantaci vína, což je proces, během kterého se víno přelévá z lahve do karafy tak, že se nevyleje veškerý obsah. Trochu vína se nechá na dně lahve, takže se obsah vinného kamene do obsahu karafy nedostane. Pokud se menší množství vinného diamantu náhodou do karafy dostane, díky jejímu tvaru zůstane při nalévání do sklenic na její stěně a ve sklenici na víno už bude jen čistá vinná tekutina.

Vinný kámen v potravinářství

Na závěr dodejme, že se vinný kámen používá také v potravinářství. Jedná se o kypřicí prostředek, který se může používat například při pečení. K sehnání je v obchodech se zdravou výživo a je plnohodnotnou alternativou k průmyslově vyráběným kypřicím práškům. Vinný kámen je bio variantou, která neobsahuje fosfáty ani jiné uměle vyrobené chemické sloučeniny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno