Alergie na kofein

Pro spoustu lidí je šálek kávy ranním rituálem. Jedná se o jednu z neobvyklejších nápojů, které si většina lidí po ránu dopřeje. Kofein, přírodní lék obsažený v kávě, stimuluje centrální nervový systém. Je to náš „nakopávač“ nebo „probouzeč“. Spousta lidí si bez kávy nedokáže představit ráno. Avšak existují také lidé, kteří jsou na kofein alergičtí. Jaký účinek má kofein na jejich tělo?

Kde můžeme kofein najít?

Kofein není obsažen jenom v kávě, ačkoli právě káva je to první, co nás napadne. Kromě kávových zrn se kofein nachází také v čajových listech a kakaových luscích – a také v celé řadě dalších rostlin. Kofein se běžně konzumuje po celém světě – ať už v kávě, čaji či čokoládě. I když je kofein pro lidi bezpečný, někteří lidé trpí intolerancí nebo alergií na kofein.

Káva

Účinky kofeinu na lidské zdraví

Pití kávy a dalších kofeinovaných nápojů je kulturní normou spoustě evropských zemích i ve Spojených státech. Kofein je přírodní stimulant, který ovlivňuje mozek a centrální nervový systém, díky čemuž se lidé cítí bdělejší a soustředěnější. Mnoho lidí pije kávu během svého pracovního dne, protože věří, že právě díky kofeinu jsou produktivnější.

Kolik kávy můžeme vypít?

Obecné doporučené množství kofeinu odpovídá až 400 miligramů kofeinu denně. To odpovídá přibližně čtyřem šálkům (záleží samozřejmě na druhu kávy, způsobu mletí apod.). Děti by si kofein dopřávat neměli vůbec, těhotné ženy v omezené míře (na toto téma existuje několik názorů, takže je na každé ženě, jak se rozhodne).

Pití kávy

Alergie vs. intolerance

Lidé, kteří jsou na kofein citliví, mohou po jeho konzumaci pocítit následující problémy: zrychlený srdeční tep, nevolnost, bolesti hlavy, problémy se spánkem, žaludeční nevolnost. Lidé, kteří mají tyto příznaky, mohou mít nealergickou potravinovou intoleranci na kofein. Intolerance se liší od alergie. Alergie na kofein je vzácná a příznaky jsou mnohem závažnější.

Jak poznáme alergii na kofein?

Mezi příznaky alergie na kofein patří: kopřivka, svědivá vyrážka složená z mnoha červených hrbolků, otok rtů a jazyka, svědění v ústech, rtech a na jazyku. Někteří lidé mohou zaznamenat závažnou alergickou reakci v reakci na kofein nazývanou anafylaktický šok. Je důležité si uvědomit, že je to velmi vzácné. Příznaky anafylaktického šoku mohou zahrnovat: silné otoky obličeje, včetně očí, rtů, obličeje a jazyka, potíže s dýcháním v důsledku otoku obličeje, potíže s mluvením, sípání, kašel, nevolnost, bolest břicha nebo zvracení, zrychlený srdeční tep a závrať.

Šálek kávy

Jak kofein v lidském těle působí?

Kofein působí na různé lidi různými způsoby. Účinky kofeinu na tělo někoho, kdo je na něj alergický, nejsou stejné jako u někoho, kdo má „pouze“ intoleranci na kofein. Když člověk konzumuje kofein, absorbuje se do krevního oběhu z jeho střev. Poté může ovlivnit funkci různých orgánů. Tak například v mozku kofein blokuje chemické posly, které normálně způsobují ospalost člověka. Může také zvýšit hladinu adrenalinu v krvi, což zvyšuje pozornost mozku a těla. Osoby s intolerancí na kofein mají nepříjemné projevy, avšak nejedná se o život ohrožující příznaky. Naproti tomu osoba s alergií na kofein má příznaky, které jsou způsobeny alergickou reakcí. A leckdy může jít i o život (i když vzácně).

Co způsobuje alergickou reakci na kofein?

Pokud kofein vstoupí do těla člověka, který má na něj alergii, začne se proti němu tělo bránit, jako by šlo o nebezpečného vetřelce. Když si tento člověk dá kofein, jeho tělo začne produkovat látku zvanou imunoglobin E. Protilátka vybízí své buňky k uvolňování histaminu a snaží se vyplavit molekuly, které mylně považují za škodlivé. Tyto molekuly se nazývají alergeny. To má za následek zánět, který může vést k kopřivce, svědění a otokům.

Kávová zrna

Proč jsou někteří lidé alergičtí na kofein?

Odpověď na tuto otázku bohužel není známa. Stejně tak není známo, proč jsou lidé alergičtí na jiné věci, jako je prach, zvířecí srst apod. Jak naznačuje jedna studie z roku 2014, předpokládá se, že různá reakce lidí na kofein souvisí s genetikou. Jedna ze studií naznačila, že to, co činí z kofeinu alergen, je prach, který vzniká při pražení kávových zrn. Další studie zase naznačuje, že příčinou alergií může být druh plísně na kávových zrnech.

Jak zjistit, že máte alergii na kofein?

Stejně jako u jiných alergií může lékař provést kožní test k diagnostice alergie na kofein. Lékař umístí malé množství alergenu na paži osoby a sleduje reakci kůže. Pokud se objeví vyrážka, může to signalizovat alergii.

Ranní káva

Jak se alergie na kofein léčí?

Pokud se u člověka vyskytne alergická reakce po konzumaci kofeinu, mohou antihistaminika, která jsou volně dostupná k prodeji, pomoci snížit svědění, otoky nebo kopřivku. Ve velmi vzácných případech ale může alergie na kofein způsobit anafylaktický šok. To lze léčit injekcí epinefrinu. Lidé s těžkými alergiemi často nosí speciální pero. Pokud osoba vykazuje známky anafylaktického šoku, je třeba okamžitě zavolat záchrannou službu.

Prevence

Když má člověk alergii nebo intoleranci na kofein, nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je vyhnout se konzumaci čehokoli, co obsahuje kofein. To znamená žádná káva ani čaj, žádná čokoláda a žádné energetické nápoje. Pokud si nejste jistí, co všechno obsahuje kofein, je dobré přečíst si složení výrobku.

Káva

Kofein je droga

Ačkoli je kofein volně dostupný a lidé jej užívají, aby zůstali soustředění a bdělí, stále je potřeba uvědomovat si, že se jedná o drogu. Pokud jste pili pět šálků kávy denně a najednou s tím přestanete, můžete začít pociťovat abstinenční příznaky (bolesti hlavy, podrážděnost, únava). Po týdnu bez užívání kofeinu by ale příznaky měly samy odeznít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno