Meloun je ovoce, nebo zelenina? A co rajče?

Co bylo první – slepice, nebo vejce? Tak k této notoricky známé otázce můžeme přidat celou řadu dalších, na které je však mnohem jednodušší odpovědět. Patří sem například otázka, co je to meloun – ovoce, nebo zelenina? A co rajče? Právě na tyhle otázky najdeme na následujících řádcích odpovědi.

Meloun je zeleninaMeloun se na pultech obchodů velmi často objevuje v regálech mezi ovocem. Pokud vás ale někdy napadla otázka, jestli je meloun opravdu ovocem, položili jste si tu pravou otázku. Ačkoliv se meloun vodní a další druhy běžně považují za ovoce, ve skutečnosti se jedná o zeleninu!

Meloun je ve skutečnosti zelenina

Kvůli své šťavnaté a sladké dužině se meloun vodní a další druhy melouny běžně zařazují mezi ovoce. Ve skutečnosti se však jedná o zeleninu, která patří do čeledi tykvovitých. Pokud byste se zeptali zkušeného botanika, odpověděl by vám, že z botanického hlediska je meloun bobule. Někdy je složité rozhodnout, je-li daný druh potraviny ovocem, nebo zeleninou.

Problém je, že jiný názor na to může mít kuchař, jiný zase zahradník, a úplně jiný erudovaný botanik, který se na věc dívá z hlediska vědy. Ve výsledku je úplně jedno, jestli budete meloun považovat za ovoce, nebo zeleninu, důležité je, že si na něm pochutnáte a budete jej v kuchyni využívat správným způsobem.

A jak je to s rajčaty?

Ačkoliv rajčata zase naopak běžně řadíte mezi zeleninu, i zde je dobré ptát se, jedná-li se vlastně o zeleninu, nebo naopak o ovoce. Rajče je plodem víceleté kulturní rostliny. Už na konci 19. století vznikl v USA spor o tom, je-li rajče ovocem, nebo zeleninou. Tento na první pohled banální spor byl však v té době významný, protože se v té době na ovoce nevztahovala dovozní cla, na rozdíl od zeleniny, kde se clo platit muselo.

Podle usnesení soudu bylo rajče považováno za zeleninu, a tak se na něj dovozní clo vztahovalo. V USA se tento spor řeší dodnes a pojetí se liší stát od státu. New Jersey považuje rajče za zeleninu, Arkansas pak současně za ovoce i zeleninu. Ve státech Tennessee a Ohie zase vedou ve spisech rajče jako ovoce.

Co z výše uvedeného vyplývá? Že ve věci ovoce x zelenina nemusí být nic takové, jak se na první pohled zdá. Melouny a rajčata jsou toho jasným důkazem. Ať už budete považovat tyto druhy ovoce/zeleniny jakkoliv, věříme, že si na nich pochutnáte a v kuchyni je budete připravovat tak, aby skvěle chutnaly vám i dalším strávníkům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno