Palmový tuk a zdraví

Palmový tuk a jeho škodlivost na životní prostředí a také lidské zdraví je stále diskutovanějším problémem. Palmový olej naleznete v opravdu velké škále potravin, je tak na místě si zjistit, jak to s tímto tukem právě je. Pojďme si vše vyjasnit v následujících řádcích.

Palmový tuk (olej) je typ rostlinného oleje, který se získává z rostliny palmy olejné. V první řadě je třeba upozornit, že pojem palmový tuk se používá v obecnějším pojetí jako jakýkoliv tuk ze zmíněné rostliny, ve skutečnosti je však tento typ oleje třeba rozdělit na dva typy, které mají rozdílný vliv na zdraví. Palmový tuk v užším slova smyslu znamená tuk vyrobený z oplodí palem. Tuk, který je vyroben ze semen, se označuje jako palmojádrový. O konkrétních vlivech na lidský organismus budeme mluvit dále. Palma olejná je tropický strom, který se vyskytuje v západní Africe a Střední a Jižní Americe. Výnosy tuku jsou velké, proto jde o vůbec nejlevnější druh tuku, proto se v potravinářství používá tak hojně.

Vliv palmového oleje na zdraví

Dostáváme se k nejpodstatnější otázce – jaký vliv má palmový tuk na zdraví? Obecně bývá totiž zatracován především kvůli negativním dopadům na životní prostředí, o vlivech na zdraví se zase tolik nemluví.

Pozitivní vlivy palmového tuku

Než se pustíme do negativních vlivů, pokusme se na palmovém oleji najít alespoň něco pozitivního. Olej je bohatý na vitamín E, dále obsahuje vitamíny A, D, K, přírodní karoteny i koenzym Q10. Z hlediska vlivu na zdraví jen nejideálnější panenský palmový olej, na ztužených tucích toho pozitivního příliš nenajdeme. Je vhodný na smažení a fritování, protože se nepřepaluje a nedochází tak ke vzniku dalších škodlivých látek.

Negativní vlivy palmového tuku

Největším problémem palmového tuku je velký obsah nasycených mastných kyselin. Tuk z palmového jádra obsahuje těchto kyselin ještě mnohem více a je tak vzhledem k našemu zdraví mnohem horší. Nadměrný příjem nenasycených mastných kyselin vede k mnoha zdravotním komplikacím, především hladiny LDL a HDL cholesterolu. Nepomůže tak ani, že palmový tuk sám o sobě žádný cholesterol neobsahuje. Ztužený palmový tuk neobsahuje s nadsázkou nic dobrého, jen si do těla dostáváme velké množství těchto nasycených mastných kyselin, kterých je v tuku dokonce více než v sádle.

Podrobně vypisovat, v jakých potravinách se palmový tuk nachází, by bylo zbytečné, je totiž takřka všude. Panenský palmový tuk v přiměřeném množství nám neuškodí a na smažení se hodí, otázkou je, proč bychom jej měli používat, když olejů s podobnými nebo mnohem lepšími vlastnostmi a složením je velké množství. Důvod použití v potravinářském průmyslu je jasný – velmi nízká cena. Snažte se proto konzumovat co nejméně potravin s tímto tukem a pozorně sledovat etikety.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno