Jak zvýšit krevní destičky

Krevní destičky jsou součástí krve a podílí se na tom, aby nedocházelo ke krvácení nebo ke srážení krve. Jejich nedostatek či přebytek však vede ke zdravotním komplikacím. Co to krevní destičky jsou a jak jejich počet zvětšit?

Krevní destičky nebo také trombocyty jsou tělíska bez buněčného jádra. Jde o jakési fragmenty krve, proto jsou typické svým ozubeným okrajem a také oválným tvarem. Trombocyty jsou odštěpky megakaryocytů – zárodečných buněk. Množství krevních destiček by mělo být ideálně 150 až 450 tisíc na jeden μl krve. Díky tomu, že obsahují enzymy a glykoproteiny jsou schopné srážet krev.

Poruchy krevních destiček

Krevní destičky mohou být v krvi obsaženy buď v malém množství, takovému typu onemocnění se říká trombocytopenie a právě tomu se budeme věnovat podrobněji. Opačnou poruchou je trombocytóza, ke které dochází v případě, že je v krvi krevních destiček příliš mnoho, pak začíná docházet ke srážlivosti krve. Zvláštním druhem onemocnění je pak trombocytopatie, kde nehraje roli počet destiček, ale jejich poškození. U tohoto onemocnění ztrácí krevní destičky své vlastnosti, onemocnění může být vrozené i získané.

Trombocytopenie

Pokud je v krvi nedostatek krevních destiček, začne docházet k nadměrné krvácivosti. To je také častá příčina výskytu krvácení z nosu, ale také výskytu krve v moči nebo výskyt modřin i při malém nárazu. Trombocytopenie může vzniknout z několika důvodů. Příčinou může být buď malá tvorba nebo zánik. Další příčinou může být otrava krve, kde dochází k jejich rychlé spotřebě.

Zvýšení počtu krevních destiček

Pokud máte problémy s jejich nedostatkem, stav můžete zlepšit speciální dietou. Vyvarujete-li se některým konkrétním potravinám a naopak zvýšíte-li konzumaci určitých druhů potravy, dojde k jejich navýšení.

Co konzumovat

Při snaze zvýšit počet krevních destiček se doporučuje jíst ty potraviny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny. Proto je vhodné konzumovat některé typy olejů – lněné semínko, olivový olej ad. Tyto kyseliny se nachází i v rybách. Se zvýšením krevních destiček mohou pomoci i přírodní antioxidanty, o kterých jsme již mnohokrát psali. Hrozny, rajčata jsou ideální. Obecně konzumace čerstvého ovoce a zeleniny přispěje k jejich zvýšení. Z vitamínů je třeba doplnit vitamín K a B12.

Čemu se vyhnout

Množství krevních destiček mohou negativně ovlivňovat mastné potraviny a nezdravé tuky. Vyvarujte se jednoduchým cukrům, umělým sladidlům a také bublinkovým nápojům.

Jednoduše – vyhnete-li se nezdravým tukům a nahradíte-li je těmi zdravými, navíc posílíte-li imunitu a stav organismu pomocí antioxidantů a doplníte tělu vitamín K a B12 (ať už pomocí doplňků stravy nebo ve stravě samotné), pravděpodobně dojde k výraznému zlepšení vašeho stavu a ke zvýšení počtu krevních destiček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno