Alergie na česnek

Pokud vás po požití česneku bolí hlava, objeví se vyrážka nebo vás začne bolet břicho, možná jste na něj alergičtí. I když se česnek řadí mezi velmi zdravé potraviny s léčivými účinky, u mnohý konzumentů vyvolává alergii. Pojďme se zaměřit na to, jak se alergie na česnek projevuje.

Česnek - alergieČesnek patří mezi velmi zdravé potraviny a měl by být součástí vyváženého jídelníčků. Obsahuje řadu léčivých látek a působí také jako přírodní antibiotikum. Pomáhá snižovat krevní tlak a je skvělou potravinou na srdce a cévu. Bohužel, stále častěji se objevují lidé, u kterých se po požití česneku dostaví nepříjemné alergické reakce.

Proč se tak děje? Jedná se o reakci imunitního systému, který určitými způsoby reaguje na jistý typ bílkovin, který se v česneku nachází. U různých lidí se alergie na česnek projevuje různými způsoby. Obvykle nejsou alergické reakce závažné, jsou ale nepříjemné. Pokud vaše tělo reaguje na česnek negativně, bohužel ho budete muset ze svého jídelníčku vyřadit a zdraví prospěšné látky doplňovat z jiných potravin.

Jak se alergie na česnek projevuje

Problém s alergií na česnek tkví v tom, že se u každého jedince projevuje trochu jinak. Někdy je těžké odhalit zdroj alergii, protože se reakce dostaví po konzumaci konkrétního jídla. Málokdo jí česnek samotný, takže hledá zdroj alergenu někde jinde. Často za to může ale právě on. Pojďme si popsat ty nejčastější typy alergických reakcí, které se po požití česneku mohou dostavit.

Bolest břicha a zažívací problémy

Jedním z velmi častých alergických reakcí po požití česneku jsou zažívací potíže. U mnoha alergiků se dostaví více či méně silné bolesti břicha, křeče, ale také průjem a zvracení. U mnoha osob způsobuje česnek pálení žáhy. Pokud se tyto příznaky dostavují také u vás, měli byste se nadměrné konzumace vyhýbat, nebo česnek ze svého jídelníčku zcela vyřadit.

Problémy s dýchacími cestami

Po požití česneku váš dech nebude zrovna svěží. Kromě zápachu z úst se ale u mnohých alergiků dostaví i problémy s dýcháním, v nejhorších případech i astmatický záchvat. Takové projevy však nebývají zrovna časté. Častěji se dostavuje reakce v podobě podráždění dýchacích cest s doprovodem v podobě kašle, alergie na česnek se může projevit i náhlou vodnatou rýmou.

Vyrážka či kožní problémy

Podle řady studií se alergie na česnek může projevovat také vyrážkou. Může se objevit jedna vyrážka, ale také řada vyrážek po celém těle, které nepříjemně svědí. Opět se jedná o reakci imunitního systému a takovým alergiků nezbývá nic jiného, než česnek ze svého jídelníčku vyřadit.

Bolesti hlavy

Málokdo si spojí konzumaci česneku s migrénami a nepříjemnými bolestmi hlavy. Pokud vás často bolí hlava, popřemýšlejte nad tím, jestli k tomu nedochází brzy po požití jídla s obsahem česneku. I když u běžné populace může česnek pomoci při zmírňování bolestí hlavy, u alergiků ji může naopak vyvolat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno