Palmový olej a jeho účinky

Palmový olej patří mezi nejlevnější varianty rostlinných olejů. I přesto, že jde o olej rostlinný, není příliš ideální pro lidský organismus ani pro životní prostředí. Proč je palmový olej škodlivý a jaké jsou jeho účinky?

palmový olej - plodyPalmový olej se v potravinářském průmyslu používá velmi často, jde totiž o cenově dostupný rostlinný olej, který navíc bez potíží snáší i vysoké teploty. Palmový olej je až dvakrát levnější než řepkový, není tak divu, že mu mnozí výrobci potravin dají přednost. Jak je z názvu zřejmé, získává se z palem, které rostou v deštných pralesích. To je také další důvod, proč je palmový olej mnohými nenáviděný – jeho získáváním dochází ke kácení deštných pralesů, obzvláště na území Indonésie a Malajsie. Kácením palem za účelem výroby palmového oleje následně dochází tak k úhynu živočichů a poškození „dýchací soustavy“ planety.

Obsah látek

Palmový olej je často označován za tichého zabijáka. Abychom mu zase zcela nekřivdili, musíme upozornit i na blahodárné látky, které obsahuje. Je jím např. vitamín E, což je cenný přírodní antioxidant. Dále obsahuje i vitamíny A, D či K, koenzym Q10 či přírodní karoteny. Je však nevhodný a až nebezpečný pro lidský organismus především z důvodu, že neobsahuje žádné zdravé nenasycené mastné kyseliny, ale jen velké množství těch nasycených.

Zdravotní rizika

Díky tomu, že palmový olej obsahuje ještě více nasycených mastných kyselin, je postrachem všech lékařů, obzvláště kardiologů. Častou konzumací palmového oleje si způsobujeme zvýšené množství cholesterolu v krvi a riziko ucpávání cév. To by nevadilo, pokud bychom přijímali tento olej jen zřídkakdy, občas. Bohužel, vzhledem k tomu, že jde o nejlevnější a nejdostupnější olej, výrobci jej používají velmi často a nakonec se nachází tam, kde bychom to ani nečekali.

Použití v potravinářství

V potravinářském průmyslu se palmový olej používá jak na smažení, tak na výrobu nejrůznější potravin. Nachází se např. v bramborových lupínkách, na kterých se smaží, ve stolních olejích, sušenkách, margarínech, Nutelle, čokoládě, ale třeba i v instantních polévkách. Mohli bychom tak předpokládat, že se palmový olej bude nacházet především v potravinách nižší cenové kategorie, opak je však pravdou a důkazem toho může být i využití tohoto oleje v celkem drahé Nutelle.

Použití v kosmetice

Zatímco použití palmového oleje v potravinářství našemu organismus příliš neprospěje, u kosmetických přípravků je tomu jinak. Díky obsaženým vitamínům pomáhá udržet svěží a čistou pleť, zpomaluje stárnutí a podporuje regenerací. Právě z toho důvodu se můžete s palmovým olejem setkat v mnoha i kvalitnějších kosmetických přípravcích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno