Domů Zdravé recepty Rady do kuchyně Čím nahradit tabasco?

Čím nahradit tabasco?

Název Tabasco je vlastně názvem produktu jedné společnosti. Protože se ale tato pálivá omáčka rychle dostala do povědomí zákazníků, vznikala další spousta pálivých omáček, které ji měly napodobit. Z tohoto důvodu už používáme tabasco též jako název pro červenou pálivou omáčku s lehce octovou příchutí. Protože nemusíte mít originální omáčku vždycky po ruce, bude dobré znát způsoby, jak ji nahradit.

Tabasco

Důvody, proč Tabasco nahradit

Tabasco můžete chtít nahradit prostě proto, že ho zrovna nemáte v domácí spíži. Vzhledem k tomu, že ne každému může být příjemné to, jak je Tabasco pálivá, budete chtít zvolit příslušnou alternativu. Kromě toho ale existují i další výhody, proč sáhnout po náhražkách tohoto produktu:

  • Zdravější možnosti: k dispozici je celá spousta zdravějších alternativ, za které můžete Tabasco vyměnit. Díky tomu můžete lépe kontrolovat množství zkonzumovaného sodíku, přísad a konzervačních látek.
  • Jedinečné příchutě: jakmile se naučíte trochu experimentovat, můžete do svých pokrmů dostat mnohem více příchutí, než které vám nabízí Tabasco. Vyzkoušet můžete například uzenou mletou papriku, místo cukr med a podobně. Tuto možnost nabízí i vlastní podomácky vyrobené pálivé omáčky.
  • Cenově výhodné: malá lahvička Tabasca stojí obvykle kolem 80 Kč. To se může zdát mnohým příliš drahé. Ostatní chilli omáčky se totiž mohou prodávat ve větším množství a za stejnou cenu. Také podomácky vyrobené omáčky mohou vyjít levněji. Záležet ale bude i na tom, jak často si pálivou omáčku dopřáváte.
  • Vhodné pro vegany: omáčka Tabasco není vhodná pro vegany. Pokud toužíte po pikantnosti svých pokrmů, musíte proto vybírat alternativní omáčky.

Pikantní pokrm

Tabasco má zdravé a jednoduché náhražky

Zatímco Tabasco nemusí obsahovat příliš mnoho vitamínů, které prospívají lidskému zdraví, existují ingredience, které mají stejný říz jako Tabasco a ještě něco navíc. Tím nejjednodušším, čím můžete ve svých pokrmech nahradit Tabasco, jsou následující potraviny:

  • Chilli paprička – může jít o klasickou chilli papričku, feferonku, habanero papričku, jalapenos a spousta dalších. Tyto papričky mají nízký obsah kalorií, spoustu vitamínu C a antioxidantů. Navíc mohou pomoci s hubnutím, protože urychlují metabolismus.
  • Kajenský pepř – jedná se o prášek, který je vyroben ze sušených chilli papriček. Obsahuje kapsaicin, který má mnohé zdravotní výhody, jako je zlepšení kognitivních funkcí mozku, zlepšení trávení nebo třeba srdečního zdraví. Kromě toho je dobrým zdrojem vitamínu A.
  • Paprika – pokud hledáte nepálivou náhražku Tabasca (vaříte pro děti nebo nemáte rádi pálivou chuť), můžete využít klasicou paprikou v různých podobách. Může jít o červenou papriku (je nízkokalorická a plná antioxidantů) ale také koření z ní vyrobené – jako je sladká mletá paprika (popřípadě i ta pálivá).
  • Domácí pálivá omáčka – na internetu je dostupných spoustu receptů, kdy si můžete vyrobit vlastní pálivé omáčky. Tímto způsobem můžete kontrolovat množství sodíku v omáčce a také se vyhnete konzervačním látkám, které jsou obsaženy v komerčních produktech.

Chilli papričky

Pálivé omáčky s chilli papričkou a octem

Jakákoli pálivá omáčka, jejíž základ tvoří ocet a pálivá paprička jsou skvělou náhražkou Tabasca. Drobných rozdílů si nejspíš všimnete, nicméně získáváte tu nejlepší možnou alternativu Tabasca. Pokud doma nemáte žádnou takovou pálivou omáčku, můžete si ji vyrobit. Kečup (nejlépe domácí) ochuťte kajenským pepřem nebo alespoň pálivou sladkou paprikou. Popřípadě rozmixujte povařené chilli papričky s trochou kečupu a následně vmíchejte do většího množství kečupu.

Sriracha omáčka

Jedná se o chilli omáčku, která udělá v pokrmu v podstatě to samé, co Tabasco. Na rozdíl od něj je ale mnohem levnější a obvykle se prodává i ve větším množství. Chuťově jsou oba produkty srovnatelné. Rozdíl spočívá v tom, že sriracha obsahuje méně octa a je hustší. Pokud jí budete nahrazovat svůj oblíbený pokrm, můžete trochu octu do receptu přidat. Sriracha může být vhodná pro ty, kteří nemají příliš rádi octovou chuť v pokrmech. Hlavní složení strachy je červené jalapeños papričky, sůl, cukr a česnek.

Sriracha

Harissa pasta

Jedná se o pastu, která je vyrobena pouze s použitím rostlinných složek, proto ji můžeme označit za veganskou. Svůj původ má v severní Africe. Vyrábí se z chilli papriček, česneku, kmínu, koriandru a dalšího koření. Její chuť je výrazná a kouřová, proto buďte opatrní s jejím množstvím. protože je hustější, než Tabasco, možná budete muset pokrm naředit vodou.

Cholula omáčka

Jedná se o mexickou pikantní omáčku, která si získala oblibu po celém světě. Vyrábí se ze dvou druhů papriček: pequin a árbol chilli. Kromě nich je do směsi přidán ocet, česnek, sůl a další koření, díky kterému získává omáčka svou jedinečnou chuť. Na Scovilleho stupnici pálivosti získala omáčka 2 000 bodů.

Jak použít náhražky

Bude to vyžadovat trochu experimentování v kuchyni, abyste Tabasco vyměnili za vhodnou alternativu. Na druhou stranu tím ale můžete do svých pokrmů dostat nový chuťový rozměr, vyhnout se nežádoucím chutím a přísadám a dosáhnout pálivosti tak akorát. Jak na to?

  • Upravte množství: Různé pálivé omáčky mohou mít různou míru pikantnosti. Proto je do pokrmů přidávejte opatrně a v malých množstvích, dokud nedosáhnete požadované chuti.
  • Upravte konzistenci: některé omáčky či pasty mohou být hustší nebo naopak řidší. Ty husté můžete jednoduše naředit vodou. V případě, že má váš pokrm po nahrazení řidší konzistenci, jej můžete zahustit různými způsoby (delší doba vaření, zahuštění moukou, škrobem aj.).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno