Čím nahradit kurkumu?

Kurkuma je oranžově zbarvené koření, které pokrm obohatí nejenom o své zajímavé aroma, ale také mu propůjčí svou barvu. Můžete jej používat ve formě mletého prášku nebo také jako čerstvý kořen. I když je toto koření známé už stovky let, v poslední době zažívá renesanci, takže jej považujeme za součást moderní kuchyně. Toto koření je známé především z indických pokrmů, vzhledem ke zdravotním účinkům bychom je měli používat i my.

Kurkuma

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma je koření vyrobené z oddenku rostliny Curcuma longa. Použít ji můžete k dodání barvy do vašich pokrmů, včetně kari, pečiva či dokonce mléka. Samotné koření má velmi výraznou chuť s jemným pepřovým nádechem. Aby se tato řízná chuť trochu vybalancovala, můžete ji zkombinovat se sladkým kořením, jako je například kardamom nebo skořice. V kuchyni můžete použít čerstvou kurkumu nebo sušenou – to je právě onen prášek. Čerstvá má ještě výraznější chuť. Používají se do stejných pokrmů, jen je třeba počítat s menším množstvím čerstvé oproti sušené kurkumě (když dáváte čerstvou místo sušené, dejte jí méně).

Zdravotní účinky kurkumy

Hlavní význam získává kurkuma díky látce zvané kurkumin. Ta vykazuje silné protizánětlivé účinky. Může tedy pomoci předcházet zánětům nebo podpořit jejich léčbu. Prospěšná je také pro zachování zdraví vašich očí. Pomáhá i při artritidě či metabolickém syndromu. Někteří lidé s její pomocí snižují pocit úzkosti a stresu. Sportovci ji pak využívají jako prostředek, který zmírňuje bolest svalů po cvičení. Dobrá je také pro zdraví vašich ledvin.

Kurkuma kořen

Náhražky kurkumy

Pokud kurkumu v pokrmech nahradíte něčím jiným, počítejte s tím, že chuťově se pokrm může trochu odlišovat. Aby tyto odlišnosti byly minimální, tak je třeba vědět, po jakém jiném koření sáhnout. Zde je několik návrhů. Pamatujte si také, že když nahrazujete jedno koření za druhé, vždy přidávejte pouze malé množství a teprve po ochutnání můžete přidat více.

Šafrán

Šafrán je poněkud drahé koření, může ale kurkumu nahradit. Získává se ze sušených rostlin Crocus sativus. Jeho chuť je zemitá a květinová. Má stejnou barvu jako kurkuma, ale přidává pokrmu také hloubku. Používejte jej v malém množství. Když to s ním totiž přeženete, bude mít pokrm hořkou chuť. Hodí se zejména do rýžových pokrmů, jako je paella, rizoto nebo kari.

Šafrán

Mletý zázvor

Zázvor má podobnou výraznou chuť jako kurkuma, nicméně nemá stejnou barvu. Neočekávejte tedy, že pokrm bude zbarven do žlutooranžové barvy. Oproti šafránu se jedná o levnou náhražku kurkumy. Také zázvorový prášek se vyrábí namletím sušeného zázvorového oddenku. Jako náhražka se hodí do takových pokrmů, jako jsou různé polévky, kari, smoothie a spousta dalších. Mletou kurkumu nahraďte mletým zázvorem, tu čerstvou čerstvým kořenem zázvoru.

Zázvor

Mletý kmín

Kmín je velice známé koření, které obvykle používáme do pečiva nebo v kombinaci s tučnými jídly, jako je husa, kachna nebo vepřová pečínka. Děláme dobře, protože kmín usnadňuje zažívání. Mletý kmín může nahradit kurkumu, protože dodává oříškovou chuť pokrmu. Má ale zemitou barvu, takže nelze očekávat, že pokrm dosáhne zářivé a jasné barvy. Dobře funguje s takovým kořením, jako jsou semena koriandru. Jeho chuť je velmi výrazná, tak si dejte pozor, ať to s ním nepřeženete.

Kmín

Kari koření

Kari je směs koření, které obsahuje také kurkumu, ale i kmín či koriandr. Jeho barva je velmi podobná kurkumě. Toto koření dokáže nahradit také svou zemitou chutí. Jedná se asi o nejlepší náhražku, protože toto koření skutečně kurkumu obsahuje, takže pokrmy chutnají velice věrohodně.

Kari

Mleté hořčičné semínko

Mleté hořčičné semínko se vyrábí ze sušených hořčičných semínek. Je dostupný v celé spoustě obchodů. Je také levný. Kurkumu nahradí díky tomu, že pokrmu dodá podobnou barvu i chuť. Dejte si ale pozor, některé omáčky a dresinky může zahustit.

Hořčičné semínko

Mletá paprika

Rozemletím sušené červené papriky získáváme prášek, který nazýváme jako mletá paprika. Může být sladká nebo pálivá. Pokud chceme paprikou nahradit kurkumu, sáhněme raději po té sladké. Pokrmu dodá červenější barvu než kurkuma. Poskytuje sladší, i když zemitou chuť. Jako náhražka kurkumy se hodí, když nemáte po ruce nic lepšího. Zkuste použít uzenou papriku, která má ještě o něco zajímavější chuť. Dejte si pozor na množství.

Mletá paprika

Mletá galanga

Je to koření, které je velice podobné zázvoru, jeho chuť je ale intenzívnější, pepřová. Prášek se získává nasušením a rozemletím oddenku galangalu.

Galangal

Čerstvá vs. sušená kurkuma

Pokud chcete originální chuť pokrmu, pak myslete na to, abyste si pořídili mletou kurkumu. Pozor! Kari koření není totéž co kurkuma. Ta je pouze jednou ze složek tohoto koření. Pokud chcete nahradit sušenou kurkumu za čerstvou, můžete to udělat. Jedna lžička sušené kurkumy odpovídá asi jednomu centimetru oddenku čerstvé kurkumy. Tuto záměnu můžete provést v jakémkoli receptu. Je to výhodné, protože na čerstvou kurkumu není tak snadné narazit. Pokud nahrazujete čerstvou kurkumu za čerstvý zázvor, jejich množství je stejné (1 cm čerstvého kořene kurkumu odpovídá 1 lžičce mletého zázvoru).

Skladování čerstvé kurkumy

Pokud narazíte na čerstvou kurkumu (v obchodech se zdravými či asijskými potravinami), pravděpodobně ji nevyužijete celou najednou. Proto se vyplatí vědět, jak ji správně skladovat. Čerstvou kurkumu skladujeme v lednici v oddělení pro ovoce a zeleninu. Zde vydrží asi dva týdny. Pokud víte, že ji nestihnete v dohledné době spotřebovat, uložte ji do mrazáku. Můžete ji nakrájet na kousky, nastrouhat nebo zamrazit v celku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno